zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Emiliana Torrini /IS + Lay Low /IS + selFbrush /CZ
28/01/2010 19:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Björk dávno není jediná islandská zpěvačka, která se proslavila ve světě – v posledních letech ji úspěšně konkuruje Emiliana Torrini. Svérázná písničkářka a její kapela se představí poprvé v Praze 28. ledna 2010 v rámci pravidelných večírků Euroconnections. Torrini disponuje ojedinělým pěveckým projevem, za který může její dvojí původ – po otcovi v sobě má italskou výbušnost a lásku k životu, která se odráží v rozverných popěvcích. Po matce je ale také Islanďanka a tak v jejím repertoáru najdeme i melancholické a intimní zpovědi.

Na hudební scéně se pohybuje už patnáct let a po zásluze patří mezi nejobdivovanější evropské zpěvačky, což potvrzují úspěchy aktuální desky Me and Armini. Singl Jungle Drum letos v létě opanoval na dva měsíce číslo jedna německého žebříčku a vyšplhal se mezi pět nejhranějších skladeb v celé Evropě. Hlas Emiliany Torrini okouzlil i novozélandského režiséra Peter Jacksona, který ji nabídl, aby nazpívala píseň Gollum's Song do závěrečných titulků filmu Pán prstenů – Dvě věže. Zařadila se tak po boku Annie Lenox nebo Enyi, které nazpívaly písně k dalším dílům fantasy ságy. Torrini příležitostně píše i pro jiné interprety – je například spoluautorkou hitu Kylie Minogue Slow, který byl v roce 2003 nominován na cenu Grammy. Největší pozornost ale samozřejmě věnuje svým vlastním nahrávkám, na kterých kombinuje průzračné folkové melodie s elektronikou.

Dalším hostem islandského večírku v paláci Akropolis bude mladá písničkářka z Rejkjavíku, která si říká Lay Low. V její hudbě se promítají vlivy vliv blues, country a folku a stylově se doprovází jen na akustickou kytaru. V roce 2006 posbírala dvě islandské hudební ceny a její aktuální deska Farewell Good Night's Sleep se letos dočkala celosvětové distribuce. Za českou stranu se představí písničkář selfBrush, patrně nejzajímavější představitel domácí folkové větve, která se inspiruje na kost odřenými intimními výpověďmi nových amerických folkařů jako jsou Bill Callahan nebo Will Oldham. Jeho kapela Please The Trees nedávno dostala pozvánku na nejvýznamnější americký festival alternativní hudby SXSW, který se koná v texaském Austinu.

První pražský koncert Emiliany Torrini, jež dorazí i s tříčlennou kapelou slibuje unikátní zážitek se současným islandským indie popem. 28. ledna v Paláci Akropolis se bude servírovat nejlepší lék na depresi spojenou se zimními mrazy a plískanicemi.

Emiliana Torrini – diskografie:

Spoon (1994) Crouçie D'ou La (1995) Merman (1995) Love in the Time of Science (1999) Fisherman's Woman (2005) Me and Armini (2008)

Napsali o albu Me and Armini:

„Sladká, okouzlující, překypující energií, zábavná a rozkošě upřímná – to jsou jen některé z kvalit, které z Emiliany Torrini dělají rozenou hvězdu.“ – Faster Louder

„Díky mixu dobrodružných zvuků, úžasných vokálů (jako obvykle) a stabilně silného autorství je Me And Armini neodolatelné album.“ – Rave

„Me and Armini vás nechytne okamžitě – na to je příliš záhadné. Jakmile ale vydá svá tajemství, zahnízdí se ve vaší hlavě.“ – Q

Emiliana TorriniEmiliana TorriniEmiliana TorriniEmiliana TorriniEmiliana TorriniEmiliana Torrini
Emiliana Torrini
Picture2_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.