zpět na seznam projektů

předchozí projekt - další projekt

1996 - 2015 JUNIOR KLUB

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Jan Bending, erika fečová a band /CZ + kale benga show /CZ + vojta lavička /CZ
09/05/2012 18:00, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Festival pořádá Nadační fond pro podporu a rozvoj občanské společnosti v Evropské unii a Junior klub Na Chmelnici

BENGA SHOW

Benga Show tvoří muzikanti, patřící už dlouho mezi romskou hudební elitu. Zpěvák a kytarista Vladimír „Žabák“ Demeter byl hlavní postavou kapely Bengas v dobách její největší slávy, stejně jako basista a kytarista Martin Sivák a mladý perkusista a bubeník Radek Sivák. Houslista Vojtěch Lavička nechybí snad u žádné důležité události romské kultury, ať už jsou to kultovní kapely Álom a Gipsy.cz nebo třeba hudba k filmu Roming, či účinkování na scéně Národního divadla. Další kytarista Emil Cína jako univerzální hráč vystřídal už v minulosti několik kapel – Bengas, Romano Trajo a další. Instrumentální dokonalost, lehkost, strhující rytmika, repertoárová pestrost, fantastické zpěvy a ryzí romský feeling jsou přednosti Benga Show. Díky tomu, že se členové kapely potkávali a potkávají se světovou romskou hudební elitou v rámci nejrůznějších mezinárodních festivalů, mají dokonalý přehled o romské hudbě v nejširším slova smyslu a dovedou to uplatnit ve svém repertoáru. Dokonale tak ovládají nejen místní, notoricky známé písničky, ale s bravurou zahrají španělské, ruské, maďarské nebo balkánské Romy a samozřejmě své autorské věci.

ERIKA FEČOVÁ

Narodila se v roce 1986 v Praze do rodiny plné muzikantů. Ve čtyřech letech začala tancovat ve folklorním souboru RAIDŽ pod vedením dědečka Jožky Feča. Jako malá si to neuvědomila,ale tento okamžik ovlinil její hudební život. V 9ti letech začala navštěvovat soukromé hodiny klavíru u paní profesorky Jarmily Janatové. I přesto že hra na klavír pro ni byla dobrá zkušenost, zpěv jí dělal daleko větší radost, rozhodla se tedy věnovat zpěvu.

Začala chodit na soukromé hodiny k paní profesorce Lídě Nopové. V tu dobu s její babičkou Olgou Fečovou založily hudební kroužek her a nápadů aneb Čhavorikani Luma v překladu Dětský svět, kde měla první veřejné vystoupení. Ve 13ti letech přestoupila na hodiny zpěvu k paní profesorce Evě Svobodové,která jí připravila na přijímací zkoušky na Pražskou konzervatoř, kde uspěla. V 15ti letech tedy nastoupila ke studiu Populárního zpěvu již ke zmiňované Evě Svobodové, kde úspěšně odabsolvovala.

Při studiu měla možnost spolupracovat s muzikanty jako naříklad Karel Růžička, Jiří Nedoma, Ondrej Krajňák, Filip Gondolán aj.

KALE

Říká se, že člověk nemůže zpívat blues aniž by jej cítil. Stejně tak nemůže člověk jen tak hrát romskou hudbu, pokud nevedl nomádský život Romů. Hudba KALE jasně odráží jedinečný zážitek z romské hudby. KALE pochází z malého městečka v Čechách, asi 90 km západně od Prahy. Jako u většiny romských skupin, tak i členové této kapely jsou rodinně spjati. Hrají a zpívají spolu tak dlouho, jak oni sami si pamatují. Od raného dětství hráli se svými rodiči, houslisty a ostatními hudebníky z cimbálové kapely. V polovině 90. let KALE vystupují na mnoha vyprodávaných koncertech. Jejich fenomenální úspěch nakonec vedl k sepsání nahrávací smlouvy s BMG. První album „Rom Pop“ bylo vydáno v několika zemích v roce 1996 (ve Francii udělena jedna z nejlepších záznamů World music za rok). Reakce na druhé zlaté album „Kale Kalore“ (vydané v roce 1998) otevírá kapele cestu k zahájení mezinárodní koncertní kariéry. Během posledních let se kapela objevila v 25 zemích, na stovkách míst. Některé z nich: USA – LA-Hollywood Bowl, New York – Central Park, Knitting Factory, Seattle Womad, Chicago Cultural Center, Atlanta Rialto, Kanada – Montreal Jazz Festival, Francie – Theatre des Bouffes du Nord, Transmusical de Rennes, Francofollies La 'Rochelle, Printemps de Bourges, Německo – Womad Expo, Hannover, Mnichov – Geistag, Frankfurt – Operahaus, Španělsko – Womad Caceres, Pirineos Sur, Barcelona Forum, Itálie – Řím – Villa Medicis, Arezzo Wave, Holandsko – Amsterdam – Concertgebouw, Belgie – Sfinks, Švýcarsko – Paleo Fest, Švédsko -Falun Fest., Sodra Teatern, Stockholm, Polsko – Sopot fest, Izrael – Jeruzalém – YMCA, Tel Aviv – Muzeum, Česká republika – Praha Národní divadlo – koncert pro Václava Havla, Finsko – Helsinky – Savoy,Turecko – Istanbul – Sanat, Maďarsko – Sziget;

Mira Erdevićki režírovala dokumentární film o skupině KALE „Černobílá v barvě“ v roce 1999. Jedna z písní Kale je zahrnuta v knize Simon Broughtona „100 Essential World Music CD“, která byla vydaná v roce 2001 ve Velké Británii. KALE, kteří se stali respektovanou a uznávanou kapelou, natočili třetí studiové album „Rovava“ s 13 originálními písněmi v roce 2001. Track „Amen“ bylo nahráno ve spolupráci s Bouchikhi Chico, bývalým kytaristou ze skupiny Gipsy Kings a polskou zpěvačkou Kayah. Čtvrté album „C'est comme ca“ bylo vydáno v roce 2005. Poslední společné album skupiny Kale se zpěvačkou Věrou Bílou. V zahraničí známá a uznávaná kapela Kale, která se vydala na samostatnou cestu bez proslulé zpěvačky Věry Bílé, kterou dlouhou dobu nezastupitelně podporovala během její hudební kariéry, vydala své sólové album s názvem Kale v roce 2006. A po delší odmlce znovu potěší své fanoušky. V listopadu 2011 byl úspěšný koncert v Balbínově poetické hospůdce v Praze. Tady se kapela přesvědčila, že fanoušci na ni nezapomněli a v lednu koncert zopakovala znovu v Praze. K překvapení všech už kapacita hospůdky nestačí, a jelikož židličky tancovaly taky,vystoupila kapela znovu v březnu, a to na klubové scéně – v Rock Café Praha, a poté už potřetí v Balbínově poetické hospůdce. Na rok 2012 chystá řadu vystoupení po celé České i Slovenské republice a taky v zahraničí. KALE JSOU ZPĚT.

FESTIVAL ROMSKÉ HUDBYFESTIVAL ROMSKÉ HUDBYFESTIVAL ROMSKÉ HUDBYFESTIVAL ROMSKÉ HUDBY
FESTIVAL ROMSKÉ HUDBY (autor: Michal Kubelka)
Eri_jazzdock_264_web_event
 
1996 - 2015 JUNIOR KLUB. Vedoucí projektu: Eva Kocianova
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.