zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Gaba Kulka /PL + Julia Marcell /PL/DE
14/10/2010 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Návštěvníkům Paláce Akropolis nebude zpěvačka a klavíristka Gaba Kulka tak úplně neznámá. V květnu už totiž české diváky uhranula jako host koncertu Amandy Palmer, s níž si dokonce na pódiu vystřihla duet. Po příjemné ochutnávce si rozhodně zasloužíme regulérní koncert zpěvačky, kterou lze bez nadsázky považovat za největší objev polské hudby posledních let. Svědčí o tom záplava hudebních cen, které Gaba posbírala na začátku letošního roku. Byla mezi nimi i prestižní cena Fryderyk (polská obdoba Grammy) v kategorii nejlepší polská zpěvačka.

Gaba už předtím vydala dvě desky vlastním nákladem, o skutečný poprask se ale postaral až její loňský profesionální debut na velké nahrávací značce – album Hat, rabbit. Nahrávka nabízející fantastické salvo osobitých popových písní střižených kabaretními šlágry či swingem a zpívaných anglicky i polsky nechala polské novináře v úžasu a ti mohli ve svých recenzích jen konstatovat: „Zrodila se hvězda!“ (Gazeta Wyborcza) nebo „Gaba je naše národní bohatství“ (Jarek Szubrycht).

Jenže Gaba Kulka rozhodně není jen „polská Tori Amos“. Ve stejném roce vydala varšavská rodačka a dcera slavného houslisty také společné album s ambientním skladatelem Konradem Kuczem nazvané Sleepwalk, které ji představuje v intimnějších pěveckých náladách. Eklektický záběr zpěvačky dokazuje i působení v projektu Baaba Kulka, v němž společně s nu-jazzovou úderkou Baaba překopávají skladby heavymetalových klasiků Iron Maiden.

Třicetiletá a mimořádně talentovaná zpěvačka vystupující s klavírem stojí na pokraji velké kariéry a její věhlas jistě brzy překoná i hranice Polska. Není proto žádný důvod, proč by kouzlu jejích nevtíravých popěvků neměla podlehnout i Česká republika.

Julia Marcell – punkerka u klavíru

Sehnat peníze na vydání desky lze různě. Jednou z nejnovějších možností je přesvědčit fanoušky na internetu, aby investovali do desky, která ještě ani nebyla natočená. Právě tak se ke své velké šanci dostala polská zpěvačka Julia Marcell, která svojí demonahrávkou oslnila před dvěma lety přes šest stovek uživatelů portálu Sellaband.com a ti se jí rozhodli finančně podpořit. Za získaných padesát tisíc dolarů natočila Julia v Berlíně svůj albový debut It Might Like You, o jehož produkci se postaral Mosese Schneidera (Beatsteaks, Tocotronic). Výsledek byl natolik ohromující, že žádný z investorů nemohl svých peněz litovat. „Album je úžasné a nejen tím jak bylo natočeno,“ rozplýval se nad deskou například blog We Are From Poland.

Julia Marcell popisuje svůj styl jako „klasický punk“, ovšem ve skutečnosti si z tříakordových odrhovaček vypůjčuje výhradně intenzitu své výpovědi. Její písně jsou postavené na klavíru či smyčcových aranžích, vládně jim ale uhrančivý syrový vokál Julie, který snese srovnání s Björk nebo Kate Bush. „Moje písně nabízí jednoduché příběhy, které může každý pochopit. Nejsou ale zase tak úplně jednoduché, aby je každý nemohl pochopit po svém.“ Určitá nepřístupnost její hudby je zakódovaná i v názvu desky, jenž vtipně převrací perspektivu – jako kdyby se v něm mluvilo o desce, která si oblíbí své posluchače.

Po dokončení alba v roce 2008 se Julia v Berlíně usadila natrvalo, sestavila kapelu a začala hojně koncertovat. Kromě hraní v Německu si odskočila i do Holandska nebo Japonska. V Polsku se mezitím začalo psát o velkém objevu a její deska dostala regulérní mezinárodní distribuci. Sílu jejího talentu budou moci 14. října vyzkoušet poprvé i čeští posluchači v Paláci Akropolis.

Gaba KulkaGaba KulkaGaba KulkaGaba KulkaJulia MarcellJulia MarcellJulia MarcellGaba KulkaGaba KulkaJulia Marcell
Gaba Kulka
Dsc_4408ad_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.