X
pátek 30. 10.
ZRUŠENO - CUT UP THE BORDERS
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Hudební performance autorů legendárního filmu Step Across the Border – F. Fritha, N. Humberta a M. Parisotta

Stavebním kamenem hudebního projektu Cut Up the Border se stal film Across the Border. Jeho tvůrci zpracovali třicet let staré zvukové záznamy, které vznikly při natáčení tohoto filmového dokumentu. Do Prahy přijedou svůj jedinečný projekt Cut Up the Border naživo představit režisér filmu Nicolas Humbert, sound designer Marc Parisotto a doprovodí je legendární kytarista Fred Frith.

Do výsledné podoby filmu Step Across the Border se dostal pouze zlomek zvukového materiálu. Původní nahrávky zůstaly uložené v kovové krabici a téměř zničené zásahem povodně. Třicet let po premiéře filmu jeho režisér Humbert a francouzský sound designer Marc Parisotto těmto nezpracovaným nahrávkám vdechli nový život společně s Fredem Frithem a dalšími. Humbert a Parisotto zpracovali více než 30 hodin záznamů, a z těchto pásek vytvořili zvukovou koláž ambientního noisu. V lednu 2019 svou performanci poprvé představili naživo v Berlíně, kde nahrávku improvizací na kytaru doprovázel Fred Frith. O měsíc později vznikl záznam z rozhlasového vysílání, který vyšel v lednu roku 2020 na CD pod názvem Cut Up the Border.

https://youtu.be/gPLRyTWiSws

Film Step Across the Border vtrhl na scénu improvizované hudby v roce 1990 a téměř ihned se stal legendou. Po dobu dvou let (1988–90) filmaři Nicolas Humbert a Werner Penzel natáčeli hudebníky Freda Fritha, Toma Coru, Johna Zorna a Ivu Bittovou. Společně cestovali po světě, sdíleli spolu zážitky z koncertů, ale i jam sessionů, které spontánně vznikaly jak v hotelových pokojích, tak i kdekoliv jinde. Výsledkem je film, který je stejně mistrný, jako hudba, kterou zachycuje.


X