sobota 4. 3.
XIII. STOLETÍ + THE NOSFERATU (UK)
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Ani v příštím roce nebude naše hlavní město ochuzeno o vystoupení nekorunovaných králů české gotiky, jihlavského seskupení XIII. století. Formace, která roku 1990 povstala na troskách punkových Hrdinů Nové Fronty, vystoupala poměrně záhy na pomyslný Olymp gotického žánru u nás. Ale co víc – i po více než třech dekádách činnosti stále vydává velmi kvalitní nahrávky a neustále rozšiřuje svou posluchačskou základnu. Lví podíl na tom mají především jejich živé koncerty, a to nejen u nás, ale i v sousedních zemích. Kdo měl možnost navštívit jejich vystoupení na letošním ročníku polského festivalu Castle Party, může potvrdit, že kapela přilákala jednoznačně největší dav fanoušků a jejich opus o krvavé šlechtičně z Čachtic zná u našich severních sousedů v podstatě každý. Jádro kapely, tvořené bratry Štěpánovými a dlouholetým baskytaristou Mirkem 'Paldou' Palečkem, doplnila v letošním roce nová tvář v podobě půvabné klávesistky Andrey Kožené. V této sestavě Třináctka absolvovala úspěšné výroční turné, věnované 30. výročí vydání debutové desky „Amulet“ a korunované remasterovanou a rozšířenou reedicí tohoto přelomového díla celé české gothrockové scény. I přesto, že naplánované podzimní štace překazily postcovidové zdravotní problémy zpěváka Petra, slibuje kapela v roce 2023 návrat na pódia s nasazením, na které jsme u nich v zvyklí. A jak už bývá milou tradicí všech pražských koncertů XIII. století, i tentokrát dostane prostor speciální host ze zahraničí. Máme obrovskou radost, že naše pozvání přijala britská legenda The Nosferatu, jejíž hudba (a ostatně i název) pasuje k jihlavským vampýrům jako černočervený plášť. Kapela, která již 35 let patří do nejužší gothrockové špičky, přijede do České republiky zahrát vůbec poprvé.

The Nosferatu vznikli v březnu roku 1988. Charakteristická dunivá kytara, skladby s nepopiratelným filmovým feelingem a barytonový vokál je záhy katapultovaly mezi kralevice tehdejší britské scény, což stvrdilo vydání jejich stěžejní desky „Rise“. Zlatá léta gothic rocku kapela absolvovala na výsluní přízně posluchačů i kritiků. Následné personální neshody a soudní spory s bývalými členy kapely vyústily v dlouholetou pauzu. Znovuzrození kapely proběhlo až v roce 2019, kdy se zakladatel a autor repertoáru Vlad Janicek opět spojil s původním vokalistou Louisem DeWrayem. Tuto ústřední dvojici na pódiu doplňuje kytarista Rob Leydon (Red Sun Revival, Adoration) a bubeník Simon Rippin (Nefilim, NFD, The Eden House, October Burns Black). Kultovní formace je zpět!

Abyste nebyli ochuzeni o tento mimořádný zážitek, zbývá vám jen jediné: Zakoupit si vstupenku a dorazit v sobotu 4. března 2023 do pražského Paláce Akropolis. Tohle je událost, u které by žádný fanoušek gothicrocku neměl chybět.


 
Doporučujeme