zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Spectaculare

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
CLARK + HOLY OTHER
29/02/2024 20:30, FUCHS2

Duchové acid budoucnosti Clark a Holy Other ovládnou Fuchs2

Na přestupný den 29. února 2024 připravil Spectaculare festival výjimečnou hostinu pro fanoušky inteligentní elektroniky. Přechodný “den navíc” můžete ve Fuchsu2 oslavit s klasikem inteligentních beatů Clarkem vydávajícím na kultovní značce Warp, který představí kromě letošního alba Sus Dog (produkováno Thomem Yorkem) i svou čerstvou novinku z 1. prosince – Cave Dog. Dalším hostem ve Fuchs2 bude jeden z praotců žánru witch house, enigmatický britský producent Holy Other. Stejně jako ostatní eventy festivalu, bude i jejich performance doplněna o site-specific vizuály připravené právě pro tuto show.

Málokteré jméno je tam úzce spojené s historií kultovního vydavatelství Warp jako Clark. Christopher Stephen Clark tady debutoval na začátku našeho tisíciletí a pod jejich logem vydal klasiky jako Body Riddle, Totems Flare nebo Empty the Bones of You, na nichž bublaly kyselinové syntezátory a křupaly divné beaty. S hudbou ale začínal už hluboko v devadesátých letech jako zázračné dítě, které si staví vlastní elektronické nástroje. Těžko si bez něj představit boom inovativní, sofistikované elektroniky nultých let, v pozdějších fázích své kariéry ale Clark natáčel také hudbu k vystoupení současného tance, galerijním instalacím, televizním seriálům nebo počítačovým hrám.

Poslední roky s oblibou utíká i do jiných žánrů – na desce Playground In A Lake míchal Clark elektroniku se smyčcovými nástroji a o album se postarala prestižní značka Deutsche Grammophon zaměřující se hlavně na klasiku. Na novince Sus Dog dokonce Clark poprvé sám zpívá. „Přemýšlel jsem, jak by zněli Beach Boys, kdyby si vzali MDMA a chtěli natočit raveovou desku,“ říká Chris Clark k nahrávce, na jejíž vznik dohlížel jeho dlouholetý fanoušek Thom Yorke z Radiohead. Vznikla nejosobnější Clarkova deska, na níž veterán zadumané elektroniky zní jako politý živou vodou. Aktuální novinka Cave Dog vrací Clarka zpět do vod tvrdých acid beatů, jeho zpěv už v mixu zůstal.

Když se na konci nultých let vynořil z undergroundu trend duchařského mixu zpomalených hiphopových beatů a minimalistických syntezátorů, přiřkli mu novináři jméno witch house. Jedním z prvních exemplářů nové ponuré estetiky byly i nahrávky manchesterského producenta, který si říká Holy Other. Vycházely na Tri Angle Records a svoji halucinační atmosféru odvozovaly z ponorů do intimních nálad. Debutové dlouhohrající album Held z roku 2012 se objevilo v řadě výročních anket a spolu s EPčkem With U patří k nejlepším elektronickým releasům nového tisíciletí. Spektrálního ducha své hudby si Holy Other drží i ve své prezentaci, odmítá se fotit nebo zveřejňovat o sobě jakékoliv podružné informace. Co ale určitě víme je to, že introvertní sonické struktury loňské desky Lieve natáčel během svého pobytu v liverpoolské Bidston Observatory, rozhledně s unikátní akustikou na kopci Bidston s výhledem na moře. Nahrávka byla návratem po čtyřech letech ticha a spolupracovali na ní také zpěvačka Sian O’Gorman, houslistka Simmy Singh a saxofonista Daniel Thorne. Holy Other zůstává záhadný a nepolapitelný, jeho hudba ale vítá posluchače k dobrodružným průzkumům. Přesvědčí nás o tom určitě také 29. dubna v pražském klubu Fuchs2, kde vystoupí na večírku Spectaculare festivalu společně s elektronickým klasikem Clarkem.

ClarkClarkHoly OtherVideoVideo
Clark
Clark1-min_web_event
 
Spectaculare. Vedoucí projektu: Jan Honeiser
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.