zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Nicola Conte Jazz Combo /IT + Maleedivy /CZ
29/01/2009 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Italský acid-jazzový titán Nicola Conte začal svoji hudební pouť na konci 90. let, kdy ve svém rodném městě Bari zakládá se spřízněnými hudebníky Fez Collective. Volné sdružení jazzových fanoušků si dává za úkol transformovat dřevní jazz do nové podoby. Personálně prorostlé projekty Paolo Achenza Trio, Quintetto X nebo Fez Combo míchají jazz a taneční hudby a daří se jim soustředit pozornost fanoušků na severoitalskou jazzovou scénu. V roce 1999 se z Conteho singlu Bossa Per Due stává velký klubový hit, který našel použití i v reklamě. O rok později vychází jeho debutové album Jet Sounds, které se v následujících letech dočká amerického vydání na značce skupiny Thievery Corporation a také dvou remixových podob na deskách Jet Sounds Revisited 1 a Jet Sounds Revisited 2. Zatímco Conteho skladby z první desky hrají na tanečních parketech, italský hudebník sestavuje svoji vlastní skupinu a svoji hudbu posouvá do organičtější podoby „vážného“ jazzu. Výsledkem této transformace je album symbolicky nazvané Other Directions, na němž zpívá například Bembé Segué. Aktuálním Conteho počinem je nahrávka Rituals, jež v Itálii vyšla koncem srpna. Znovu ji nahrál se smetánkou italského jazzu a kromě ženských vokalistů tentokrát výrazněji využívá i mužské hlasy. Na Rituals jsou ke slyšení třeba zhudebněné básně Langstone Hughese a Dylana Thomase nebo coververze skladby Caravan původně z repertoáru Duke Ellingtona. Conte dorazí do Prahy 29. ledna v rámci svého evropského turné v doprovodu svého jazzového sextetu.

Nicola Conte (kytara) Kim Sanders (vokály) Timo Lassy (saxofon) Pietro Lussu (piano) Pietro Ciancaglini (basa) Teppo Makynen (bicí)

Nicole Conte – Diskografie: Jet Sounds (2000, Schema) Other Directions (2004, Blue Note) Rituals (2008, Schema)

Z recenzí na album Rituals

„Toto je koktejlová hudba nejvyšší kvality, prostá kýče, ale jemná a romantická a trochu exotická.“ Properly Chilled

„Rituals je rozhodně kandidátem na jazzové album roku. (…) Conte potvrzuje, že je zdatný skladatel, aranžér a producent a že dokáže sestavit kapelu, která využívá umění jednotlivých hudebníků k společnému cíli.“ Now

MaleeDivy

Šest žen na spletité cestě world music, které sbírají extra hudební kousky z Afriky, Balkánu či Asie. Většina písní zaznívá v jejich vlastním aranžmá, autorská tvorba skupiny se pohupuje v rytmech reggae a ska. Jedinečností performance je čistě a cappellové provedení. Ochutnejte čerstvě namíchaný koktejl různých hudebních stylů, nálad a žánrů, a zkuste tak pocítit původní kořeny hudby.

MaleeDivy – prezentace MaleeDivy vznikly jako čistě ženské a cappellové uskupení na podzim roku 2004. Repertoár původního kvartetu byl zpočátku ovlivněn především jazzem, swingem a netradičními variacemi popu. Již necelý rok po svém vzniku se však MaleeDivy – v ustálené podobě jako sextet – vydaly cestou world music.

Od té doby MaleeDivy sbírají všemožné hudební kousky z nejrůznějších zákoutích světa, některé doslova nabité energií, jiné zas melancholicky něžné, skladby dotýkající se základních životních témat společných všem kulturám i hravé popěvky o běžných denních starostech.… Roots Afrika, spirituální Asie, živelný Balkán, tajemný židovský folklor, to vše jim přirostlo k srdci. Všechny skladby zaznívají v původních jazycích, šestihlasé aranžmá je obvykle dílem MaleeDiv.

Vedle interpretace převzatých písní se MaleeDivy věnují i vlastní tvorbě, která se pohupuje převážně v rytmech reggae a ska; Nechybí však ani skladby vycházející ze slovanských kořenů MaleeDiv či autorské world jam improvizace ve stylu ethno.

Vystoupení MaleeDiv jsou charakteristická zejména a cappellovou performancí s prvky malee-minibeatboxu, která je občas doprovázena hrou na některé původní perkuse (africké djembe, tibetské rolničky a zvonky, marocké činelky, jihoamerický marakar).

MaleeDivy jsou především skupinou blízkých kamarádek a muzikantek, které chtějí dělat hudbu srdcem. Každá píseň tak žije s MaleeDivami svým vlastním životem, vyvíjí se spolu s jejich proměnami a rozpoložením; tak lze během času slyšet od MaleeDiv různá pojetí či aranžmá, která vytvářejí vždy čerstvě namíchanou esenci právě toho večera a jeho atmosféry.

Nicola ConteNicola ConteNicola ConteMaleedivyMaleedivy
Nicola Conte
_mg_4143_small_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.