pátek 24. 4.
ART MARATON
16:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

LIVE STREAM V PLNÉ KVALITĚ ZDE: http://bit.ly/artmaratonzive

• Umění se nedá podmanit. Umění se nedá zastrašit. Umění se nedá zavřít do karantény.

• OSMIHODINOVÝ ONLINE ART MARATON může začít! V pátek 24. dubna od 16 hodin vypukne v Paláci Akropolis událost, která dokáže, že umělecká scéna stále žije! ♥

• Uvidíte a uslyšíte přes dvacet umělců, kteří se vystřídají v prostorách Paláce Akropolis a vy je budete moci podpořit a sledovat online z pohodlí vašich domovů.

♦ LINE UP průběžně doplňujeme

→ Hudba

Cocotte Minute

Clarinet Factory

Bratři

Kittchen

Malé zvíře

Never Sol

Bára Zmeková

MOONSPOTTER/SUBJECT LOST

→ Autorské čtení

KAMILA HLADKÁ – Hornické vdovy, MIŘENKA ČECHOVÁ – Baletky, APOLENA RYCHLÍKOVÁ – Budoucnost, BARBORA BARONOVÁ – Bibliodiverzita, MARTINA MALINOVÁ – Poezie z karantény, MAGDALENA ŠIPKA – Milostná literatura, LIBUŠE JARCOVJAKOVÁ – Černé roky

• Celým maratonem diváky provede kulturní redaktorka Českého rozhlasu Vltava Veronika Štefanová

COCOTTE MINUTE Cocotte Minute se řadí mezi absolutní špičku v rámci svého žánru i celé české klubové scény. Skupina je oceňována za svůj hudební nadhled přesahující její původní nu metalové kořeny a silné české texty.

CLARINET FACTORY Počátky čtyřčlenného hudebního tělesa Clarinet Factory, které v roce 2019 oslaví dvacet pět let na scéně, se váží k době studií všech členů na pražském AMU. Tehdy byla doménou čtveřice Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura a Petr „Pepíno“ Valášek především interpretace klasiky a jazzu. Clarinet Factory se ale brzy posunuli k experimentům napříč hudebními žánry, od aranžování ke komponování, k touze hudbou sdělovat a komunikovat nezávisle na žánrech či generační příslušnosti. Clarinet Factory během své dosavadní kariéry spolupracovali také s Bobby McFerrinem, Janou Koubkovou, Filharmonií Brno, PKF Prague philharmonia, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Radkou Fišarovou, Ivou Bittovou; s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou ve společném projektu Eternal Seekers, ale i Tata Bojs, Floexem či Joe Achesonem z Hidden Orchestra. V řadě site specific vystoupení spolupracovali s intermediálním umělcem Petrem Niklem a legendárním perkusionistou Alanem Vitoušem.

BRATŘI Bratři jsou nový objev na české elektronické scéně. Dvojčata Jiří a Ondřej vytvořili hudební projekt, který se žánrově pohybuje mezi kombinací chytlavé taneční elektroniky, techna a ambientu. Hlavním hnacím motorem jsou Jiřím hrané živé bicí, melodické motivy a sekvence pak vytváří Ondřej na analogové a modulární syntezátory. Dva podmanivé proudy se na pódiu spojují v jeden nekompromisní tok elektrizující energie. V roce 2017 vydali Bratři EP Monster a následující rok singl Manual. Od vzniku v roce 2016 odehráli velké množství koncertů a festivalů, jako je např. Beseda u Bigbítu, Povaleč nebo Colours of Ostrava. Jako support se objevili například před jmény jako Rone, Chrome Sparks, Jan Blomqvist a v březnu 2019 před Jonem Hopkinsem ve Fóru Karlín. V dubnu 2019 vydali singl a videoklip Monarch a zúčastnili se showcase festivalu Tallinn Music Week, kde bylo jejich vystoupení vybráno mezi deset nejlepších live acts celého festivalu. V červenci 2019 si Bratři zahráli na prestižním francouzském festivalu Chateau Perché, kde jejich vystoupení sklidilo velký úspěch. Na podzim 2019 a začátkem roku 2020 se zúčastnili showcasů jako je Nouvelle Prague, budapešťský BUSH, MENT a prestižní showcase Eurosonic. V únoru 2020 Bratři začali spolupracovat s uznávaným producentem elektronické hudby Hannesem Biegerem, se kterým pracují na debutové desce.

BÁRA ZMEKOVÁ Skladatelka a multiinstrumentalistka pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory či kytarou. Posluchači její koncerty označují jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě”. Bára se na Art Maratonu představí společně s Ninou Marinovou (housle) a Michalem Mihokem (akordeon).

KITTCHEN Maskovaný hudebník Kittchen zahraje v rámci Art Maratonu set se svým kolegou a spoluhráčem Aid Kidem. Vzhledem k situaci tentokrát bez bubeníka Tomáše Neuwertha. Původně oneman projekt se během devíti let rozrostl na trio. Zatím vydal také tři alba u vydavatelství Červený Kůň. To prostřední, RADIO, získalo žánrovou cenu Anděl právě v Paláci Akropolis. Ovšem nějakou tu nominaci získala všechna. Kittchen dělá hudbu pro audioknihy, divadelní představení či rozhlasové hry… ovšem nejvíc doma se cítí na koncertě. Jak se budete moci přesvědčit i vy.

MALÉ ZVÍŘE Krátce po vydání alba a knihy Zvíře jménem Podzim stejnojmenného orchestru, vznikla i jakási vedlejší konstelace hudebníků – Malé zvíře. Jde o kombinaci autorského čtení, písniček a projekcí a obrazů ze světa výše zmíněné knížky a desky. Jádrem bývá pravidelně čtený text, ovšem kolem vznikají intimní i košaté aranže podzimních písniček. Čtoucího Jakuba Königa pravidelně doprovází multiinstrumentalista Ondra Mikula aka Aid Kid, VJ Linda Arbanová a často se připojí i někdo z ostatních členů velké zvířecí kapely. Tentokrát to bude violloncelistka a zpěvačka Terezie Vodička Kovalová.

NEVER SOL Never Sol (Sára Vondrášková) je pražská producentka, písničkárka a zpěvačka a v roce 2012 se poprvé představila veřejnosti filmovou písní Lay Down, která vznikla pro film Davida Ondříčka Ve Stínu. Rok poté vydala ve spolupráci s producentem Jan P. Muchowem svou debutovou desku Under Quiet, která následně vyšla v celosvětové reedici u renomovaného německého labelu Denovali Records. V posledních letech se Never Sol zůčastnila prestižní Red Bull Music Academy v Tokyu, působila v live bandu Floexe a věnovala se tvorbě hudby pro taneční představení s kolektivem Burki&com.

MOONSPOTTER (SUBJECT LOST) Moonspotter je hudební projekt audio-vizuálního umělce Petra Adamce. Navazuje na dvanáct let tvorby jako Subject Lost, pod nímž vydal dohromady 7 alb a soundtracků. (nejlépe přijatá deska Expo Nova získala žánrovou cenu Anděl). Nová deska Worship Warship popisuje lživost světa vytvářením nereálných představ. Je o tom, jak hluboko musíte klesnout, aby jste se stali novými bohy pro jiné. Žánrově se pohybuje mezi trip-hopem, metalem, dnb a ambientem. Žánry jsou však jen slova a ty už stejně dnes nikoho nezajímají.


 
Doporučujeme