zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Stagiona

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
workshop současného tance ► Jiří Pokorný ► V procesu
04/01/2009 11:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

V procesu / workshop současného tance s rozvíjením individuální tvořivosti 2. – 4. ledna 2009, 11–13 h, 14–16 h, Palác Akropolis Kurzovné: 2 300,– Kč / studenti 2 000,– Kč

Workshop pod vedením člena Nederlands Dans Theater (NDT) Jiřího Pokorného je určen všem, kteří si již osvojili základy tanečních a pohybových technik (tanečníci, herci, studenti uměleckých škol). Workshop bude mít dvě hlavní témata. Účastníci se seznámí s pohybovým slovníkem kanadské choreografky Crystal Pite, která v září tohoto roku uvedla s NDT svoji novou inscenaci. Pite patří k jedněm z nejvýraznějších současných kanadských choreografů a sbírá úspěchy i za hranicemi své země a severní Ameriky (spolupráce s Cullbert Ballet, Cedar Lake, Lalala Human Steps a dalšími). Druhá část workshopu zužitkuje taneční zkušenosti Jiřího Pokorného, který v NDT působí od roku 2003. Pokorný se zaměří na individuální tvorbu a na rozvíjení choreografického potenciálu každého tanečníka.

NEDERLANDS DANS THEATER byl založen v roce 1959 a během několika let se vypracoval na jedno z nejlepších evropských tanečních divadel pod vedením choreografa Benjamina Harkarvyho a hostujících choreografů (Hans van Manen, Anna Sokolow a Glen Tetley). V roce 1975 do souboru vstoupila jedna z nejvýznamnějších osobností v historii NDT, choreograf a tanečník Jiří Kylián, který se stal jeho uměleckým šéfem. Bylo to v době, kdy soubor procházel obdobím hledání po odchodu choreografů Manena a Tetlyho. Kyliánovi se podařilo divadlo znovu oživit a vtisknout mu nezaměnitelný charakter, se kterým slavil úspěchy po celém světě. Divadlo si své renomé udržuje dodnes. Kylián vsadil nejen na své schopnosti, ale také na spolupráci s význačnými choreografy a mladými talentovanými umělci, kterým dával pravidelně prostor. Většina z nich se vypracovala na světovou úroveň (William Forsythe, Mats Ek, Christopher Bruce, Ohad Naharin). Inscenace NDT jsou charakteristické dokonale zvládnutým tanečním řemeslem a důrazem položeným na estetiku díla, které kromě samotného tance považuje za své rovnocenné partnery i složku hudební a výtvarnou.

Jiří Pokorný se po angažmá v juniorské sekci souboru (NDT II), kam nastoupil v roce 2003, stal členem prestižní NDT I, kde působí dodnes. Vystudoval pražskou Konzervatoř, poté nastoupil do Laterny Magiky. Spolupracoval s Jiřím Kyliánem, Ohadem Naharinem, Paulem Lighfootem, Solem Leonem, Hansem van Manenem a dalšími. V rámci svého pobytu v České republice bude zároveň spolupracovat se skupinou Spitfire Company na vytvoření choreografie k jejich novému představení Chaplinův proces, jež bude poprvé uvedeno v únoru příštího roku.

Dotazy a přihlášky: Hana Kubáčková, hanakubackova (at) seznam.cz, gsm: +420 602 59 06 99, tel.: +420 284 68 05 36

v procesu_2v procesu_4v procesu_1
v procesu_2
09_01_2_4_workshopdsc0720_web_event
 
Stagiona. Vedoucí projektu: Judita Brodska
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.