pondělí 13. 3.
James Heather /UK + Dobrawa Czocher /PL + live visuals Jan Petýrek + vj Linda Retterová
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info
Dvě výrazné hudební osobnosti vystoupí v jeden večer v Paláci Akropolis! Britský klavírista a skladatel James Heather se po několika letech vrátí na Spectaculare a polská čelistka Dobrawa Czocher vystoupí poprvé sólově, se zbrusu novým debutem, jež vychází v lednu 2023.

James Heather /UK

Klavírista a skladatel James Heather popisuje svůj styl komponování jako „hudbu pulzu“. Lidské instinkty a dynamika každého momentu má u něj přednost před notovým záznamem nebo metronomem, skladby se rodí z improvizace a posluchače vedou na dobrodružnou cestu, kde nikdo neví, co se stane v dalším momentě. Heather má kořeny v klubové hudbě, spolupracoval s Mumdancem nebo Rogerem Robinsonem a nahrával klavír do jedné skladby Coldcut. Právě klasikové britského acidhouseu a zakladatelé Ninja Tune si pak Heathera přetáhli na svůj nový label Ahead Of Our Time, kde vyšel jeho debut Stories From Far Away On Piano.

James Heather ale také natáčel s japonským klasikem Ryuichi Sakamotem a jeho skladby remixovala Sarah Davachi. Zatím poslední deska Invisible Forces z roku 2022 sklidila skvělé kritiky a skladby Ultraviolet a zejména Beginnings vystřelily v druhé půlce roku 2022 mezi světově nestreamovanější klavírní skladby na Spotify.

Dobrawa Czocher /PL

Polská čelistka Dobrawa Czocher hrávala roky vážnou hudbou v orchestrech nebo komorních tělesech, její vlastní skladby jsou ale otevřené i novějším postupům a Czocher se snaží nacházet most mezi minulostí a současností. Její hlavní zbraní je schopnost spojovat virtuozitu s nekonečnou hudební imaginací a umem kondenzovat do melodií silné emoce.

Roky nahrávala v dvojici s klavíristkou Haniou Rani, v jejíž společnosti už v Čechách vystoupila v rámci Spectaculare v roce 2021. Jejich nahrávky vycházely na prestižní značce Deutsche Grammophon. Poprvé sólově se Czocher představí v Praze se svým debutem Dreamscapes, jež vychází v lednu 2023 a vzbuzuje velké očekávání.

Tento koncert podporuje Liveurope. Liveurope je první celoevropská iniciativa podporující koncertní kluby v jejich snaze pořádat koncerty začínajících evropských umělců. Projekt Liveurope je spolufinancován programem Evropské unie Kreativní Evropa.

Vj Linda Retterová

Linda Retterová, animátorka a textilní výtvarnice, se dlouhodobě zajímá o analogové techniky, které aplikuje také ve svých živých projekcích. Abstraktní barevné obrazy přenáší na plátno přímo z analogových projektorů nebo pomocí nich vytváří náplň digitálních projekcí a autorských videí. Více na /…etterova.com Koncert Dobrawy Czocher doprovodí výtvarnou projekcí kombinující animované snové kresby a vlastní záběry z 8mm kamery.

Vizuální umělěc Jan Petýrek

Jan Petýrek je vizuální umělec a interaktivní designér. V roce 2016 absolvoval obor Information Experience Design na Londýnské Royal College of Art a od té doby se věnuje projektům s mezinárodním přesahem. V současné době působí ve svém ateliéru v Praze. Ve svých dílech se Jan zaměřuje na prostorové narativy, percepci a schopnosti lidského mozku vybavovat si komplexní vzpomínky. Výsledky svého zkoumání virtuálních a fyzických zážitků přetváří do imersivních prostředí.


 
Doporučujeme