úterý 25. 5.
OTEVÍRÁME ► ZUBY NEHTY + HM... + DAVID POMAHAČ
18:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

ZUBY NEHTY

Zuby nehty se pohybují na českých, evropských i amerických pódiích už od roku 1984 v proměnlivých sestavách. Na scénu vstoupily jako Plyn (Hanka Kubíčková, Pavla Fediuková, Marka Míková, Renata Špičanová, Dáša Seidlová) s výkřikem „Turn on the gass and the gass will turn you on!“. Později změnily název na Dybbuk (Kateřina Nejepsová, Eva Trnková). Na nějakou dobu přestaly hrát, ale opět se vrátily jako Zuby nehty. V sestavě ZN se vystřídali Naďa Bilincová, Tomáš Míka, Honza Lorenc, Michal Lang, Alice Kalousková, Marvin, Martin Černý, Jana Modráčková, Jarda Trabandita Svoboda… Jsou stále k vidění v klubech a na festivalech po celé republice. Jejich hudba bývala označována slovy jako punk, nová vlna, alternativní rock… Vždy šlo však o původní hudbu a původní texty. Každá z členek přináší své vlastní písně a většinou autorka svou píseň také zpívá. Jejich hudba se hemží paními, podivnými kuchařkami, zvířaty a absurdními obrazy, stejně tak jako vážnými tématy. Zuby nehty, to je pestrá mozaika vyhraněných osobností, které přes všechny odlišnosti stále tvoří a jsou svéráznou povětšině ženskou kapelou s jasně rozpoznatelným rukopisem. Současnou sestavu skupiny tvoří Marka Míková, Kateřina Jirčíková (Nejepsová), Alice Flesarová (Kalousková), Jana Kaplanová (Modráčková), Jan Maxa, Pavla Jonssonová (Fediuková-Slabá) a alternující bubeník Marvin.

Hm…

Nevadí, říká skupina Hm… na šesté desce na všechno, co se v životě nepovedlo Dvanáct písní s deseti autorskými texty obsahuje nové album skupiny Hm… pojmenované „Nevadí“. Vydává ho značka Polí5 a křest je naplánovaný na 3. října do pražského klubu Palác Akropolis. Do té doby si můžete poslechnout singly ‚Přijdeš domů‘ a ‚Všechna slast musí být spotřebována‘. Šestou studiovou desku nazvanou Nevadí vydává pražská (alternativní/indie-folková) skupina Hm…, která byla na české klubové scéně známá hlavně díky citlivému a zábavnému zhudebňování básnické tvorby Antnonína Sovy, Josefa Kainara či Ivana Blatného. Novinku však členové kapely Marek Doubrava, Viktor Ekrt, Filip Nebřenský a Jaroslav Noga postavili na autorském materiálu. Osmi texty z dvanácti přispěl multiinstrumentalista a skladatel Marek Doubrava, kterého k napsání většího počtu vlastních textů vedla touha komunikovat s lidmi na koncertě napřímo. „Některé texty jsou trochu autoprovokace, například když v ‚Přijdeš domů‘ zpívám ‚porno je fajn‘, cítím se u toho dost divně. To slovo a konotace s ním spojené vlastně nechci moc šířit, ale nějak se to ze mě dostalo a já se pokouším méně to >ltrovat a více zkoušet, co to dělá se mnou i s posluchači“, vysvětluje Doubrava.

David Pomahač

Křehký písničkář s duší rockera a něžný rocker v pozici písničkáře. Nejosobnější album své hudební kariéry vydal 7. února 2020 na labelu Indies Scope písničkář David Pomahač.

Ve srovnání s Pomahačovým předchozím projektem, urban-folkovým duem Kieslowski, značí novinka Do tmy je daleko posun v tvorbě, ať už v textech jdoucích na dřeň či příklonem k elektronice. Svůj podíl na tom nese i citlivá produkce Tomáše Havlena (Zvíře jménem podzim, Spomenik, Post-hudba aj.)

„Je to má zpověď o každodenním hledání světla, aniž bych si byl jistej, že vůbec někde nějaký je. O životě ve tmě s depresema, o všudypřítomným pocitu samoty, o lásce, kterou umím jen těžko dát najevo, o ztrátách a chuti se z toho všeho dostat a vidět světlo, cítit teplo. Myslím, že osobnější album bejt nemohlo. Odhalil jsem úplně všechno,“ říká Pomahač.

David Pomahač založil projekt Bez peří, devět let strávil v Houpacích koních, tři roky prožíval večírek doprovodné kapely Xaviera Baumaxy. Rok 2010 dal vzniknout duu Kieslowski. Písně stojící na zvuku kytary, piana, dvou hlasech a Davidových textech si získaly početnou fanouškovskou základnu a naplněné koncerty doma i v zahraničí. Kieslowski vydali tři alba, několik EP, byli nominováni na hudební cenu Apollo.

“Éra Kieslowski je u konce, písničky ale zazní během mých koncertů. Mám je rád a jsou součástí mýho příběhu,” dodává Pomahač.

Album Do tmy je daleko se umístilo v první dvacítce celoroční hitparády Velká Sedma Radia 1, v žebříčku nejlepších desek roku 2020 časopisu Full Moon, v první desítce nejlepších alb roku dle serveru Musicserver.cz i výběru nejlepších desek dle radia Expres FM.

Na jaře tohoto roku vydal Pomahač u Indies Scope živák s názvem Live 11/3/2020. Deska přináší osm tracků, několik z alba Do tmy je daleko, písně Spokojenej, Klaun, Kouzlo, Měsíc a Dlouhý pak vzešly ze spolupráce s Martinem Tvrdým. Ty se stanou také základem připravovaného alba, jehož vydání se chystá na podzim tohoto roku.


 
Doporučujeme