X
O akropoli

PALÁC AKROPOLIS - LABYRINT KULTURNÍHO DĚNÍ! centrum nezávislé kultury, které nabízí ojedinělé hudební, divadelní a výtvarné projekty.

 

AKtivujeme vaše smysly hudbou, divadlem, tancem, novým cirkusem, výstavami, workshopy, cestovatelskými večery i festivaly.

Realizujeme výstavy, které tematicky doprovázejí aktuální program všech scén Paláce Akropolis. Vystavujeme začínající tvůrce a amatérské výtvarníky, studenty výtvarných škol i renomované umělce.

Oslovujeme špičky ve svých oborech a přinášíme vám bohaté hudební a multimediální zážitky.
Festival nových médií AM a Spectaculare spojují hudbu, pohyb, obraz a nejmodernější technologie.  Music Infinity představuje neznámé i legendární talenty z nekomerční alternativní především zahraniční scény. Na slavné interprety hudební scény nemusíte na západ. Hvězdy hudebního nebe u nás září v rámci cyklu Top of The World v klubové atmosféře. Pokud se vám zasteskne po severu, v Midnight session uslyšíte soubory z Islandu, Norska a Švédska. A jestli se vám zachce podívat se do dalších zemí, uvítáte Planet Connection, komponované večery věnované různým částem světa. Zaposloucháte se do tamější hudby a do vyprávění, zhlédnete filmy a fotografie a ochutnáte tradiční kuchyni.

 

Podporujeme experimentální, nonverbální a fyzické divadelní projekty. Dáváme prostor souborům s tradicí komunitního divadla, sociálně-kritickým představením reagujícím na současné společenské problémy a od roku 2012 se zaměřujeme na nový cirkus. Ve spolupráci s centrem pro nový cirkus Cirqeuon pořádáme festival Cirkopolis, který spojuje nový cirkus s tancem a fyzickým divadlem. Festival hostí vždy několik zahraničních skupin a každoročně produkuje světovou premiéru s názvem Cirkopolis.

Jsme Odrazovým můstkem pro začínající kapely. Umožňujeme mladým muzikantům, aby si zahráli na jedné z nejprestižnějších klubových scén v Praze, dostali se do povědomí diváků a navázali spolupráci s hudebními vydavatelstvími. Každý měsíc také uvádíme EuroConnections, originální evropské kapely v české premiéře. Jsme vašim spolehlivým průvodcem v současných hudebních trendech.

A když za námi nemůžete? LIStujte si naším Magazínem Paláce Akropolis (MaPA). Každé číslo se zaměřuje na jedno téma z kultury v nových souvislostech. Najdete v něm rozhovory s umělci, recenze našich akcí, ankety a mnoho dalšího.

 

 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

 

Ocenění

 

Hodnocení důvěryhodnosti - Mezinárodní ocenění
"Creditworthy A"(Bisnode, 2014)
Hodnocení důvěryhodnosti - Mezinárodní ocenění  "Creditworthy A"(Bisnode, 2013)
Hodnocení důvěryhodnosti - Mezinárodní ocenění  "Creditworthy A"(Solidited, 2012)
The Best of Prague - Best Music Club (The Prague Post, 2011)
The Best of Prague - Best Music Club (The Prague Post, 2009)
The Best of Prague (Cena internetového magazínu prague.tv, 2003)
Nejoblíbenější klub (Gallupův ústav, 2001)
Čtvrtý nejoblíbenější koncertní sál (Gallupův ústav, 2001)
The Best Rock Club (The Prague Post, 1999)
Interiér roku – František Skála a David Vávra (Grand Prix Obce architektů, 1996)

 
Interiéry

„Interiéry paláce byly koncipovány tak, aby naplňovaly představu generačního prostoru a nezávislého kulturního centra.” 

František Skála, autor výtvarného pojetí Paláce Akropolis 

Podobně jako se na fasádě Paláce Akropolis mísí původní návrh z dvacátých let s moderními barvami a magickým okem, i interiéry Paláce Akropolis v sobě spojují minulost a současnost doplněné vizemi budoucnosti.

Po vstupu do šatny upoutá pozornost, jak jsou kovové prvky doplněné přírodními, což je charakteristický rys všech jinak rozmanitých interiérů paláce. Šatnu, která přes léto slouží jako zahrádka ke kavárně, napravo oživuje točící se sloup se stínohrou a po levé straně pult podobný lokomotivě. Z kovových pultů vyrůstají lampy přírodních tvarů a nad nimi se na stropě rozprostírá detailně malovaný přírodní svět. Z něj visí lustry připomínající kapky vody chycené v sítích.

Kavárna akropolis     

je obložená korkem s rytinami z reálného i fantazijního světa Františka Skály. Rytiny na baru, zrcadle, vitríně, stěnách, policích i skříni osvětlují oblá světla zakomponovaná do korku. Lampy ve tvaru květů se sklánějí nad barem, kde si lze vychutnat skvělou kávu připravenou profesionálními baristy kolektivu “Lásku Kávo”. Jedná se o příjemné útočiště pro schůzky i studium, s kouskem dortu a toastem vždycky po ruce. Místo je oázou, ve které vám natankují Plzeň, nalijí české i zahraniční vína nebo utiší žízeň limonádou.  

foyer

slouží také jako výstavní síň. 

velký sál

nese duchovní a symbolické prvky. Jako stínidla světel jsou v sále stejně jako v celém paláci použity velké choroše. Výklenky a točitá schodiště doplňují rozmanité plastiky. Najdeme zde „moderního Charóna“, auto převážející mrtvé na druhý břeh, ženské a mužské atributy i ztvárnění vzniku života. Nechybí plastiky znázorňující jednotlivé druhy umění ani umělecká svoboda vyjádřená hejnem vlaštovek poletujících na stropě. Z balkonu podává směrem ke scéně Božská ruka „dar“, pánskou brašnu plnou talentů. Sál je z pohledu kapacity velmi variabilní. Je možné zvolit varianty od “plného stání” pro 700 osob přes “plné sezení” pro 300 osob až po uspořádání pro velmi komorní divadelní a hudební projekty. 

malá scéna

je zdobena zlatými a měděnými prvky. Skýtá výjimečné technologické zázemí, její součástí je kabina pro DJ či zvukaře. Je ideálním místem pro komornější koncerty, diskuze a literární večery. Návštěvník může být v centru dění nebo v klidové světle zařízené zóně vedle baru. Na podlaze malé scény najdeme stejné obrazce jako ve foyer a v chodbách paláce. Malá scéna je přímo propojena s Velkým sálem. V roce 2020 byla scéna zrekonstruovaná a byla zde dodaná prvotřídní zvuková a světelná technika. Kapacita se pohybuje okolo 80 stojících, nebo 45 sedících diváků.

v jazz baru     

je možné oddychnout pod antickými sloupy a posedět pod dýmkou míru klenoucí se nad barem. Prostor je obložený dřevem, do přírodních materiálů a tvarů vstupují prvky z trolejbusů a kovové elementy. Jazz bar nabízí v rohu „chambre separée“ s intimní atmosférou podobnou zpovědnici. V roce 2020 byl prostor osazen kvalitní zvukovou technikou a intimním osvětlením malého pódia. V současné době slouží prostor například pro konání koncertů projektu Jazz Nejtek Selection, který reflektuje estetickou proměnlivost a elastičnost českého i světového jazzu a nabízí prostor výjimečným autorům a interpretům v tomto žánru. Bar nabízí kromě tradičního sortimentu i celou řadu koktejlů. V chodbě vedoucí k  Jazz baru lze otevřít další bar „u hada“, jehož dlouhé tělo se vine po podlaze. 

Historie

oko do světa

 

Palác Akropolis začal stavět v březnu 1927 architekt a stavitel Rudolf V. Svoboda.
Na rozhraní Žižkova a Královských Vinohrad si přál vytvořit dům s kavárnou a divadelním sálem vybavený nejmodernější technikou k projekcím filmů. Už v únoru 1928 proběhla kolaudace budovy a majitel a architekt v jedné osobě si splnil sen o „podivném domě, v jehož různorodých prostorách bych našel skvělou hudbu, divadlo, výtvarné umění. Kam bych chodil na schůzky, na pivo, s přáteli tančit a bavit se do rána. Kde by se prodávaly věci, které jinde nejsou k dostání, a kde by se potkávali lidé, kteří jinde nejsou k potkání.“

V moderní činžovní budově s romantickou kavárnou našly domov rodiny z vyšší střední třídy. Hospodářská krize na sebe ale nenechala dlouho čekat, a neblaze se podepsala na stavebním průmyslu. Majiteli domu nezbývalo než vzniklé dluhy částečně pokrýt exekučním prodejem Akropole. Dům koupila Společnost pro pohřbívání žehem a kulturní ambice upozadila.

Padání prachu na pět set míst v divadelním sále nenechalo chladným divadelníka Prokopa Leitricha. Rozhodl se, že se svým souborem Komedie vrátí sálu život. Trpělivě čekal na udělení koncese a 23. ledna 1928 slavnostně znovuotevřel divadelní sál. Od Leitricha sál převzal populární herec Karel Želenský. S manželkou Laurou vedli divadlo šest sezón, ale vytvořit „velkoměstské“ divadlo se jim nepodařilo. Pro obyvatele Prahy bylo divadlo příliš daleko od centra města.

Ve 30. letech přišel s radikálním řešením podnikatel a tehdejší režisér Velké operety, Jiří Koldovský. Provedl rozsáhlou rekonstrukci sálu a angažoval nový soubor v jehož čele stál šéf činohry František Filipovský. 27. srpna 1939 zahájilo sezónu Moderní divadlo s lákavým obsazením - v činoherních představeních vystupovaly divadelní a filmové hvězdy. Během 2. světové války zde probíhala občasná promítání filmů. Po konci války sál opět krátce fungoval jako divadlo. Po únoru 1948 bylo divadlo uzavřeno a sloužilo jako sklad a jídelna.

V roce 1991 dům koupila Žižkovská divadelní a hudební agentura a za pomoci Nadace Pražská pětka zrekonstruovala a zprovoznila restauraci. Divadelní sál prošel rozsáhlou přestavbou a k divadelnímu programu se přidaly také koncerty a další kulturní akce.

Palác Akropolis je dnes multifunkčním centrem setkávání lidí a různých druhů umění. Dostává svému symbolu pulzujícího oka, jež na průčelí domu mezi slova Palác a Akropolis zasadil výtvarník František Skála. Budovu rozsvítil pískovou a olivovou barvou a opakující se pozůstatek secese, plastický květ na fasádě domu, proměnil v magické oko. Palác Akropolis pozorně jako toto oko vybírá doma i ve světě, co nabídne svým návštěvníkům.

Vstupenky

Vstupenky zakoupíte nejrychleji on-line přímo u akce.

Pokladna v Kavárně Paláce Akropolis je otevřena vždy hodinu před konáním akce. 

Předprodej vstupenek také v síti GoOut

Obchodní podmínky

 

  • Vstupenku uschovejte pro případnou další kontrolu.
  • Padělání vstupenky je trestné.
  • Při opuštění prostoru Paláce Akropolis pozbývá vstupenka platnosti.
  • Zakoupením vstupenky návštěvník souhlasí s případným pořízením audiovizuálního záznamu své osoby a s jeho dalším užitím.
  • ZÁKAZ KOUŘENÍ, fotografování a pořizování audiovizuálních záznamů,
  • Zákaz vnášení zbraní, batohů, velkých zavazadel, skleněných nádob, plechovek, PET lahví, deštníků a jiných nebezpečných předmětů, toxických a jiných omamných látek.
  • Pořadatel si vyhrazuje právo na provedení osobní bezpečnostní prohlídky při vstupu do prostoru Paláce Akropolis.
  • K dispozici je i bezbariérový vstup.
  • Prosíme, choďte včas, po začátku divadelního představení nemusí být umožněn vstup do hlediště.
  • Změna programu vyhrazena. Cena vstupenky zahrnuje zákonnou DPH.

 

Podmínky vztahující k nákupu on-line vstupenek naleznete na https://goout.net/cs/obchodni-podminky/ část B

Partneři
Hlavní město Praha Ministerstvo kultury ČR Státní fond kultury ČR Liveurope_of EU NPO
České centrum NY Slovenský institut v Praze Goethe Institut Švýcarské velvyslanectví Art
Radio 1 Full Moon Alter Echo
GoOut Adjust Art Osa Hotel Malý Vítek
Pro média
Technické parametry
uspořádání sedadel
Výroční zprávy
 
X