zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Music Infinity

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
JULIANNA BARWICK /US + LENKA DUSILOVÁ SÓLO /CZ
01/09/2016 19:30, Velký sál

Music Infinity se vydá do krajiny snů s Juliannou Barwick Americká hudebnice Julianna Barwick bude hostem prvních poprázdninových Music Infinity. Do Paláce Akropolis přiveze 1. září svoji delikátní snovou hudbu na pomezí ambientu, new age a intimního folku. Rodačka z Louisiany usazená momentálně v Brooklynu patří mezi nejvýznamnější postavy současné experimentální hudby a vydává na prestižních značkách Asthmatic Kitty a Dead Oceans. V Praze představí svůj aktuální opus Will.

Smyčky, neobvyklé efekty a éterický vokál, to jsou poznávací znaky americké ambientní písničkářky Julianny Barwick. Díky deskám jako The Magic Place a Nepenthe stanula v čele proudu současných experimentálních hudebníků, kteří těží z moderních nahrávacích technik, ale jejichž hudba má zároveň kořeny ve folkové tradici. Julianna Barwick vyrůstala na venkově na americkém jihu a za svůj iniciační moment na cestě k hudební kariéře považuje zážitky z kostelního sboru. Tóny rezonující stěnami chrámu se jí natolik zapsaly do paměti, že když o několik let později experimentovala s kytarou a smyčkami, napadlo jí ponořit nahrávky do efektu, který evokuje akustiku kostela. Materiál z její první desky Sanguine vydaný vlastím nákladem v roce 2006 zní jako křehké balady uvězněné v neprostupné mlze. Následné EP Florine pracuje s drženými tóny a vrstvenými vokály, které nabírají bezmála gospelových rozměrů. Remixování Radiohead či společný projekt s japonskou hudebnicí Ikue Mori zavedl Juliannu Barwick do náruče labelu Asthmatic Kitty, který provozuje písničkář Sufjan Stevens. V roce 2011 zde vydává album The Magic Place, kolekci kouzelných ambientně-folkových skladeb, které jí pomohly získat posluchače i mimo sféru experimentální hudby. O dva roky mladší album Nepenthe spojilo umělkyni, která obvykle pracuje sama, s pěveckým sborem, smyčcovým sextetem či producentem Alexem Somersem. Barwick desku točící se kolem tématu smrti a zármutku následně představila na společném turné se Sigur Rós. Novinka Will vydaná letos v květnu na značce Dead Oceans (Tallest Man on Earth, Destroyer, Califone) je znovu čistě sólovým počinem. Neobvyklé na ni ale je, že vznikala na cestách a zachycuje proto roztěkanost člověka v pohybu. Jestli se na minulých deskách Julianna vyžívala v barokní opulenci, tentokrát přišel čas na uměřenost a minimalismus. Někdy stačí jediná smyčka klavíru či syntezátorového motivu, do nichž vplétá svůj hlas. „Na první poslech se zde všechno zdá malé, skromné a intimní, ale když se do hudby ponoříte, vyjeví se vám celý vesmír, v němž se lze ztratit.“ napsal o desce Pitchfork a další média se shodují, že jde o jednu z nejlepších ambientních nahrávek roku. Julianna Barwick ji přijede představit 1. září do Paláce Akropolis.

Svůj sólový projekt uvede Lenka Dusilová – výrazná osobnost domácí hudební scény svobodně rozkročená mezi tradičnější popové formy a experimenty. Upozornila na sebe na začátku devadesátých let, kdy působila v čele rockové skupiny Sluníčko. Poté navázala spolupráci se skupinou Lucie a s jejím frontmanem Davidem Kollerem vytvořila formaci Pusa. V nové dekádě zpívala s Čechomorem a vydala ambiciózní sólové album Mezi světy, pak se ale pod hlavičkou kritikou vysoce ceněného Eternal Seekers vydala zkoumat hranice jazzu a world music. Zatím poslední kapitola v její bohaté diskografii je nadepsaná jménem projektu Baromantika, jehož druhé album vyšlo na podzim roku 2014. Lenka Dusilová je šestinásobnou držitelkou Cen hudební akademie Anděl.

Julianna BarwickJulianna BarwickJulianna BarwickJulianna BarwickFestival Spectaculare 2015 / Lenka DusilováLenka Dusilová
Julianna Barwick
Barwick_web_event
 
Music Infinity. Vedoucí projektu: Martin Poddany
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.