zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

1996 - 2015 JUNIOR KLUB

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
MÁRIO BIHÁRI a BACHTALE APSA + FUNKY BROTHERS + VOJTA LAVIČKA GYPSY SPIRIT + řada dalších ...
05/12/2015 18:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Pravděpodobně největší „romská“ kulturní akce letošního podzimu se pod názvem Romský Bašavel uskuteční na Mikuláše 5. prosince od 18:00 v Paláci Akropolis na pražském Žižkově. Diváci, kteří se rozhodnou dorazit mezi 17:45 a 18:30 budou mít celý program zdarma. Po odbití půl sedmé zaplatí symbolické vstupné 50,– Kč. Za těchto přívětivých podmínek je zde pro všechny připraven bohatý, nejen hudební, program.

Romský Bašavel začne koncertem znovuobnovené kapely MÁRIO BIHÁRI a BACHTALE APSA. Jejich repertoár netvoří jen romská tradiční hudba, ale také autorská tvorba Mária Biháriho, kterou se v minulosti výrazně podepsal např. na odkazu Zuzany Navarové. V Máriových skladbách se prolínají romské melodie a rytmy s latinskoamerickou hudbou, tangem, flamencem, swingem a dalšími styly. Základem hudby Bachtale Apsa je každopádně virtuozní akordeon a klavír Mária Biháriho.

Po prvním koncertu dostane prostor autorské představení z inovativního projektu tzv. divadla utlačovaných. Romští i neromští herci dávají k dispozici své autentické životní zážitky a zkušenosti a pokládají otázku, zda nemohlo být všechno jinak. Dramatická pasáž je následována aktivními vstupy diváků do děje se snahou nalezení řešení složitých, ovšem reálných situací, do kterých se hra dostává. S nadhledem a vtipem se řeší aktuální problémy rasismu, diskriminace a netolerance mezi lidmi.

Po divadelním představení dostanou prostor romské děti z artistické a klaunské skupiny CIGI CIGI CIRKUS. Sdružují se pod hlavičkou organizace IQ Roma servis a vede je artista a lektor Vojtěch Veselý.

Na artisty a klauny naváže dvojice David Rostaš a Ladislav Cirok, alias FUNKY BROTHERS, která představuje současný romský pop v tom nejlepším slova smyslu.

Gradace večera bude pokračovat vystoupením taneční skupiny, která si říká BOJOVAT SRDCEM. Skupina dětí ze sociálně vyloučených lokalit v Brně a okolí okouzluje svým uměním v brazilském bojovém tanci Capoeira už i za našimi hranicemi. Jejich patnáctiminutové vystoupení bude plné přemetů, salt a dalších figur, které odporují zemské přitažlivosti.

Vrcholem večera bude koncert špičkových romských hudebníků okolo známého houslisty, herce a moderátora Vojtěcha Lavičky. VOJTA LAVIČKA a jeho GYPSY SPIRIT vezmou publikum na divokou jízdu napříč širým romským hudebním světem.

Na konci této cesty bude od 22:00 hodin připravený nedbale elegantní djský projekt GADJO.CZ na Malé scéně. Veselé flámy s atmosférou balkánské svatby nebo bláznivého karnevalu v Riu. Přístavní tančírna plná divokého world n bassu, chytlavého gypsy latino jazzu, rock n rollového tetování nebo teď módního electroswingu. Někdy je to klid před bouří, jindy zase narozeninová oslava milované Fridy Kahlo. ,,Žánrová drzost a hudba s duší je to co hýbe jejich světem ”.

Akci pořádá nezisková organizace R-Mosty ve spolupráci s Junior klubem. Je realizována v rámci projektu, který je podpořený dotačním titulem Magistrátu Hl. m. Prahy „Celoměstské programy podpory aktivit národnostních menšin na území hl. m. Prahy pro rok 2015“.

Cigi Cigi CirkusBojovat srdcemDivadlo utlačovanýchFunky BrothersGypsy SpiritMario Bihári a Bachtale Apsa
Cigi Cigi Cirkus
Cigi_cigi_cirkus_web_event
 
1996 - 2015 JUNIOR KLUB. Vedoucí projektu: Eva Kocianova
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.