zpět na seznam projektů

další projekt

EuroConnections

DomůProgramO násUmělciPressPartneřiLidéAkce dle lokacíAkceTest

defaultni projektový detail akce
předešlá akce | další akce
Dark Captain Light Captain /UK + Laetitia Sadier /FR
31/03/2011 19:30, Velký sál
no implicit conversion of nil into String

Březnové EuroConnections zvou na dvojkoncert anglických indie-folkařů Dark Captain Light Captain a zpěvačky Laetitii Sadier (Stereolab).

Laetitia Sadier – cesta do neznáma

Začít sólovou kariéru po dvaceti letech s kultovní kapelou je zatraceně těžká práce. Hlas a texty zpěvačky Laetitii Sadier patřily neodmyslitelně dvě dekády ke skupině Stereolab, kterou v roce 1990 zakládala se svým pozdějším manželem Timem Ganem. Skupina proslavená kapesní kavárenskou psychedelií i láskou k české grafické škole jako kdyby dělala svoji hudbu mimo čas a také bez problémů přežila všechny módní vlny od grunge až po dubstep. Až v roce 2009 vyhlásili Stereolab „časově neomezenou pauzu“ a vloni dali s jedenáctou dlouhohrající deskou Not Music svým fanouškům definitivně sbohem.

Laetitia Sadier už dříve ventilovala svoje autorské touhy s bočním projektem Monade (natočila s ním tři desky) a zazpívala si také třeba na deskách Blur, Mouse on Mars nebo rappera Commona. První skutečně sólové album ale vydala teprve vloni v listopadu. The Trip (vydaný na značce Drag City) ji představuje rozkročenou mezi čistým písničkářstvím, zasněným popem i tanečními experimenty. V podtextu alba je vyrovnání se sebevraždou její mladší sestry i smrtí kolegyně ze Stereolab Mary Hansenovou.

Stereolab naposledy hráli v Praze v Paláci Akropolis v květnu 2006, o necelých pět let později přijíždí Sadier na stejné místo, aby zde 31. března předvedla písně ze své sólové desky v speciálním akustickém setu. Jak napovídá název její desky, Sadier se vydává na svoji novou životní cestu a bude fascinující sledovat, kam se bude ubírat kariéra jedné z nejosobitějších vokalistek působících v populární hudbě posledních dvou dekád.

Více informací a audio ukázky: http://www.myspace.com/laetitiasadier

Dark Captain Light Captain – protiklady se přitahují

Jak napovídá už jejich název, členové skupiny Dark Captain Light Captain mají rádi kontrasty. Jejich hudba vychází z pastorálních folkových melodií, do kterých vplétají pípání a šrumy z laptopů. V jeden okamžik vzývají přírodně čisté prožitky, v druhém se uchylují k psychedelii evokující drogové výlety a euforické momenty střídají deprese a temné podtóny. Kouzlo hudby Dark Captain Light Captain jednoduše vyvěrá z mnohoznačných nálady.

Kamarádi ze školy Dan Carney a Neil Kleiner začali lepit svůj pozoruhodný zvukový koktejl v zimě 2006. Vystačili si s laptopem a kytarami, teprve když chtěli na pódium, rozrostli se jejich Dark Captain Light Captain o dva členy čerstvě rozpadlé skupiny Finley. Osobitý tah na bránu ale kapela dostala až v okamžiku, kdy se k ní přidal bubeník Chin Keeler alias Chin Of Britain. Díky jeho energickému stylu je kapela často srovnávána s krautrockovými klasiky Faust nebo Can. Když jsme u těch přirovnání, tak někdo v DCLC vidí anglickou odpověď na severskou folkotroniku Kings Of Convenience nebo odvázanější sourozence Tunng, jiní je srovnávají s Fleet Foxes nebo The Notwist.

Debutové album Miracle Kicker natočili Dark Captain Light Captain v roce 2008 na značce LoAF. Některé skladby z desky našly o rok později novou podobu na Remix EP, kde se do nich pustili jejich kolegové z LoAF jako Hatchback nebo Chicken Feed. Následující dva roky pracovali Dark Captain Light Captain na novém albu, které by mělo vyjít letos.

„Děláme hudbu, abychom bavili sebe a ostatní lidi,“ prozrazují Dark Captain Light Captain svoji filosofii. Jejich koncert v Paláci Akropolis 31. března nás určitě přesvědčí, že to myslí vážně.

Více informací a audio ukázky:

http://darkcaptainlightcaptain.com/ http://www.myspace.com/darkcaptain

DCLC hrají v sestavě:

Dan Carney: kytara, zpěv Giles Littleford: kytara, zpěv Mike Cranny: baskytara Chin Of Britain: bicí Laura Copsey: křídlovka

Dark Captain Light CaptainDark Captain Light CaptainLaetitia SadierDark Captain Light CaptainDark Captain Light CaptainDark Captain Light Captain
Dark Captain Light Captain
Woods_3_1_web_event
 
EuroConnections. Vedoucí projektu: Petra Ludvíková
©2013 ART FRAME Palác Akropolis s.r.o. Všechna práva vyhrazena.