zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Touch and GO /UK + Stay in Touch /CZ
26/03/2009 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Je to už deset let, co se z rozhlasového éteru poprvé ozval dívčí svůdný hlas předříkávající věty „I've noticed you around / I find you very attractive / Would you go to bed with me?“ A po něm nastoupilo sólo na trumpetu doprovázené jazzovým tanečním groove. Hit Would You? skupiny Touch And Go tehdy obletěl celý svět a všude bořil žebříčky prodejnosti. Na singlu si ho koupilo půl milionu lidí a i když už v Temži od té doby proteklo hodně vody, skladba se dodnes hraje v klubech i v televizních reklamách. Její popularita byla hlavně ve východní Evropě tak velká, že původně jednorázový projekt Touch And Go na začátku našeho desetiletí obnovil svoji existenci a vyrazil na turné. Bylo by snadné zaškatulkovat si Touch And Go jako kapelu jednoho hitu či přelétavý pop-jazzový fenomén. Skupina ve skutečnosti vydala v roce 1999 úspěšné album I Find You Very Attractive a také několik dalších singlů jako například Straight to… Number One nebo Tango in Harlem, jež podobně jako Would You? i díky použití v reklamách z éteru vlastně nikdy nezmizely.

Za Touch And Go navíc stojí významné osobnosti britské populární hudby – skladatel televizních znělek David Lowe, proslulý rozhlasový DJ a žurnalista Charlie Gillett a spoluzakladatel vydavatelství Oval Music Gordon Nelki. Skladby a znělky z pera Davida Loweho jsou nedílnou součástí dějin britské BBC. V době, kdy se Would You? usadilo na čísle tři britského žebříčku bylo možné slyšet jeho kompozice hned v třinácti pořadech britské státní televize. Charlie Gillett je veterán britské hudební publicistiky, autor několika knih a také jeden z prvních rozhlasových DJů, který v sedmdesátých letech začal hrát ve svých pořadech world music. Když uviděl s jakým zájmem Britové hltají exotickou hudbu, založil spolu s třetím členem autorského kolektivu Touch And Go – Gordonem Nelkim – vydavatelství Oval Records, které se kromě objevování etnické hudby ujalo mimo jiné také pozdějších hvězd Iana Duryho, Elvise Costella nebo Paula Hardcastla.

Would You? je inspirováno klasikami latinskoamerického jazzu, z něhož si vypůjčuje bezstarostnou idylickou atmosféru. Výraznou melodii hraje na trumpetu James Lynch, velký talent britského jazzu, který spolupracoval s takovými jmény jako jsou Robbie Williams, Missy Elliot, the Matthew Herbert Big Band nebo Dizzie Rascal. A kdo je majitelkou toho sladkého hlasu, který svůdně láká posluchače do lože? Vanessa Lancaster, modelka, herečka, dabérka a také někdejší vokalistka Urban Species, kterou slavný text napadl v pokusu „vymyslet co možná nejšílenější větu.“ Co nejprve vypadalo jako krátká epizodka v kariéře se po úspěchu singlu Would You? stalo nedílnou součástí jejího života. Vanessa a David převzali projekt Touch And Go pod svoje křídla, napsali většinu materiálu na album a pod jeho hlavičkou také koncertují. Jejich vystoupení doplněné o další 2 živé hudebníky v pražském Paláci Akropolis 26. března v rámci EuroConnections oživí pohodovou atmosféru zlaté éry klubové kultury i exotické sny o věčném létě. Jejich apelu „would you?“ prostě nepůjde odolat.

Před Touch And Go vystoupí domácí seskupení Stay in Touch se směsicí funku, latino, nu-jazzu, hip hopu a drum&bassu. Stay in Touch je projekt tří pražských hudebníků a producentů: Šimon Ornest, Tomáš Průša (ex Vltava) a DJ Yukimura, kteří se na tomto koncertě představí jako sound system s dechovou sekcí. ¨

Diskografie Touch & Go:

Would You…? (V2 Records, Inc., 1998) – SP I Find You Very Attractive (V2 Records, Inc., 1999) – CD Straight To… Number One (V2 Records, Inc., 1999) – SP So Hot (V2 Records, Inc., 2000) – SP

TITULNÍ STRANA MĚSÍČNÍHO TIŠTĚNÉHO PROGRAMU 2009: 03Touch and GO 3Touch and GOTouch and GoTouch and GO 2
TITULNÍ STRANA MĚSÍČNÍHO TIŠTĚNÉHO PROGRAMU 2009: 03 (autor: archiv PA)
-3_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.