zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Wildbirds and Peacedrums /SE + Ridina Ahmedová /CZ
27/04/2011 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Wildbirds & Peacedrums – Kráska a šaman

Málo je někdy více. Švédské duo Wildbirds & Peacedrums si většinou vystačí jen se zpěvem a perkusemi a přesto jejich koktejl šamanských rytmů a bluesových vokálů nezní nic, co jste kdy slyšeli. Dvojice Mariam Wallentin a Andreas Werliin se potkala před sedmi lety v Göteborgské hudební a dramatické akademii, kde oba společně studovali a nudili se. Z původně pětičlenného hudebního projektu zůstali nakonec sami dva a když přijali pozvání kamaráda k hraní na jednom malém filmovém festivalu, zrodil se projekt Wildbirds & Peacedrums. V roce 2005 ho posvětila jejich svatba.

Debutové album Heartcore vyšlo v roce 2007 a kapela si díky němu vysloužila ocenění Nejlepší skupina na Švédských jazzových cenách. „Bylo to trochu šok, protože jsme se do kategorie jazz nikdy nezařazovali,“ říká Andreas Werliin a dodává: „Ale nestěžujeme si. Za peníze z ceny jsme natočili další album.“ Novinka The Snake vznikla za pouhých sedm dní a novináři pak Wildbirds & Peacedrums srovnávali se zámořskou „divnofolkovou“ vlnou hudebníků jako jsou Joanna Newsom nebo Animal Collective.

Obě první desky Wildbirds & Peacedrums se díky proslavené anglické značce The Leaf dočkaly regulérní mezinárodní distribuce a kapela začala výrazněji pronikat do povědomí hudebních fanoušků. Pomohly jí k tomu také společné koncerty s Deerhoof, Efterklang, Bonnie 'Prince' Billym, Lykke Li nebo St. Vincent.

Frustrováni z předchozích zkušeností z nahrávacích studií, zamluvili si Mariam a Andreas pro své třetí album frekvence v islandském Rejkjavíku. Na novém materiálu spolupracovali také domácí čelistka Hildur Gudnadóttir, australský hlukový architekt Ben Frost, producent Valgeir Sigurdsson (CocoRossie, Bonnie Prince Billy) a nebo místní komorní sbor Schola Cantorum, který je ke slyšení i na deskách Björk. „Tato zvláštní, studená a vlhá země je pro naši hudbu perfektní,“ říká o natáčení Mariam. „Emoce jsou zde zastřené a temné a my jsme je chtěli posbírat a uzavřít do našich písní.“

Výsledkem byly dvě pětipísňové EP nahrávky – éteričtější a uměřenější Retina a zemitější Iris, které vyšly ve stejný týden a jen ve vinylovém formátu. O čtyři měsíce později – v srpnu loňského roku – je Wildbirds & Peacedrums spojili v nové dlouhohrající album nazvané Rivers vydané znovu na značce The Leaf Label.

Zatím poslední deska představuje Wildbirds & Peacedrums v celé své kráse, jako kapelu rozkročenou mezi spirituálním folkem, extatickým soulem a volnomyšlenkářským jazzem a přitom stále hledající nové cesty. To nejpodstatnější ale zůstává – fantastický vokál Mariam Wallentinové a inovativní práce s rytmy Andrease Werliina. Exotické nástroje jako citera nebo steel pan už jen zahušťují jejich unikátní zvuk kapely. I ve dvojici a s minimem nástrojů ale dokážou Wildbirds & Peacedrums udělat na pódiu nezapomenutelnou show. Svoje albové nahrávky navíc berou jen jako odrazový můstek k dechberoucím koncertním variacím a jejich energie je pověstná ať už hrají v nacpaném klubu nebo v tokijském parku pro kolemjdoucí.

Dvojice Wildbirds & Peacedrums zahraje v Paláci Akropolis 27. dubna na večírku EuroConnections. Vystoupení krásky a šamana ze Švédska bude určitě jednou z největších koncertních událostí letošního jara.

Diskografie:

Heartcore (Leaf, 2008) The Snake (Caprice Records/Leaf, 2009) Rivers (Leaf, 2010)

Napsali o albu Rivers skupiny Wildbirds & Peacedrums:

„Rivers je nádherná, strašidelná, zasněná, smutná, znepokojující, děsivá a úžasná nahrávka. Je to vskutku originální deska. (…) Z evropské alternativní scény už dlouho nevzešlo nic takhle okouzlujícího.“ All About Jazz

„Klíčem k tomuhle albu není jeho strohá estetika, nýbrž intuitivní a svobodná plavba důvtipně organizovaným prostorem. Rivers je mihotavá, jemně plynoucí a nápaditá deska, s lesklou hladinou a nečekanou hloubkou.“ Český rozhlas – Radio Wave

„Album znamená pro Wildbirds & Peacedrums odzbrojující průzkum nových sonických teritorií. Obě EPčka jsou sama o sobě úžasná, ale teprve spojená dohromady v jedno album dávají smysl, protože jejich kontrastní atmosféry z tvoří něco unikátního.“ Consequence Of Sound

Před Wildbirds & Peacedrums vystoupí Ridina Ahmedová. Koncert pro jednu ženu a mnoho jejích hlasů – pomocí naživo tvořených a postupně na sebe vrstvených vokálů vznikají spirálovitě se rozvíjející skladby. Vystoupení bez instrumentálního doprovodu – jediným nástrojem večera je lidský hlas.

Ridina Ahmedová (1974) se několik let věnovala jazzu, podílela se na studiové i živé verzi projektu Floex (CD Pocustone v r. 2001), vytvořila hudbu k několika divadelním představením. V posledních letech se věnuje autorské tvorbě a vystupuje převážně sama. V listopadu 2003 uvedla premiéru sólového projektu Hlasokraj, za nějž získala ocenění Next wave 2004 v kategorii Objev roku. V roce 2006 vydala u vydavatelství Amplión sólové album Hlasem.

Zajímá se o možnosti ženského hlasu jako samostatného, nedoprovázeného nástroje a vede také hlasové dílny.

Wildbirds and PeacedrumsWildbirds and PeacedrumsWildbirds and PeacedrumsWildbirds and PeacedrumsRidina AhmedováRidina Ahmedová
Wildbirds and Peacedrums
Wap2_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.