zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

2008 - 2017 PLANET CONNECTION

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
OSAKA MONAURAIL /JP JAPONSKÝ VEČER
23/04/2015 18:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

18:00 krátké filmy

19:00 cestovatelská beseda – Ilona Gotzová Zlomková: Putování zemí vycházejícího slunce, zemí mnoha protikladů.

20:30 koncert Osaka Monaurail

Cestovatelský večer Planet Connection v Paláci Akropolis zavítá tentokrát do dalekého Japonska. Hlavním hostem akce konané 23. dubna bude funková skupina Osaka Monaurail, která energické groove černé hudby šíří po Asii už od začátku devadesátých let. Hráli s funkovými veterány a koncertovali po celém světě, v České republice se ale tokijský septet objeví vůbec poprvé.

Hlavní město země vycházejícího slunce dále představí trio krátkých snímků ze série Tokyo Short Film Project a dojde i na tradiční cestovatelskou besedu nebo tématickou ochutnávku kulinářských specialit.

Funk je globální hudba a jeho poselství neuznává hranice mezi zeměmi. Skvělým příkladem je skupina Osaka Monaurail, která nutí Japonce k tanci už přes dvacet let. V roce 1992 ji v Ósace založil Rju Nakata – student jazzu, kterého už nebavilo hrát pořád dokola usedlé coververze Counta Basieho a chtěl zkusit něco energičtějšího. Svůj nový band pojmenoval odkazem na slavný singl (It's Not The Express) It's The JB's Monaurail od Freda Wesleyho a The J.B.´s (tedy doprovodné kapely Jamese Browna) z poloviny sedmdesátých let a jejich hudba jednoznačně vychází z odkazu funkového krále. Osaka Monaurail hrají coververze funkových klasik od Jamese Browna přes Isaac Hayes až po Kool & The Gang, ale skládají i vlastní skladby v duchu nejslavnější funkové epochy.

Rju Nakata je v Japonsku známý také jako propagátor černošské kultury sedmdesátých let – jeho DJská noc Shout! ho proslavila po celé zemi, postaral se také o místní distribuci slavných filmů žánru blaxpoitation (Coffy, Superfly) a patří mezi největší sběratele funkových vinylů v zemi. V roce 2003 se kapela přestěhovala do Tokia a v následně doprovázeli na japonském turné slavnou zpěvačku Marvu Whitney, s níž také natočili dvě desky. Spolupracovali ale také třeba s legendárním trombonistou Fredem Wesleym či domácími rappery Pinchem či Keb Darge. Velké popularitě se v Japonsku těší jejich desky – studiové i koncertní. Od poloviny dekády Osaka Monaurail pravidelně hrají v Evropě, v Americe i Austrálii a zahráli si třeba na legendárním Montreal International Jazz Festival. „Kapela hraje s virtuozitou i vervou, která skládá poctu podvratnému zvuku funkové minulosti. V jejich hudbě pořád naplno žije odkaz Jamese Browna!“ napsal například o jejich koncertě portál Cac On Funk.

Do Prahy dorazí japonská funková mašina díky cestovatelskému večírku Planet Connection vůbec poprvé. Koncert skupiny Osaka Monaurail bude vrcholem večera, který ale nabídne i několik dalších pohledů na Japonsko. Do života obyvatel dnešního Tokia nahlédneme v krátkých filmech tria režisérů Toshiro Sonoda (Japonsko), Alfonso Torre (Filipíny) a Liliana Sulzbach (Brazílie), které vznikly v rámci programu Tokyo Short Film Project japonského festivalu krátkých filmů. Chybět samozřejmě nemůže ani cestovatelská beseda nebo ochutnávka kulinářských specialit. Tentokrát každý návštěvník ochutná sushi od Sushi Time. Japonské Planet Connection konané 23. dubna v Paláci Akropolis budou opět zážitkem pro všechny smysly.

Ilona Gotzová Zlomková:Putování zemí vycházejícího slunce, zemí mnoha protikladů.

Svět moderní současnosti a dlouholetých tradic. Moderní rychlovlaky přelétnou zemi v řádu hodin, dá se přesouvat z nejlidnatějších aglomerací do poklidných vsí, kde jakoby se čas zastavil. Výstup na úžasné sopky, včetně posvátné Fudži. Divoká příroda s horkými prameny. Návštěva tradiční japonské lázně onsen. Památky starého císařství, chrámy, paláce. Dokonalost japonských zahrad, přesnost detailu. Tradice a špičková moderní technika, to je Japonsko očima středo evropana.

Osaka MonaurailOsaka MonaurailOsaka MonaurailOsaka MonaurailJaponsko - Ilona Gotzová ZlomkováJaponsko - Ilona Gotzová ZlomkováJaponsko - Ilona Gotzová Zlomková
Osaka Monaurail
Osakamonaurail_pic2h_web_event
 
2008 - 2017 PLANET CONNECTION. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.