zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Little Dragon /SE + Yukimi Nagano /JP/SE + Dan Bárta /CZ
17/12/2009 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Poslední letošní koncert ze série EuroConnections přinese důkaz o výjimečnosti hudby, která k nám proudí ze severu. Švédský kvartet Little Dragon představí v Paláci Akropolis svůj inteligentní elektronický pop. V jeho čele stojí zpěvačka Yukimi Nagano, která zazářila na albech skupiny Koop. Exkluzivním hostem koncertu bude jeden z nejlepších domácí zpěváků Dan Bárta, který v několika skladbách zazpívá společně s Yukimi Nagano a Little Dragon.

V čele skupiny stojí japonsko-švédská dračice Yukimi Nagano, která se proslavila jako vokalistka v hitech švédské jazzové dvojice Koop, s nimiž hojně koncertovala. Úzce spolupracovala také se známým švédským písničkářem José Gonzalezem. Little Dragon svojí hudbou názorně ukazují, proč je severský pop na výsluní – svůj inteligentní elektronický pop napájí z tradice černé hudby od jazzu až po současné r'b'b a můžou stavět na skvělých hráčských schopnostech. A u mikrofonu navíc stojí excelentní Yukimi – jedna z nejlepších evropských jazzových zpěvaček, která umí soulově hladit i vpustit do hudby elektrizující energii..

Little Dragon na sebe poprvé výrazně upozornili před dvěma lety eponymním debutem, který si našel cestu do několika žebříčků nejlepších desek roku 2007. Pro svoji schopnost míchat soulové vlivy s popem si kvartet vysloužil srovnání s Princem a další novináři v souvislosti s nimi psali o nástupu nové triphopové generace. Křehká balada Twice zazněla v jednom díle populárního amerického seriálu Chirurgové/Grey’s Anatomy a otevřela kapele cestu do velkého hudebního světa. Letos Little Dragon na úspěchy debutu navázali druhým albem Machine Dreams, které je tanečnější a prozradí ovlivnění chladným electro krajanů The Knife.

Do Prahy dorazí Little Dragon z listopadového turné po Severní Americe. Letos už také zvládli uhranout Čínu nebo předskakovat TV On The Radio na jejich severském turné. 17. prosince se v Paláci Akropolis představí jedna z nejzajímavějších skupin operujících na hranicích jazzu a popu, která suverénně spojuje úctu k tradicím dřevního jazzu s elektronikou.

Biografie Little Dragon:

Little Dragon: Yukimi Nagano – zpěv Erik Bodin – bicí Fredrik Källgren Wallin – basa Håkan Wirenstrand – klávesy

Little Dragon – diskografie

Little Dragon (2007, Peacefrog Records) Machine Dreams (2009, Peacefrog Records)

Napsali o albu Machine Dreams:

„Machine Dreams je cvičení v rozšiřování hranic avant-gardního elektronického popu, jež tu nebylo ke slyšení od začátku osmdesátých let. Little Dragon jsou jen krůček od toho, aby se stali kultovní kapelou a brzy snad budou stejně slavní jako jejich kolegové z The Knife.“ Popmatters – 8/10

„Pochybuji, že letos vyjde podobné album snivého popu, které by se mohlo pochlubit stejně vzdušnou produkcí.“

BBC Music – 8/10

„Na první desce jako kdyby Little Dragon postrádali estetickou páteř a přesto díky kombinaci avantgardního hip hopu, úchvatných klavírních balad a akustického jazzu stvořili kultovní klasiku. Novinka je ve znamení posun k novému soundu a přesto je to vývoj, který je přirozený.“

AllMusic.com – 8/10

Little Dragon
Ld_machine_moment_300dpi_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.