pátek 3. 5.
EMIKA PRESENTS HAZE /UK + SOFI PAEZ /CR
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Emika představí na Music Infinity svůj nový klubový projekt Haze.

Unikátní hudební vize napájející se z elektronického futurismu i klasiky od výjimečné umělkyně, která se vydala cestou absolutní nezávislosti. To je Emika, britská umělkyně s českými kořeny, která se po několika letech strávených v Berlíně přestěhovala do hlubokých lesů . Na scéně se pohybuje už od konce předminulé dekády a během této doby si vypilovala zcela osobitý přístup k tvorbě. Vydávala na Ninja Tune, poslední roky ale operuje výhradně na svých labelech Emika Records a Improvisations X Inspirations (IMPXINS), kde vypouští pozoruhodné nahrávky na pomezí elektronických experimentů, klavírní hudby a art-popu.

Výrazných ženských osobností je v elektronické hudbě pořád pohříchu málo. Producentka, skladatelka a zpěvačka Ema Jolly aka Emika by ale nejspíš vyčuhovala v kterémkoliv žánru díky své schopnosti pohybovat se mimo zavedené cestičky. V její tvorbě jsou slyšet ohlasy temného trip hopu, taneční elektroniky, industrialu, ale i vážné hudby 20. století. Absolventka hudební vědy na univerzitě v anglickém Bathu debutovala eponymním albem v roce 2010, temná deska plná zlověstné atmosféry a emocionálních výbuchů patří mezi nejlepší počiny na značce Ninja Tune za poslední dekádu a Emika si vysloužila srovnání s PJ Harvey, Zola Jesus nebo Beth Gibbons z Portishead.

Na druhé desce Dva natáčené částečně v Praze už vykukuje vliv přímočaré berlínské elektroniky a následné Drei už má vyloženě „německý“ sound plný chladných electro beatu. Emika ale nemá problém odskočit si k soudobé vážné hudbě jako na albu Klavírní z roku 2015. O dva roky mladší Melanfonie je pak rovnou symfonie – natáčela ji v Praze s Metropolitním symfonickým orchestrem a sopranistkou Michaelou Šrůmovou. Vznik nahrávky umožnili fanoušci na Kickstarteru a právě tady začíná cesta Emiky k úplné nezávislosti na hudebním průmyslu. Ať už poslední roky zkoumá léčivé účinky hudby, vytváří vlastní virtuální realitu nebo zvukové instalace v 4D, bere přitom na dobrodružnou cestu i své četné podporovatele z Patreonu.

Její nové album Haze bylo vytvořeno pomocí hlasových poznámek jejího piana a hlasu na jejím telefonu, které byly upraveny a smíchány na jejím laptopu ve sluchátkách. Malé smyčky v Abletonu, texty, smutek a melodie, přesně jako Emikin skutečný život v krabicích. Hudebně navazují na její alba při značce Ninja Tune, inspiraci čerpá tanečních potemnělých klubových akcích v Bristolu předtím než dubstep měl jméno a hudba byla zdarma a tam osvobozující.

Jako support se představím talentovaná pianistka a zpěvačka Sofi Paez, která patří k novým objevům islandského skladatele Olafura Arnaldse a jeho labelu OPIA Community. Tato původem jihoamerická písničkářka a skladatelka se narodila v San José na Kostarice. Po ukončení studia na National University of Costa Rica se začala věnovat skladbě zaměřené především na piano a její potřebu objevovat svůj osobitý zvuk. Koncem roku 2021 se podílela na kompilaci Piano Layers Vol II německého labelu 7k! a zároveň vyšel její první singl Diciembre, který byl o pár měsíců následován i dalším trackem Preludio. Vystupovala také v Národním divadle Kostariky, ve Funkhausu v Berlíně a na TEDxPuravida. V současnosti už pár let tvoří v Berlíně, kde také loni na jaře vydala své debutového EP Circles, se kterým se také poprvé koncertně objevila loni v Praze v kavárně Potrvá. Na konci roku 2023 se pak upsala novému vydavatelství OPIA Community, kde z kraje letošního roku vyšly její dva singly Por qué a Waves. Na večeru Music Infinity Sofi Paez představí svou novou tvorbu ze svého nadcházejícího debutového alba Silent Stories.


 
Doporučujeme