zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Stagiona

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Kabaret Caligula ► PANZERFAUST
25/05/2014 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Výtvarně stylizovaná sci-fi! Pokleslý pop a erotika! Barvitý divadelní komix o zkáze světa i Faustovy duše (zatraktivněný kostýmy všech přítomných dam)! Klára Issová a nekorektní Kabaret Caligula spojili síly. Faust jak jej neznáte, to je PanzerFaust!

Kabaret Caligula se vrací na prkna Paláce Akropolis s Klárou Issovou jako hostující hvězdou v roli Markétky a Jakubem Somerem jako hostujícím krotitelem finálního tvaru. V originálním a hlavně vtipném pojetí známého faustovského příběhu se setkáte nejen s Faustem, Markétkou a Mefistem, ale dokonce i s Viktorem Frankensteinem! PanzerFaust Kabaretu Caligula je opět plný překvapení, svérázného humoru, slovních hříček, odvážných scénických triků a nápaditých hudebních pasáží. Po hrách Jan Hus: Vzkříšení, Hamlet: Přání zabít a Zkáza vesmírné lodi Libido přichází další trhák Kabaretu Caligula.

„O spolupráci s nějakým amatérským divadlem jsem uvažovala už delší dobu. Když mi kluci dali přečíst první verzi scénáře PanzerFausta, moc mě to bavilo,“ vysvětlila Klára Issová, proč na spolupráci s amatérským souborem kývla. Lákalo ji prý i to, že postava Markétky se v PanzerFaustovi chová úplně jinak, než byste čekali. „Markétka podle Kabaretu Caligula není nyvá, zasněná nebo plachá. Konečně budu jednou hrát ženu, která se s ničím moc nemaže a umí být i pěkně drsná,“ pochvaluje si.

Kabaret Caligula pojednal svého PanzerFausta jako „vědecko-fantastickou dystopii na faustovské téma“. Co to vlastně znamená? Představte si, že Mefisto je kouč osobního rozvoje, Frankenstein je jeho šéf, Markétka je ředitelka marketingu (sic!). A všichni bojují o Faustovu duši. Zní to šíleně? Ale takové byly všechny dosavadní hry Kabaretu Caligula, které souboru zajistily davy oddaných příznivců a vyprodaná představení v Paláci Akropolis.

„Ti lidé jsou prostě vtipní. O vytrvalém dvouapůlhodinovém hláškování si lze myslet své, ale nelze přitom dost dobře neslyšet, že v tomto oboru patří Caligulův autorský tým do absolutní domácí špičky,“ shrnuje v recenzi, vydané pouhé tři hodiny po konci první premiéry divadelní kritik a publicista Vladimír Mikulka (Nadivadlo.cz) a dodává: „(…)Kabaret Caligula je zkrátka soubor, který jde úspěchu poctivě naproti. Nelze než pogratulovat (…).“ Dvouapůlhodinové představení však zdaleka nepůsobí zdlouhavě, opačný názor ale mají jeho protagonisté: „Je to makačka, ale diváci, co se smějí a baví vás ženou kupředu,“ komentuje úctyhodný herecký výkon představitel Fausta Lukáš Rumlena, který v sobě nezapře otcovy cimrmanovské geny (jeho otcem je Genadij Rumlena, člen Divadla Járy Cimrmana).

K slavným generačním (polo)amatérským souborům přirovnává Kabaret Caligula po shlédnutí představení PanzerFaust i divadelní kritik Vojtěch Poláček: „Mezi klíčové tvůrce souborů Osvobozeného divadla, Divadla Semafor, Divadla Járy Cimrmana nebo Divadla Sklep patřila celá řada umělců původně nedivadelních profesí. Jan Werich byl právník, Jiří Suchý grafik, Zdeněk Svěrák učitel, David Vávra architekt. Pokud bychom se dnes pokoušeli hledat pokračovatele naznačené tradice, určitě bychom neměli opomenout pražský Kabaret Caligula.“ (Kulturissimo.cz). Přesně to sedí na představitele hlavních rolí, kteří často ze svých povolání čerpají: Lukáš Rumlena, představitel Fausta, je ve skutečnosti koučem osobního rozvoje, Ondřej Gabriel se věnuje public relations, Tadeáš Petr působí jako advokát. Kabaret Caligula je tak typickým příkladem čtyř selfmademanů, kterým se podařilo dotáhnout původně ochotnický soubor až ke spolupráci s hvězdou, jako je Klára Issová. „Nikdo z Kabaretu Caligula není školený herec, i když mají přirozený talent. Každopádně je to úplně něco jiného, než na co jsem byla zvyklá. Po několika zkouškách jsem ale zjistila, že mě to vlastně baví. Myslím, že se vzájemně docela obohacujeme, jiskří to. Je tam takové zvláštní napětí, se kterým se ve světě profesionálního divadla moc často nesetkáte. Zahrát si s talentovanými amatéry je výzva, kterou by si měl občas zkusit každý profík,“ říká Klára Issová, která se v PanzerFaustu proměnila z zasněné dívenky dokonce až v superženu.

Krom Kláry Issové se na představení podílejí další profesionálové – režisér Jakub Sommer (Švandovo Divadlo), hudební skladatel Petr Wajsar (hudba k muzikálu Pornohvězdy) nebo herečky Sandra a Viola Černodrinské (Rafťáci).

PanzerfaustPanzerfaustPanzerFaustPanzerFaustPanzerFaustPanzerFaustPanzerFaustPanzerFaustPanzerFaustPanzerFaustPanzerFaustPanzerFaustKabaret Caligula : PanzerFaustPanzerFaust
Panzerfaust
_mg_3874_web_event
 
Stagiona. Vedoucí projektu: Jan Honeiser
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.