zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Hurra Torpedo /NO + The Tchendos DJs /CZ
10/06/2010 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Hurra Torpedo a jejich hudebně-destruktivní show na kuchyňské spotřebiče se blíží!

V rámci série EuroConnections/Covers sem zavítá norské trio Hurra Torpedo, které místo běžných hudebních nástrojů používá staré ledničky, sporáky, pračky nebo mikrovlnky. Tyto spotřebiče na jejich pražský koncert zajistí společnost Elektrowin. A navíc pozor! Každý, kdo na koncert přinese starý elektrospotřebič, získá od kolektivního systému ELEKTROWIN, slevu na vstupné ve výši 100 Kč. Pokud už máte vstupenku koupenou, 100 Kč vám na místě bude vráceno. Proto, nevyhazujte vysloužilé elektrospotřebiče a doneste je 10.6. na koncert do paláce Akropolis.

Trio performerů v stylových modrých teplákovkách se do širšího povědomí dostalo před pěti lety kdy miliony lidí na internetu shlédly jejich klip s kuchyňskou coververzí osmdesátkového hitu Total Eclipse Of The Heart. Deset let starý záznam z norské televize udělal z kapely přes noc nefalšovaný internetový fenomén, zmíněná skladba znovu vyšla na singlu a Hurra Torpedo se mohli triumfálně vrátit na pódia. V České republice se představí vůbec poprvé, společnost jim na večírku EuroConnections budou dělat domácí breakbeatoví provokatéři The Tchendos. Vystoupení Hurra Torpedo jsou zcela nepředvídatelná, jedno je ale jisté – po jejich koncertě se budete na své kuchyňské spotřebiče dívat úplně jinak než před ním.

Hurra Torpedo – Symfonie kuchyňských spotřebičů

Hudba se dá hrát úplně na cokoliv a norské trio Hurra Torpedo se posluchače snaží přesvědčit, že nejlepší arzenál hudebních nástrojů má každý doma ve své kuchyni nebo koupelně. S ledničkami, sporáky, pračkami, hrnci nebo mikrovlnkami nalezenými na smetišti nebo v bazarech posouvají smrtelně vážnou industriální hudbu do teritoria komediálních performancí, v nichž si nikdo nemůže být jistý dne ani hodiny.

Trio vzniklo na začátku devadesátých let jako součást uměleckého kolektivu Duplex s cílem přehrávat na kuchyňské spotřebiče osmdesátkové popové hity. V roce 1995 si vysloužili pozvánku do norské televizní show Lille lørdag (Malá sobota), v níž divákům předvedli fantastickou předělávku Total Eclipse Of The Heart od zpěvačky Bonnie Tyler pro elektrickou kytaru, tři pračky a sporák. Po deseti letech by asi vystoupení zůstalo dávnou minulostí, kdyby ho kdosi nenahrál na internet. Tři fousáči v sepraných teplákových soupravách mučí s vážnou tváří na pódiu elektrické spotřebiče do rytmů osmdesátkového cajdáku, jehož slova zpěvák deklamuje s bizarním norským přízvukem – to je přesně materiál z něhož se rodí internetové fenomény. Klip se začal po síti šířit jako lavina a brzy ho shlédl milion lidí. Hurra Torpedo ke svému překvapení začali dostávat nabídky na vystoupení, skladbu promptně vydali na singlu, stali se součástí reklamní kampaně jedné automobilky a dokonce se mohli vypravit na americké turné, kde vznikl fiktivní dokument The Crushing Blow.

V roce 2006 natočili novou desku Kolossus Of Makedonia na níž se jejich brutálního kuchyňského remixu dočkal i hit Toxic of Briney nebo klasika Pixies Where Is My Mind. Na albu je ale i několik jejich vlastních písní – hravých hříček, které dokazují, že mluvit o nich jako o obskurnosti na jedno použití není spravedlivé. Podobně jako vídeňští zeleninoví symfonici Vegetable Orchestra, jsou i Hurra Torpedo projektem, jež vtipně atakuje naše představy o hudbě a o tom, kde jsou její hranice. Osvobozující spontánní energie s níž ničí přímo na pódiu kuchyňské spotřebiče a s nimi i popové hity je ironickou pomstou konzumní kultuře. Především je to ale královská zábava. Dá se očekávat, že o koncertě 10. června v Paláci Akropolis se bude ještě dlouho po jeho skončení mluvit.

Českými parťáky Hurra Torpedo budou breakbeatoví provokatéři The Tchendos, kteří také dělají hudbu s velmi svérázným smyslem pro humor. Jejich skladba The Tchendos Meet The Smurfs In The Coffee Shop se v polovině devadesátých let stala jedním z prvních českých hitů rodící se klubové scény, cesta k dlouhohrající desce jim ale trvala dalších dvanáct let. Svůj regulérní debut Kill Death pak v roce 2008 připíchli na internet k volnému stažení. Do svých breakbeatových vtípků míchají samply z českých filmů nebo neobvyklé zvuky, nestraní se ale ani vážných témat – jejich skladba Nedovedu pochopit se stala hymnou stejnojmenného projektu proti pravicovému extrémismu.

Napsali o koncertech Hurra Torpedo:

„Ze žádné z kapely, která zahrála na letošním festivalu SXSW v Austinu jsem nebyl tak paf jako z norské spotřebičové kapely Hurra Torpedo. (…) Těžko říct jestli to bylo neúnavné násilů vůči neživým objektům, ujeté sexuální narážky k divákům během přestávek mezi písněmi nebo švihlé oblčení, ale kombinace všech těchto elementů udělala z vystoupení jedno z nejlepších, které jsem v životě viděl.“ Todd Maternowski – Pegasus News

„Tenhle koncert je přesně pro vás pokud máte nějaký smysl pro humor a nevadí vám, když vás kapela na pódiu totálně šokuje a že při návratu z koncertu budeme mít nutkání rozkopat svoji myčku.“ blog Out The Other

„Odezva od publika byla fantastická. Tihle hoši jsou trochu muzikanti a trochu herci, ale tak či onak umí udělat fenomenální show. Absolutně doporučuji, jestli hrají někde poblíž tak to bude večer na který nezapomente.“ blog Sun Is High

TITULNÍ STRANA MĚSÍČNÍHO TIŠTĚNÉHO PROGRAMU 2010: 06Hurra TorpedoHurra Torpedo
TITULNÍ STRANA MĚSÍČNÍHO TIŠTĚNÉHO PROGRAMU 2010: 06 (autor: archiv PA)
-06_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.