zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Music Infinity

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
GREG HAINES /UK + CARLOS CIPA /DE
30/05/2013 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Po lednové zastávce improvizační skupiny The Alvaret Ensemble se do Prahy znovu vrací anglický klavírista a skladatel Greg Haines pohybující se svými kompozicemi na hranicích ambientu a moderní vážné hudby. V Berlíně usazený hudebník výrazně ovlivněný minimalismem se představí na večírku Music Infinity, kam doveze své aktuální album Where We Were. Druhým hostem v Paláci Akropolis bude 30. května dvaadvacetiletý mnichovský klavírista Carlos Cipa, který stejně jako Haines patří patří pod ochranná křídla německého vydavatelství Denovali Records.

Berlín se v posledních letech stal epicentrem současné post-klasické hudby a Greg Haines, který se v německém hlavním městě usadil v roce 2008, je toho dalším důkazem. V Británii narozený hudebník debutoval v roce 2006 na norském labelu Miasmah skvěle přijatým albem Slumber Tides, jež propojovalo delikátní minimalismus Arvo Pärta s elektronickým ambientem. Skladba Snow Airport se dokonce dostala na kompilaci Reflections on Classical Music’, kde se Haines objevil po boku svých velkých vzorů Gavina Bryarse a Philipa Glasse.

Během následujících let si Haines vypracoval svůj osobitý hudební rukopis, kterému dominují minimalistické klavírní melodie a vlny smyčců přelévající se přes sluchovody posluchačů. Album Until the Point of Hushed Support obsahuje skladbu pro smyčcový kvartet, kostelní varhany, klavír, perkuse a elektroniku a na zvuku desky se podílel i Nils Frahm. Další významné postavy této scény Peter Broderick a Dustin O’Halloran pak vypomáhali s natáčením alba Digressions z loňského roku. Tři Hainesovy desky z let 2006 – 2012 se letos v květnu dočkají souhrnného vydání v sběratelském boxu péčí vydavatelství Denovali Records.

Hainesův talent září i na projektech moderního baletu, na nichž spolupracoval třeba s proslulými choreografy Meg Stuardová či Davidem Dawsonem, pro jehož balet DAY4 nahrál hudbu s Holandskou symfonií. Výraznou kapitolou v jeho kariéře jsou i aktivity spojené s improvizačním tělesem The Alvaret Ensemble, které sestavil v roce 2011 a s nímž se letos v lednu představil na koncertě v rámci Music Infinity. Zatím posledním Hainesovým hudebním počinem je album We were there, jehož vydání se chystá na letošní květen a na kterém smyčcové nástroje vyměnil za syntezátory a perkuse.

Do Paláce Akropolis ve čtvrtek 30. května dorazí i aktuální velký objev značky Denovali – teprve dvaadvacetiletý mnichovský klavírista Carlos Cipa, který vloni debutoval albem The Monarch And The Viceroy. Nahrávka obsahující sólové klavírní skladby v duchu Erika Satieho či Claude Debussyho mu pomohla etablovat se na poli současné vážné hudby. Cipa studoval klavír od útlého dětství, v pubertě ale utekl k bicím a působil v jazzových, punkových či indierockových kapelách. Tato zkušenost s odlišnou hudební estetikou se v jeho klavírní hře také odráží a pomáhá mu rozvinout klasické vážnohudební postupy vlastním unikátním způsobem.

Greg HainesCarlos Cipa
Greg Haines
Greghaines5_by_thomashack_web_event
 
Music Infinity. Vedoucí projektu: Martin Poddany
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.