zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Divadelní přesahy

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
CIRKOPOLIS vol.1 /
Le moment présent
07/04/2013 20:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Pouze jednou! Pouze v Evropě! Pouze v Praze! Pouze v Paláci Akropolis! Hosté ze čtyř zemí Evropy se setkají a společně na základě improvizací vytvoří unikátní celovečerní představení. Čas pro tvorbu je velmi krátký, je nutné 100 procentní nasazení. Režie se zhostí Albin Warette renomovaný francouzský režisér, který svým osobitým přístupem k cirkusovému umění ovlivňuje vývoj nového cirkusu v Evropě. Sekundovat mu bude geniální novocirkusové dítě z Finska Niklas Blomberg nebo Quim Giron z Katalánska. Součást týmu budou tvořit i čtyři umělci z České republiky.

Divadelní dramaturgie Paláce Akropolis po nástupu dramaturga Petra Boháče se rozkročila do čtyř základních směrů a jedním z nich je právě nový cirkus. Pro projekt Cirkopolis byla navázána spolupráce s Šárkou Maršíkovou a Cirqueonem. Představení Cirkopolis vol. 1 má několik nej. Bude vytvořen pouze pro Palác Akropolis, uvidí jej pouze pražské obecenstvo a umělci participující na projektu se setkají pouze za tímto účelem. Mají jednoznačné zadání: jeden týden, jedno téma a svou profesionalitu a nadšení. Jména jako Albin Warette – francouzský režisér, Niklas Blomberg a Quim Giron- špičky severského nového cirkusu, předznamenávají, že se máme na co těšit. I přesto jde o obrovský risk, co nakonec vznikne.

O projektu a práci hovoří režisér Albin Warette: „Každý cirkusový pohyb má své zákonitosti. Tyto zákonitosti je ale možné vnímat v divadelních intencích a je nutné v nich hledat významy a spojitosti. V chůzi na laně, v přemetu nebo saltu se skrývají estetické, technické i divadelní kvality, které je možné odkrýt a zdůraznit. Salto může být úzce propojeno s charakterem postavy, které ztělesňuje daný aktér.“

Šárka Maršíková, hlavní postava Cirqueonu a dramaturgyně projektu Cirkopolis dodává: „Cirkopolis je projekt, který mám v hlavě už několik let. Je to zajímavý formát, který jsem si trochu vypůjčila ze Španělska. Cílem je představit tvorbu profesionálů z různých zemí, ale ne formou klasického cirkusového kabaretu. Máme sedm tvůrčích lidí, kteří se společně nikdy neviděli, budou mít možnost 24 hodin nonstop spolu zkoušet, blbnout, improvizovat, pod profesionálním vedením uznávaného režiséra. Pro české umělce je to obrovská příležitost seznámit se se skandinávskou a francouzskou scénou. Věřím, že nás diváci podpoří a vyburcují k maximálnímu výkonu.“

Režie: Albin Warette (FR) Hudba: Jan Burian (ČR) Hrají: Niklas Blomberg (Fin), Quim Giron (ES), Laura Terrancle (FR), André Rosenfeld Sznelwar (BR), Eliška Brtnická (ČR), Tomáš Tomsa Legierski (ČR), Kristýna Vlčková (ČR)

Cirkopolis vzniká ve spolupráci s Cirqueonem – Centrem pro nový cirkus.

Předprodej vstupenek v ceně 275 a 165 Kč probíhá v kavárně Paláce Akropolis.

ALBIN WARETTE (Francie) Patří mezi nejvyhledávanější evropské pedagogy, režiséry a herce reprezentující nový cirkus. Už čtrnáct let působí jako skalní lektor v jedné z nejvyhledávanějších francouzských profesionálních cirkusových škol Le Lido (Toulouse). Je zakladatelem progresivní skupiny Collectif Prêt-à-Porter, která svým působením významně posouvá hranice vnímání nového cirkusu.

NIKLAS BLOMBERG (Finsko) Všestranný cirkusový umělec, multiinstrumentalista a hudební skladatel vystudoval hudební konzervatoř v Lahti a University of Circus and Dance ve Stockholmu. Vystupuje od svých sedmi let na vertikálním laně, jako pozemní akrobat, stepař, žonglér i kouzelník. Je jedním z největších talentů současné skandinávské scény.

QUIM GIRON (Katalánsko) Quim je především vyznavač balančních technik (handstands), moderní klaun a bubeník. Studoval cirkusová umění nejprve v Barceloně, poté ve francouzské Le Lido (Toulouse) a nakonec absolvoval na University of Circus and Dance ve Stockholmu.

LAURA TERRANCLE (Francie) Akrobatka a závěsná akrobatka na laně narozena v Paříži. „Létat“ začínala v ENACR (Ecole Nationale des Arts du Cirque de Rosny-Sous-Bois) a své studium završila na profesionální cirkusové škole Le Lido ve městě Toulouse.

ANDRÉ ROSENFELD SZNELWAR (Brasilie) Ve svých dvaceti letech opustil São Paulo a odjel studovat cirkusová umění do kanadského Montrealu, poté se přestěhoval do francouzského Toulouse a tři roky studoval na Le Lido. Jeho specializací je hand to hand akrobacie.

ELIŠKA BRTNICKÁ (ČR) Vzdušná akrobatka na visuté hrazdě a šálách, věnuje se ale i pozemní a párové akrobacii, žonglování a dalším cirkusovým disciplínám. Je nejen profesionální akrobatkou a performerkou, ale má také zkušenosti s vedením cirkusových dílen pro děti, mládež i dospělé. Absolvovala studijní stáž ve studiu pantomimy „Magenia“ v Paříži a kurzy akrobacie v cirkuse Noctambules v Nanterre u Paříže.

KRISTÝNA VLČKOVÁ (ČR) Akrobatka na volném laně a žonglérka, která studovala tři roky ve francouzské L’école de cirque de Bordeaux. V současné době je možné Kristýnu vidět v představení Plovárna, které nazkoušela se skupinou bra(Tři) v tricku.

TOMÁŠ TOMSA LEGIERSKI (ČR) Mim a performer, v roce 2010 dokončil bakalářské studium na HAMU obor pantomima. V jeho průběhu se účastnil tříměsíční stáže v Berlíně (Die Etage obor pantomima a autorská tvorba). Dlouhodobě vede pantomimické dílny a workshopy u nás i v zahraničí (Irsko, Německo). V současnosti studuje na KALD DAMU u prof. Josefa Krofty obor režie.

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus je organizace, která již čtyři roky funguje jako klíčový projekt pro podporu a rozvoj nového cirkusu v České republice. V pražských Nuslích provozuje prostor vyhovující základním potřebám pro tvorbu a trénink v oblasti cirkusových umění, vedle tréninků také spravuje informační portál www.cirqueon.cz, informační a dokumentační centrum a odbornou knihovnu. CIRQUEON je významnou a respektovanou organizací reprezentující český nový cirkus v zahraničí, od roku 2012 zasedá v mezinárodní grantové komisi projektu Cirkus Next, od téhož roku reprezentuje spolu s osmi partnery profesionální síť Circostrada network.

CIRKOPOLIS - Niklas BlombergCIRKOPOLIS - Niklas BlombergCirkopolis - Quim GironCirkopolis - Kristýna VlčkováCIRKOPOLIS - Tomáš Tomsa LegierskiCIRKOPOLIS - Eliška BRTNICKÁCIRKOPOLIS - Eliška BrtnickáCIRKOPOLIS - Albin WARETTELaura TerrancleLaura TerrancleLaura TerrancleANDRÉ ROSENFELD SZNELWAR
CIRKOPOLIS - Niklas Blomberg
Niklas1_closing_acts_-_doch_2012_photo-eos_karlsson_web_event
 
Divadelní přesahy. Vedoucí projektu: Judita Brodska
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.