sobota 18. 5.
Double bill ► Temporary Collective ► Call Alice + Renan Martins ► Hélio
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

19:30 Temporary Collective: Call Alice

20.30 Renan Martins: Hélio

DOUBLE BILL přináší dvě výrazné choreografické osobnosti současného tance: brazilského tanečníka Renana Martinse a českou tanečnici Terezu Ondrovou. Double bill neboli komponovaný večer, představuje díla dvou umělců vybraných v minulosti do prestižní sítě Aerowaves. Jde o dvě sóla, která pracují s tělem jako archivem, jde o docu-dance, jde o dvě výrazné taneční intimní výpovědi.

Tereza Ondrová se vydává v „Call Alice“ pátrat po své dvojnici. Tak říká se, že každý má někde svého dvojníka, ne? Je tedy možné najít odpovědi prostřednictvím jiné osoby? Co nás nutí identifikovat se a spojit se s ostatními a se sebou samými? Tereza Ondrová a její dvojnice Francesca Foscarini jsou na cestě mezi dokumentem a intimní výpovědí, ve společné tvorbě se dotýkají řady témat, jako je ženská psychika a její proměny, osamělost, zranitelnost, a nakonec i přijetí stavu, ve kterém se scénické umění nacházelo během pandemie. A i když se tyto dvě ženy neznají, mohou mezi sebou sdílet citové pouto, které přesahuje geografii?

Renan Martins se v „Hélio“ vydává pátrat po svém dědovi Hélio Martinse de Souza, brazilském tanečníkovi. Ve svém autobiografickém díle se Martins pohybuje osobním archivem lidových a společenských tanců a vstupuje do dialogu s vlastními zkušenostmi profesionálního tanečníka v Evropě. Renan Martins s velkou lehkostí a vtipem kombinuje hluboce osobní vyprávění s monumentálním hudebním dílem Steva Reicha „Drumming“, složeného před více než 50 lety.

CALL ALICE

Dvě ženy, obě tanečnice, obě stejně staré, prý si velmi fyzicky podobné. Nejprve o sobě nemají ani tušení, možná jen věděly, že každý má někde svého společníka nebo dokonce dvojče. Je možné hledat odpovědi skrze druhého člověka? Co nás nutí identifikovat se a spojovat se s ostatními i se sebou samými? Tereza Ondrová a Francesca Foscarini na cestě mezi dokumentem a intimní výpovědí, vlastním tělem a osobní zkušeností. Ve společné tvorbě se dotýkají řady témat, jako je ženská psychika a její proměny, osamělost, zranitelnost a v neposlední řadě akceptují stav, ve kterém se momentálně nachází živé umění. A přestože se tyto dvě ženy neznají, mohou sdílet emocionální pouto, které přesahuje geografii?

PREMIÉRA:22. června 2021

AUTOŘI A SPOLUPRÁCE Autor: Tereza Ondrová

Performeři: Tereza Ondrová, Francesca Foscarini

Dramaturgický poradce: Monica Gillette

Režijní spolupráce: Petra Tejnorová

Světelný design: Katarina Morávek Ďuricová

Zvukový design: Jan Čtvrtník

Překlad: Marta Ljubková

Producent: Daniela Řeháková / Temporary Collective

Koprodukce: Tanec Praha z.ú.

Za podpory: Ministerstvo kultury České republiky, Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Studio ALTA

HÉLIO

Nejnovější dílo Renana Martinse – Hélio – je ódou na život Hélia Martinse de Souza, brazilského tanečníka společenských tanců a choreografova dědečka z matčiny strany. Renan Martins pracuje s tématy autenticity, originality a apropriace. Jako výzvu si uložil pracovat s 50 let starou skladbou Drumming severoamerického skladatele Steva Reicha. Jakoby na výpravě do svého nitra, se pohybuje ve svém osobním archivu lidových, společenských a populárních tanců a vede rozhovor s vlastní zkušeností tanečníka, který posledních 15 let působil v Evropě.

UMĚLECKÉ A TECHNICKÉ VÝKONY Choreografie a provedení: Renan Martins Asistentka choreografie: Helena Araújo Dramaturgie: Mgr: Ana Rocha Kostýmy: Mgr: Nina Botkay Švadlena: Mgr: Eliana da Rosa Cabral Světla: Mgr: Luisa L'Abbate Hudba: Mgr: skladbu Drumming od Steva Reicha hraje Colin Currie Group, Synergy Group Vocals & Colin Currie Tisk: Levina Valentim Produkce: Mgr: Sekoia Artes Performativas Management a distribuce: Laia Montoya – TINAAgency

S podporou: Bolsa de Criação – O Espaço do Tempo / BPI – Fundação „la Caixa“, Choreographisches Centrum Heidelberg, Armazém 22/Kale Companhia de Dança

Rezidence: Inter-Actions Studio, O Espaço do Tempo, Choreographisches Centrum Heidelberg , CAMPUS Paulo Cunha e Silva , Armazém 22

Věkové doporučení: +14

Renan Martins je brazilský choreograf a performer žijící mezi Portem a Heidelbergem. Vystudoval SEAD (Salzburg Experimental Academy of Dance) a také P.A.R.T.S, kde začal rozvíjet svou choreografickou tvorbu. Jako performer spolupracoval s Iztokem Kovacem, Marysiou Stoklosou, Anne Teresou de Keersmaeker, Alexandrou Waierstall, Ceren Oran, Danielem Linehanem a Peterem Savelem. Od roku 2013 je členem belgického souboru Damaged Goods/Meg Stuart.


 
Doporučujeme