sobota 16. 10.
MANU DELAGO /AT + BRUNO BAVOTA /IT
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info
Osobitý perkusionista Manu Delago přiveze do Prahy novou desku věnovanou přírodě.

Do Prahy se vrací rakouský virtuóz na hang Manu Delago.

16. října dorazí do Paláce Akropolis se svým aktuálním programem Environ Me, v němž se klasické i elektronické nástroje mísí se zvuky přírody. Večer ho doplní italský multiinstrumentalista Bruno Bavota, který se se svým zefektovaným klavírem pohybuje ve sférách moderní klasiky. Vydává na Temporary Residence Ltd a jeho hudba byla použitá v seriálu Mladý papež.

Spolupracoval s Björk, Ólafurem Arnaldsem, Anoushkou Shankar nebo Joss Stone, vydává na labelech Tru Thoughts a One Little Indian a je považovaný za nejlepšího světového virtuóze na nástroj hang. Manu Delago se na poli experimentální hudby pohybuje už patnáct let a za tu dobu stihl bezpočet zajímavých kolaborací i vlastních desek. A také zpopularizoval perkusivní nástroj hang. Když ho Delago v roce 2003 objevil, změnilo mu to život. Někdejšímu bubeníkovi několika rakouských rockových či jazzových skupin poskytl nebývalé možnosti a on se s ním vydal v následujících letech na pozoruhodnou hudební výpravu napříč žánry, jako jsou jazz nebo downtempo.

V roce 2006 založil Delago duo Living Room a v následující dekádě je jeho hra slyšet v projektech zasahujících od world music až po drum’n’bass. Nahrával s Bugge Wesseltoftem, či Andreyou Triana a islandská zpěvačka Björk si ho přizvala k natáčení alba Biophilia a také následné turné. Podílel se také na albu Land of Gold Anoushky Shankar, které získalo nominaci na Grammy. Do Prahy Manu Delago přiveze nejnovější sólovou nahrávku Environ Me, na níž propojuje hang a elektronické efekty se zvuky bezprostředního okolí. „Žiji střídavě v Londýně a Tyrolských Alpách a v posledních letech jsem hodně dělal terénní nahrávky. Přišlo mi inspirativní vkládat zvuky našeho životního prostředí do mých kompozic.“ Přírodní téma programu odráží i úchvatné koncertní vizuály.

Italský skladatel a multiinstrumentalista Bruno Bavota pochází z Neapole a k hraní na hudební nástroj se dostal relativně pozdě – bylo mu dvacet, když začal hrát na kytaru a pak přešel na klavír. Víc než samotné nástroje ho ale bavily zvuky v jejich okolí – rezonance, ozvěna, ticho, akustické prostředí, prostě živoucí, dýchající prostor, v němž existují. Když dnes hraje na klavír své křehké kompozice, používá přitom v reálném čase efektové pedály a zvukové procesory a na své desky všechny „nechtěné“ zvuky klavíru sampluje, smyčkuje nebo s nimi dál manipuluje. Bavota natočil od roku 2013 několik desek, které balancují na hraně moderní klasiky a ambientu. Od delikátních vodních meditací The Secret Of The Sea (2013), kde střídá klavír a akustickou kytaru, až po meditativní Mediterraneo. V roce 2019 „přestoupil“ na kultovní americkou značku Temporary Residence Ltd., kde vydávají třeba William Basinski, Hauschka nebo Explosions in the Sky. Natočil pro ně své nové album Get Lost, které po posluchači vyžaduje přesně to, co říká jeho název: ztratit se v kaskádách klavírních tónů. Stejná značka vydala i kompilaci Re_cordis shrnující evoluci Bavotovy hudby – obsahuje například i skladbu If only my heart were wide like this, kterou režisér Paolo Sorrentino použil v seriálu Mladý papež. V Praze se Bruno Bavota představí v sobotu 16. října ve své premiéře.


 
Doporučujeme