zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
SNOW GHOSTS /UK + AWALI /CZ/UA
16/04/2015 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Dubnové EuroConnections budou patřit britskému triu Snow Ghosts, které splétá temné nálady z prvků folku, trip hopu, ambientu a gotického metalu. 16. dubna se tak na pódium Paláce Akropolis vrátí producent Throwing Snow, který byl jednou z hvězd letošního Festivalu Spectaculare. V projektu Snow Ghosts ho doplňuje také zpěvačka Hannah Cartwright, jejíž uhrančivý hlas provází posluchače procházkami po bezútěšných krajinách.

Někdy samotné jméno kapelu charakterizuje lépe než desítky přívlastků. Britské trio Snow Ghosts, které si 16. dubna odbude svoji pražskou premiéru, skutečně zní tak, jak napovídá jeho název – z duchařské atmosféry běhá mráz po zádech a z úzkostných melodií máte chuť zavřít se doma a už nikdy nevyjít ven. 'Sněžní duchové' z Londýna ve své mimořádně inovativní hudbě propojují sofistikovanou elektroniku, gotický rock, noise, ambient a něžné folkové melodie, ale nikde žádné stopy po nějakém násilném roubování. Snow Ghosts si jen chytře vypůjčili prvky temnoty z různých hudebních zdrojů a propojili je do sebe do podoby černočerných písniček, které nejvíc připomínají smuténky Portishead či The xx.

Na to, jak skvěle jméno Snow Ghosts sedí k jejich hudbě, vzniklo vlastně celkem náhodou – spojením pseudonymů obou zakladatelů. Zatímco Ross Tones vystupuje sólově jako Throwing Snow (a na konci ledna byl hostem Festivalu Spectaculare), zpěvačka Hannah Cartwright byla dříve známá jako Augustus Ghost. Jejich cesty se protnuly na začátku dekády a v roce 2011 debutovali EPčkem Lost At Sea. První dlouhohrající deska A Small Murmuration z roku 2013 měla celkem blízko k post-dubstepovému undergroundu a vzbudila velký ohlas. „Pokud si libujete v temnotě, tak si tuto desku rozhodně užijete,“ napsal musicOHM a portál Slant popsal nahrávku jako „melodramatický zmar, kterému nelze uniknout.“

Z původně jednorázové spolupráce s multiinstrumentalistou Oliverem Knowlesem z projektu EXES se nakonec zrodila dlouhodobá aliance a Snow Ghosts se tak vloni změnili v trio. V něm vzniklo aktuální druhé album A Wrecking, které je melodičtější, křehčí a ještě atmosféričtější než debut.

Kapela i tady pokračuje v prozkoumávání temné strany anglického folkloru či neortodoxním fúzování elektroniky a gotického rocku. Na desce jsou ke slyšení zvuky šustícího listí na hřbitově Tower Hamlets nebo bouře nahraná mikrofonem visícím z okna. 16. dubna už bude zima minulostí, v Paláci Akropolis ale se Snow Ghosts znovu dýchne na posluchače mráz.

Delikátnější nálady bude v roli předskokanů servírovat česko-ukrajinské duo Awali, v němž se potkala zpěvačka a klavíristka Tamara Shmidt a producent či zvukový designer Aitcher Clark. Ze spojení klavíru, ženského hlasu a decentní elektroniky vznikla působivá impresionistická plátna pohybující se na pomezí moderní vážné hudby, ambientu či filmových soundtracků. Se svým lednovým debutem Between Significant se zařadili mezi žhavé kandidáty na největší letošní objev alternativní scény. Skladby přitom vznikaly tempem jedna za den a odráží nálady a inspirace, které duo Awali potkávaly.

Snow GhostsSnow GhostsSnow GhostsSnow GhostsLiveurope
Snow Ghosts
Show-ghosts-21
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.