zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Clara Hill /DE + S.O.I.L. /CZ
18/11/2009 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Hlavní hvězdou listopadových EuroConnections v Paláci Akropolis bude berlínská písničkářka Clara Hill. Svůj soulový hlas strhujícím způsobem propůjčila písním projektu Jazzanova s nimiž se českým posluchačům představila letos v květnu. Clara má ale za sebou také úspěšnou sólovou kariéru, na níž natočila tři desky stylově zasahující od broken beatu přes acid jazz až k folku. Zpěvačka srovnávaná třeba se Sade doprovodí v Paláci Akropolis její pětičlenná skupina. Za českou stranu se v EuroConnections představí žánrově spříznění S.O.I.L., v jejichž čele exceluje zpěvačka Zuzka Kropáčová. 18. listopadu tak budou posluchači v Paláci Akropolis srovnat jak se jazz, downtempo a elektronika míchají v Praze a jak v Berlíně.

Clara Hill a S.O.I.L. – soulový most Praha-Berlín

Soulová písničkářka Clara Hill je nejdůležitější vokalistkou agilní berlínské nu-jazzové scény. Její uhrančivý hlas určitě zasáhl nejvíce posluchačů ve spojení s hudbou slavného djského kolektivu Jazzanova. Clara Hill má ale za sebou také úspěšnou sólovou kariéru a spolupracovala s tak slavnými jmény jako jsou Marc Mac z 4Hero, Victer Duplaix nebo King Britt. Její tři sólové desky Restless Times, All I Can Provide a Clara Hill´s Folkwaves: Sideways vydané na proslavené značce Sonar Kollektive jí vydobyly místo vyhledávané vokalistky, která se přirozeně pohybuje mezi elektronickou a akustickou hudbou. „Mám ráda spojení vřelých a chladných zvuků, proto často volím mix soulu a zvláštních elektronických zvuků,“ komentuje Hill svoji hudební filosofii. Na zatím poslední desce Sideways z roku 2007 se ale nečekané vydává směrem ke křehkému písničkářství akustického folku, jež doplňují střízlivé jazzové aranže. „Moje největší výzva je nezastavit se na jednom místě a pořád cítit stejnou vášeň,“ vysvětluje zpěvačka.

Inspiraci pro svoje písně hledá Clara Hill ve folku šedesátých let, soul-jazzu sedmé dekády a houseové klubové hudbě let osmdesátých. Její hlas v sobě „má zasněný elektrizující vibe, jež připomíná rumělkový východ slunce nebo pohlazení po jemné kůži," jak poeticky popisuje hudební časopis Out Of Hand. Žádný div, že jejímu kouzlu už podlehlo tolik posluchačů. Clara Hill koncertovala po celém světě od Austrálii, přes USA až po dálný východ a do Prahy si přiveze pětičlennou kapelu Sideways sestavenou ze zkušených německých jazzmanů.

Domácím účastníkem listopadových EuroConnections bude pražský projekt S.O.I.L. „Čeští Portishead“ – jak se jim často přezdívá – existují už pět let a bývají zařazováni do nu-jazzové škatulky, odkud příležitostně utíkají do vod funky či alternativního popu. Poznávacím znamením a motorem S.O.I.L. je hlas Zuzany Kropáčové, jež soundu kapely dodává podmanivý melancholický nádech. Kvintet debutoval v roce 2006 albem In Fields, na které vloni navázal počinem Looking Back, jež kapela poskytla k volnému stažení na svém webu. Album se setkalo s velkým ohlasem a bylo vybráno rádiem Listen To Europe mezi čtyřicet nejzdařilejších alb z evropského kontinentu za rok 2008. Jako zástupci domácí nu-jazzové scény budou S.O.I.L. pro Claru Hill více než důstojným partnerem. EuroConnections 18. listopad v Paláci Akropolis budou určitě jedním z koncertů podzimu.

Clara Hill – biografie:

Zpěvačka Clara Hill se na hudební scéně pohybuje už od svých sedmnácti let, kdy křižovala německé kluby s acid-jazzovou skupinou Superjuice. V roce 1998 potkala Alexe Barcka z Jazzanovy a toto setkání zásadním způsobem ovlivnilo její kariéru. Alex ji představil svým kolegům z Jazzanovy – dvojici Extended Spirit. Stefan Leisering a Axel Reinemer s Clarou pak natočili skladbu No Use, která si našla cestu na první album berlínského kolektivu nazvané In Between. Clara Hill pak založila skupinu Stereoton a stala se součástí rodiny Sonar Kollektiv a v roce 2004 zde debutovala dlouhohrajícím albem Restless Times, který natočila znovu s producenty z Extended Spirit. Následné studiové album All I Can Provide natočila s různými producenty z elektronické a nu-jazzové scény jako například Marc Mac z 4Hero, Atjazz, King Britt nebo Vikter Duplaix. U většiny písní už Clara figurovala i jako spoluautorka. Třetí studiové album Sideways vydané v roce 2007 zavedlo zpěvačky do krajin křehkého folku. Kromě studiových alb obsahuje její diskografie také nespočet singlů se stylovým rozpětím od house až po pop.

Clara Hill – diskografie Restless Times (2004, Sonar Kollektiv) All I Can Provide (2006, Sonar Kollektiv) Sideways (2007, Sonar Kollektiv)

S.O.I.L. – diskografie In Fields (2006, Quasi Delict Records) Looking Back (2008, www.soil.cz)

Napsali o albu Clara Hill’s Folkwaves: Sideways:

„Fantastická produkce, pozoruhodná škála inspirací a samozřejmě Clařin zpěv dělají z tohoto alba skvostný počin.“ One Week to Live

„Toto je inteligentní a vynalézavý průzkum hranic hudebních žánrů od ženy, která disponuje nepopiratelným talentem.“ Krugermagazine.co.uk

„Sideways ukazují evoluci zvuky Clary Hill, kde její hudba, texty a hlas dýchají a žijí jako jedna bytost.“ ProperlyChilled.com

Clara HillClara HillClara HillClara HillClara HillClara HillClara HillSoilSoilSoil
Clara Hill
Clara-1_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.