zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Music Infinity

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
BVDUB /USA +BRUNO SANFILIPPO /ARG
01/02/2013 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Průběžná série Music Infinity pokračuje v první únorový den dalším koncertem. Palác Akropolis tentokrát poctí svojí návštěvou americký producent elektronické hudby Brock Van Wey známější pod jménem bvdub. Všestranný hudebník momentálně usazený v Číně se proslavil hlavně na poli ambientní hudby, která má u něj kořeny v tanečním šílenství devadesátých let a žánru chill-out. Odtud podniká výlety i do krajin dub techna či deep house, všechny žánrové mutace ale spojuje hypnotická nálada, monumentální orchestrálnost a výsledkem je pak mimořádná intenzita posluchačského zážitku. Druhým hostem večera bude argentínský skladatel Bruno Sanfilippo, jehož hudba se pohybuje mezi klavírním minimalismem a elektronickým ambientem a který se na ambientní scéně pohybuje už více než 20 let.

Když v sedmdesátých letech přišel Brian Eno s konceptem ambientní hudby, měl na mysli zvuky dotvářející atmosféru prostředí. Že ale ambient může být i velmi intimní a emocemi nabitá hudba vyjadřující hluboké existenciální stavy autora dokazuje sanfranciský producent Brock Van Wey alias bvdub, který se na začátku února představí ve svém exkluzivním evropském vystoupení v pražském Paláci Akropolis. Jeho pomalé a rozjímavé skladby se často obejdou bez beatů a vypráví příběhy osamění či smrti. Vystudovaný klavírista a houslista se k elektronické hudbě dostal na počátku devadesátých let, kdy navštívil rave party ve svém domovském Frisku. Dlouhé roky pak působil jako DJ v chill-out místnostech, ale teprve od roku 2007 začali pravidelně objevovat jeho první autorské pokusy. To přávě vyšlo jeho debutové album nazvané Strength in Solitude, kde se do uhrančivých syntezátorových ploch občas ozve tlumený zvuk techno beatu.

Samota v názvu debutové desky je součástí jeho uměleckého konceptu – bvdub odmítá spojitost s jakoukoliv existující hudební scénou či žánrem. Ostatně do izolace od velkého světa hudebního průmyslu se uvrhl dobrovolně sám, když se před sedmi lety odstěhoval do Číny. „Žiju zde ve vakuu, což mi pomáhá dělat hudbu z té nejčistší a nejosobnější perspektivy,“ vysvětluje v rozhovoru hudebník, který koncertuje jen výjimečně. Z osamění patrně pochází i nadprodukce jeho tvorby – za poslední dva roky vydal bvdub více než deset nahrávek a to pro značky jako Darla, Glacial Movements, Home Normal či vlastní label Quietus. Ne všechny jsou čistě ambientní – na loňské Serenity se ozývají symfonické smyčky a breakbeaty, Resistance Is Beautiful směřuje k psychedelickému trance a letošní All Is Forgiven originálně míchá jeho typický ambient s new age popem. Ať už ale bvdub vhodí do svého magického kotlíku jakýkoliv žánr, výsledek vždy nese jeho charakteristické rysy – zničující intenzitu, která posluchači nedá vydechnout.

Druhým hostem večera bude Bruno Sanfilippo, argentinský skladatel, který propojuje akustické a elektronické nástroje do podoby organického ambientu. Na scéně hudební avantgardy se sedmačtyřicetiletý Sanfilippo pohybuje už více než dvacet let, za něž vydal desítky nahrávek, kterým vesměs dominuje minimalistická hra na jeho milovaný klavír. Jeho skladby si vysloužily srovnání s tvorbou Maxe Richtera či Zbigniewa Preisnera a své kvality v navození atmosféry prokázal i při tvorbě filmových soundtracků. Bruno Sanfilippo už počátkem 90. let také založil vydavatelství ad21music, které se zaměřuje na současnou podobu ambientu a hudebního minimalismu. Mimo jiné také spolupracoval také s předními hudebníky ambientního žánru jako Mathias Grassow, Max Corbacho či Alio Die.

bvdubbvdubBruno SanfilippoBruno Sanfilippo
bvdub
Brockvanwey_web_event
 
Music Infinity. Vedoucí projektu: Martin Poddany
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.