zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Music Infinity

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
ORIGAMIBIRO /UK + PIANO INTERRUPTED /UK + ENSEMBLE ECONOMIQUE /US + FLOEX /CZ
18/05/2015 18:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Významný experimentální label Denovali Records slaví tento rok deset let své existence a Music Infinity si toto výročí připomene koncertem čtyřech hudebníků z jejich stáje. 18. května do Paláce Akropolis dorazí britské trio Origamibiro s unikátním audiovizuálním vystoupením, anglicko-francouzská dvojice Piano Interrupted míchající ambient a klasiku a americký solitér Ensemble Economique. Program večera doplní ještě domácí zástupce Floex, který na německé značce Donovali předloni vydal EP Gone.

Návštěvníci průběžného festivalu Music Infinity se už s osobitou estetikou německého labelu Denovali Records setkali prostřednictvím tvorby projektů jako jsou Bersarin Quartett, The Alvaret Ensemble či Sebastian Plano. V květnu se zástupci jednoho z nejproslulejších vydavatelství zabývajících se experimentální hudbou do Paláce Akropolis vrátí, aby zde oslavili jeho desáté narozeniny. Mezi gratulanty bude britský multižánrový kolektiv Origamibiro, který v polovině minulé dekády založil anglický hudebník Tom Hill. Když hledal způsob, jak svoje něžné meditativní kompozice využívající nalezených zvuků a tradičních nástrojů přenést na koncertní pódia, spojil se s vizuálním umělcem The Joy of Box a multiinstrumentalistou Andym Tytherleighem a Origamibiro se přerodilo v něco zcela nového. Zvuky jako šustění stránek knihy či starého psacího starého vždy hrály v hudbě projektu důležitou roli, při unikátních koncertech teď předměty z každodenního života ožívají i v doprovodných vizuálech.

Dvojice Piano Interrupted se do Prahy vrátí po roce a dvou měsících. Londýnský klavírista Tom Hodge a francouzský producent Franz Kirmann dokazují, že průnik glitchové elektroniky a komorních klavírních melodií nemusí skončit jako klišé. Debutovali v roce 2009 s nahrávkou E.P.1 a o dva roky mladší druhý díl už odráží proměnu původně studiového projektu v regulérní koncertní kapelu disponující trochu jinou dynamikou. Na prvním dlouhohrajícím albu Two By Four z roku 2012 lze slyšet i elementy filmové hudby, post-rocku, jazzu, ambientu či hudebnímu neoklasicismu, zatímco předloňská nahrávka The Unified Field představuje Piano Interrupted poprvé jako studiové kvarteto s hráčem na cello a kontrabass, jehož zvuku navíc pomáhá za mixážním pultem Nils Frahm. S jeho pomocí Hodge a Kirmann organicky přetváří abstraktní elektroniku v něco zcela nového – v hudbu s dotekem budoucnosti, v níž se stroje a příroda definitivně smířili.

Třetím hostem narozeninového večera bude kalifornský hudebník Brian Pyle vystupující jako Ensemble Economique. Polovina proslulého dua Starving Weirdos vydává své sólové počiny od roku 2007 a kromě Denovali Records se objevily třeba na neméně prestižní značce Not Not Fun Fun. Ensemble Economique míchá prvky postrocku, shoegaze, downtempa či ambientu do podoby hypnotických, snivých skladeb, které zní trochu jako hudba Johna Carpentera k jeho filmům nebo doprovod Neila Younga k filmu Mrtvý muž. Jeho zatím poslední album na Denovali Records nazvané Melt Into Nothing evokuje dlouhé podzimní procházky osamělou krajinou.

Od srpna 2013 patří do hudební komunity Denovali Records také pražský hudebník Floex, který zde vydal EPčko Gone obsahující mimo jiné i remix od Hidden Orchesta. Jeho inteligentní elektronika do diskografie německého labelu skvěle zapadá, třeba proto, že citlivě míchá digitální a živé nástroje – Floex hraje a skládá své skladby na klarinet. Jeho debut Pocustone z roku 2001 je zásadní nahrávkou domácí downtempo scény, pak se celou dekádu věnoval instalacím či soundtrackům k počítačovým hrám. Materiál z her Samorost2 a Machinarium vydaný pod jeho občanským jménem Tomáš Dvořák ho proslavil doslova po celém světě. Návratem k čistě autorské tvorbě bylo album Zorya z roku 2011, za něž získal dvě ceny Anděl. V současnosti Floex pracuje na soundtracku k počítačové hře Samorost 3 a koncertuje se skupinou Orlak.

OrigamibiroPiano InterruptedEnsemble EconomiqueDenovali posterFloex
Origamibiro
Origamibiro_by_www
 
Music Infinity. Vedoucí projektu: Martin Poddany
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.