zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Stagiona

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
KALD DAMU ► Pannenky
26/11/2008 20:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Poeticko-drastický příběh pěti dospívajících sester vyrůstajících v puritánské rodině. Dítě, teenager, kolektivní sebevražda, první lásky, lidské hodnoty, sexualita, náboženství, melancholie života dospělých – a nejen toto v podání herců a hereček z DAMU.

Příběh pěti dospívajících sester vyrůstajících v puritánské rodině. Dívky pozoruje skupinka stejně starých chlapců a jejich zájem se ještě zvýší po sebevraždě té nejmladší. Celá rodina i dům, ve kterém bydlí, pro chlapce předstvavuje obrovskou záhadu . Chtějí se dívkám přiblížit, seznamují se s nimi, snaží se pochopit je a jejich zdánlivé volání o pomoc. Po školním plese, kdy se jedna z dívek vrátí domů až ráno, jsou pak všechny sestry drženy v izolaci a už vůbec nevychází z domu. Chlapci s nimi stále udržují kontakt pomocí dopisů, morzeovky ap. Když se pak jednoho dne s dívkami domluví, že společně utečou, přichází už pozdě. Vyjde najevo, že dívky měly úplně jiný plán útěku – kolektivní sebevraždu. Motiv dívek zůstal dodnes nevyjasněn a chlapci – muži se záhadu stále znovu a znovu pokouší rozluštit. Podaří se jim to?

Dětství a dospívání je nahlíženo v nezidealizované formě jako období uvědomění si odlišnosti sebe sama. Integrace do společnosti, touha zapadnout do kolektivu, ale zároveň se odlišovat. Zoufalé hledání někoho, kdo nám rozumí. Neustálý vnitřní boj ducha, který chce vzlétnout a vězení definitivně dané omezující tělesné schránky. Bouřlivě se probouzející sexualita, touha, fascinující odhalování tajemství opačného pohlaví. Je sebevražda snaha o romantický únik, o lepší život, nebo jen volání o pomoc a blízkost? Výrazným motivem je i otázka víry a náboženství. Přikázání, která jsou dívkám vštěpována, se neslučují s jejich pocity, touhami a přirozenými sexuálními pudy. Věčně aktuální problematika zmatku v dospívání, hledání smyslu toho, co děláme, co je špatné a co je dobré, co přirozené a co není. Díky rovině dětství, dospělosti a okolního světa vzniká v Pannenkách celistvý obraz světa kolem nás, kdy všichni chtějí „jen to nejlepší pro svoje bližní“, což často vede ke katastrofě.

PREMIÉRA V PALÁCI AKROPOLIS 8.9.2008.

REŽIE: Zuzana Páleníková,

HRAJÍ: Tomáš Jarkovský, Ondřej Novák, Pavel Kryl, Igor Orozovič, Dana Marková, Klára Brtníková, Týna Průchová, Anna Schmidtmajerová a Petra Horváthová. Inscenace vznikla za finančního přispění Grantu DILIA.

PŘEHLED AKCÍ: LISTOPAD 2008, strana 7-8, tištěný program PA (autor: archiv PA)
-5_p_7-8_web_event
 
Stagiona. Vedoucí projektu: Judita Brodska
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.