zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Smoove and Turrell /UK + Pitch Bender /CZ
29/09/2011 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Smoove & Turrell vezou do Prahy soul pro 21. století

Britská kapela Smoove & Turrell míchá dřevní černou hudbu pro dnešní klubové tanečníky

Zářijové EuroConnections budou ve znamení soulu a funku, Palác Akropolis rozhýbe projekt Smoove & Turrell, který oživuje odkaz dřevní černé hudby chytře smíchaný se současnými postupy klubové hudby. Sedmičlenné koncertní smečce šéfují dva zakladatelé projektu – producent s bohatými zkušenostmi z acidjazzové scény a vinylový fetišista Smoove a zpěvák s fantastickým hlasem John Turrell. Společně zaútočí na Prahu 29. září. V roli předkapely se představí domácí jazzový objev Pitch Bender.

Smoove & Turrell – Staré věci novým způsobem

Industriální sever Anglie je už od konce šedesátých let místem, kde kvete zájem o zámořský soul a funk. Lokální scéna tzv. Northern Soul povýšila zbožňování černé hudby na kult a přibrala k tomu fanatické sběratelství obskurních vinylů. Pánové John Turrell a Jonathan Scott Watson alias Smoove pochází z oblasti Tyneside, severoanglického srdce ocelářského průmyslu a do puntíku tyto charakteristiky naplňují, byť jejich čas přichází dobré půlstoletí od prvních večírků hnutí Northern Soul. Zatímco Smoove vlastní obří sbírku čítající dvacet tisíc vinylových desek převážně z „černých“ žánrů, jeho parťák Turrell disponuje pro změnu hlasem, který evokuje slavná jména soulu od Cee Lo Greena až po Toma Jonese. Pod hlavičkou projektu Smoove & Turrell míchají všežravý nadžánrový mix, v němž si podává ruku rhythm & blues a jazz s mladšími sourozenci jako jsou hip hop, house či breakbeat.

Smoove má za sebou bezmála deset let jako jeden z čelních producentů na scéně breakbeatu a downtempa. Vydával například na slavné značce Acid Jazz, která v devadesátých letech dala jméno celému novému žánru. Ačkoliv spolupracoval s mnoha vokalisty, skutečně zásadní pro něj bylo až setkání s Johnem Turrellem, s nímž v roce 2009 natočil singl I Can't Give You Up. Zastřené vokály, energický funkový beat a frenetické dechy daly dohromady prvotřídní klubový hit, o jehož vinylový originál se dodnes svádí souboje na eBay (nedávno se jeden prodal za 150 liber!).

Funkovému labelu Jalepeno Records (domov Kraak & Smaak) stačila jediná demonahrávka a projekt Smoove & Turrell okamžitě podepsala. Debutové album Antique Soul z roku 2009 uvedlo na scénu dvojici, která ctí slavnou tradici černé hudby, ale moderně znějící produkcí posouvá svůj sound za hranici pouhého retra. Kromě pochvalných recenzí si vysloužili také pozvání na prestižní festivaly Big Chill nebo Glastonbury. To už Smoove začal budovat plnohodnotnou kapelu, která dnes čítá pět doprovodných muzikantů. Jejich služby hojně využívá na turné, vhod přišli také při natáčení druhé desky Eccentric Audio, která vyšla letos v červnu.

Soulovou úderku Smoove & Turrell v sedmičlenném složení doplní na večírku EuroConnections domácí objev Pitch Bender. V čele nadějného soul-jazzového projektu stojí vokalistka Sisa Fehérová, kterou doplňuje tým mladých talentovaných muzikantů. Od roku 2009 koncertují v rámci programu Jazz do regionů a vloni vydali album Virginology.

Diskografie Smoove & Turrell:

Antique Soul (Jalapeno Records, 2009)

Eccentric Audio (Jalapeno Records, 2011)

Napsali o albu Smoove & Turrell – Eccentric Audio:

„Doposud je znala jen komunita zažraných funkatýrů, se druhým albem si ale dvojice Smoove & Turrell zaslouží prorazit do mainstreamu. (…) Jejich žhavý mix acid-jazzových grooves a mahagonového vokálu vítězí na všech frontách.“ The Independent

„Vybaveni skvělými melodiemi a energií natočili tito eklektici rozkošnou kolekci Northern Soul pro 21. století. Moje léto může začít!“ Blues & Soul

„Duo vytváří autentický soul s nádechem retra, opepřený funkem a současnými producentskými triky. Pro dlouhé horké letní dny už nepotřebujete nic lepšího.“ Purple Revolver

Smoove and Turrell
Scarbrough_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.