zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

Divadelní premiéry

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
divadlo akropolis ► MAFIÁNSKÁ OPERA
14/09/2012 15:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Režisér a scénárista Janek Jirků spolu s hudebníkem Markem Doubravou připravují scénář, texty a písně k nové divadelní hře se zpěvy. „Mafiánská opera“ bude černou komedií o lidech středního věku, kteří se již nechtějí nechat okrádat – o peníze, čas, lásku ani iluze. Říká se, že dnes kradou všichni. Není to pravda, někteří krást zkrátka neumí. Divadlo Akropolis uvede premiéru 24. září. Zpívat a hrát v ní budou Simona Babčáková, Oldřich Navrátil, Vladimír Marek, Jakub Žáček a další.

„Mafiánská opera aneb Nebát se milovat a nekrást!“ se inspiruje každodenním zklamáním a marným bojem normálních lidí, jako jsme my. Je vám trochu přes třicet, jste rockový muzikant, máte kapelu, co nehraje, malou rodinu, co neuživíte, a ženu, která vás pořád má ráda, přesto vás opouští… Při tom všem sledujete korupční kauzy kolem nás a máte pocit, že se vám politici a kmotři smějí přímo do očí. V hluboké krizi vám najednou někdo nabídne peníze. Veliké peníze, co by všechno vyřešily, ale musíte si pro ně dojít. Musíte ukrást ukradené peníze. Je to ještě loupež? Jak těžké je krást? Co se stane, až začnou krást ale opravdu všichni?“ Tak naznačuje děj hry její autor a režisér Janek Jirků.

Tento muzikál se hlásí k tradici Žebrácké opery, Koňské opery a dalším hudebním komediím, na něž jsou Čechy bohaté. Na klasiku osobité české hudební veselohry poukazuje hořce vtipný scénář, postavy jasných rysů, v nichž se divák snadno vyzná i hudba, ve které se mísí jemná melodie se skvělou poezií, humorem a okouzlující atmosférou.

„Mafiánská opera“ je zcela nový autorský text Jana Jirků s hudbou Marka Doubravy napsaný pro Palác Akropolis. „Na počátku byla chuť zdramatizovat knihu Zločin v Čechách sepsanou Miroslavem Houdkem, jenž byl členem proslulého Berdychova gangu. Popisuje v ní svůj život českého gangstera. Posléze se ukázalo, že není tak zábavné psát o zločinu, který páchají lidé, od nichž se to očekává, jako psát o zločinu, o nějž se pokoušejí lidé, od kterých by to nikdo nikdy nečekal,“ uvádí autor hry.

„Mafiánská opera“ má jedinečné obsazení, potkávají se v ní herci, kteří doposud neměli šanci spolupracovat. Velmi těhotnou manželku ztvární Simona Babčáková, zhrzeného detektiva Oldřich Navrátil, filosofujícího taxikáře Vladimír Marek, bývalého člena Berdychova gangu Tomáš Jeřábek, ministra bezpečnosti veřejnosti Bartoloměje Vítka herec Jakub Žáček, vzrušující emo-dívku Aneta Krejčíková. Živá kapela doprovodí písně dojemné i dravé a pohybové kreace předvede trio neodolatelných gravidních žen.

Výtvarný design celému představení dodá HZA neboli Honza Bažant, scénograf a komiksový kreslíř, autor Pána času, výtvarník působivého pop-artového střihu.

Režírovat bude autor hry Jan Jirků.

Více informací o hře bude postupně přibývat na stránkách hry na Facebook.com. Premiéra: 24. 9. 2012 od 20 hodin, velký sál paláce Akropolis http://www.palacakropolis.cz/…m/2012–09–24

Autorský tým:
Jan Jirků (1977)
Absolvoval pražskou DAMU, obor režie-dramaturgie. V roce 2002 se stal uměleckým šéfem pražského divadla Minor, kde působil až do roku 2006. Zde vytvořil mnoho úspěšných inscenací (např. Kabaret Tlukot a Bubnování aneb Veliké Putování, Vinnetou, Bruncvík a lev ad.). Mezi posledními úspěšnými počiny jsou např. Marnotratný syn (Divadlo Disk), Hon na Jednorožce (Divadlo Minor), Tři holky jako květ (Divadlo na Fidlovačce) či Kutloch aneb I muži mají své dny (Studio Dva). Za svou autorskou a režijní činnost získal několik ocenění, posledním je Počin roku pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích za inscenaci Vajgl. Spolupracoval také s televizí jako herecký režisér u seriálu Comeback a jako režisér silvestrovského pořadu Kašpárka v rohlíku v roce 2010.

Marek Doubrava (1978)
Absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor skladba a piano. Mezi lety 1996 – 2002 působil jako kytarista populární skupiny Tata Bojs, s níž se stal držitelem Ceny Akademie populární hudby Anděl. Je kapelníkem skupiny Hm… Od roku 2002 vede vokálně instrumentální soubor Doubravánek. Skládal hudbu k divadelním inscenacím Velké putování Vlase a Brady (F. Skála, A. Vynohradnyková), Pod hladinou ticha (A. Vnohradnyková), Kocourkov (J. Jirků), Tři holky jako květ (J. Jirků), Muž bez minulosti (M. Krobot), Brian (M. Krobot) nebo k animovaným filmům Malé pohádky (K. Dufková) – cena FAMUfestu, Usnula jsem – cena ANIfestu, Solo mutant (M. Plachá).

Hrají:
Simona Babčáková
Oldřich Navrátil
Vladimír Marek
Jakub Žáček
Aneta Krejčíková
Vlasta Špicnerová
Petr Vodička
Tomáš Jeřábek
Marek Doubrava
Martin Švec
Jiří Vaněk

Pro více informací se obracejte na PR: Lucie Šplíchalová lucie.splichalova (at) piart.cz 604 150 078

Partneři projektu:
Art Frame Palác Akropolis, MHMP, MČ Praha 3, RADIO 1, Divadlodnes.cz, Ticketpro, Beat radio a Instinkt.

Simona BabčákováVladimír MarekOldřich Navrátil
Simona Babčáková
147889-top_foto2-v0klr_web_event
 
Divadelní premiéry. Vedoucí projektu: Judita Brodska
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.