Multižánrová jevištní adaptace kultovního románu Báry Basikové
ProART Company se v jedné ze svých dramaturgických linií věnuje dramatizování literárních předloh. Dramatizování ve smyslu multižánrovému inscenování – propojení pohybu, tance, hlasu, slova, hudby, výtvarného prvku. S tímto přístupem uchopil autor představení Martin Dvořák i kultovní knihu Báry Basikové z 80. let minulého století. Jedná se o poetický, literárně ceněný román s tématem lesbické lásky a milostného hledání mladé dívky. Kniha svou abstraktní formou ve své době zcela vybočovala. Zájem o ni a její adaptaci projevila řada filmařů a divadelníků, žádný z nich však kýženého cíle nedosáhl. Nyní po čtyřiceti letech dostal svolení k jevištní verzi režisér, choreograf a tanečník Martin Dvořák.
Jde o komorní psychologický kus s poetickým vnímáním světa hlavní hrdinky Anny. Představení je koncipováno pro 4 představitele – vypravěčku, Annu, milenku Kew a muže. Tvůrčím principem je opět propojování a hledání nových forem pohybu-tance, slova a hudby, resp. zpěvu. Současně není cílem „skandalizování“ lesbického tématu, které už dnes dávno nikoho nešokuje. Je to pouze příběh o mezilidských vztazích a citovém hledání a zrání jedince.
Vypravěčka racionálně posouvá děj, komentuje situace, vstupuje do dialogu se zbylými aktéry. Anna a Kew jako „hrající“ tanečnice vytvářejí rovinu emocionální, citovou, obrazovou. Všechny mužské postavy jsou spojeny do jediného představitele. Žánrově můžeme dílo označit jako současné taneční a hudební divadlo. Samotný román vznikl v roce 1982 a čekal na své zveřejnění několik let. Stal se kultovním po sametové revoluci v devadesátých letech minulého století. Jeho vydání zapříčinil spisovatel Bohumil Hrabal. Jde o první český současný román s lesbickou tematikou.
Projekt rozvíjí dramaturgii ProART zaměřenou na významné osobnosti české kultury a jejich význam a odkaz pro současnou společnost a současně scénické adaptace literárních děl. V minulosti takto vznikly multižánrové projekty o Emě Destinnové, Ivanu Blatném, Jiřím Ortenovi, Vladimíru Holanovi, Vítězslavě Kaprálové, Hugo a Pavlu Haasových, Ivo Váni Psotovi či Boženě Němcové. Autorem projektu je mezinárodní choreograf a režisér Martin Dvořák, který je tvůrcem i výše zmíněných představení. Autorem hudby je DJ Jan Hanák Sonority v doprovodu s klavíristou a skladatelem Igorem Paletou. Projekt uvádíme v nedivadelním prostoru – v Kabinetu múz v Brně a pražském Paláci Akropolis. Návrhářkou kostýmů je výtvarnice Jindra Rychlá. Představení vzniká k 60. narozeninám zpěvačky a autorky románu Báry Basikové.
Autorka předlohy: Bára Basiková
Adaptace, choreografie, režie: Martin Dvořák
Hudba: Jan Hanák Sonority, Igor Paleta
Kostýmy: Jindra Rychlá
Účinkují: Lucie Hrochová, Kristýna Křemenáková, Klára Uhlířová a Martin Dvořák
Fotografie: Jan Mikolášek