TEST
pondělí 15. 1.
KAFKA BAND ► KŘEST ALBA DER PROCESS + ČERNÝ TESÁK
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

NOVÝ TERMÍN 15.1.2024.

Proces

Kapela Kafka Band se do třetice nechává inspirovat dílem Franze Kafky. Po albech Das Schloss (Zámek) a Amerika vyjde v září 2023 u Indies Scope album Der Process (Proces).

„Proces je asi nejznámějším ze třech velkých Kafkových románových projektů. Ani ten ale Kafka nedopsal,“ říká spisovatel Jaroslav Rudiš, který společně se zpěvákem a výtvarníkem Jaromírem 99 v Kafka Band zpívá a recituje texty. Oba je také píší. Vycházejí přitom přímo z Kafkova díla, nebo se jím nechávají inspirovat. Stejně tak jako hudebníci.

„Proces je román o bezmoci,“ říká o knize Rudiš. V den svých třicátých narozenin je bankovní úředník Josef K. zatčen ve svém bytě. Netuší proč a nikdy se ani nedozví, z čeho je obviněn. Je ale vystaven zlovůli moci, která nemá tvář. Ale nechce to vzdát. Roztáčí se kola výslechů. Celý fragment končí o rok později v lomu nad Prahou, kde je K. popraven. „Jako pes,“ jak Kafka píše. Jak na albu, tak na koncertech se hudba prolíná s literaturou, čeština s němčinou a temné momenty s absurdním humorem. Kafka psal německy, ale česky také dobře uměl. V obou jazycích dnes tvoří i spisovatel Jaroslav Rudiš.

V roce 2024 uplyne sto let od spisovatelovi smrti. A už letos 140 let od jeho narození. Franz Kafka se narodil v Praze 3.7.1883 a zemřel 3.6.1924 v rakouském Kierlingu. Dnes platí za patrně nejslavnějšího pražského autora.

Album Der Process natočila kapela Kafka Band v lednu 2023 ve studiu Sono. Produkce se ujal kytarista a kapelník Dušan Neuwerth. V květnu vyjde první singl, v září pak celé album. Následně Kafka Band chystá první sérii koncertů v České republice a v Německu. Další pak budou následovat příští rok.

KAFKA BAND

Kapela složená z muzikantů zvučných jmen zpracovala do audiovizuální podoby již dvě knihy Franze Kafky. Po úspěšném Zámku přišla na řadu elektroničtější Amerika. Tu Kafka Band nejdříve zhudebnil v divadle v německých Brémách, aby ji pak přepracoval do česko-německo-anglické koncertní podoby. Kapela ve složení spisovatel Jaroslav Rudiš, výtvarník Jaromír Švejdík, muzikanti Dušan Neuwerth, Tomáš Neuwerth, Lukáš Morávek, Zdeněk Jurčík, Petr Weiser aktuálně koncertuje s novým programem: Proces měl premiéru 12.11.2022 ve Stuttgartu. Nové album vyjde na podzim 2023.

ČERNÝ TESÁK

Černý tesák je tvůj průvodce snem. Stačí zavřít oči, nadechnout se a nechat se nést. V temné instrumentální hudbě Miloše Dolinského z Vidnavy na Jesenicku, postavené na looperech a sekvencérech, se ozývá zasněný mix ambientních smyček, elektronických beatů a jesenického bigbítu. V současné době vzniká debutové album Zůstaň, které vyjde letos na podzim. První singl Zůstaň vyšel 7. července.

Černý tesák je hudební projekt Miloše Dolinského, původem z malého města Vidnava, ležícího poblíž polských hranic na sever od Jeseníku.

V jeho temné instrumentální hudbě, postavené na looperech a sekvencérech, se ozývá zasněný mix ambientních smyček, elektronických beatů a jesenického bigbítu. Inspiraci si bere od tvůrců jako jsou Boards of Canada, Burial nebo Nine Inch Nails. Svým DIY přístupem pak čerpá od australských King Gizzard and the Lizard Wizard.

Začátek projektu se datuje k roku 2018, kdy bylo pod tímto názvem vydáno EP „Jenom jako“. Na pódia si Černý tesák našel cestu skrze hraní na autorských čtení poezie po Brně a Praze, kde jeho ambientní hudba prolínala poetickou atmosféru. Mimo jiné se představil také na festivalech jako Okolojeles, Žižkovská noc, Jesnění, Luhovaný Vincent, nebo jako předkapela Letní kapely na jejích koncertech v Tančírně.

V září tohoto roku vyjde debutové album Zůstaň, na kterém se podílel také Zdeněk Jurčík (Letní kapela, Kafka band, Priessnitz), který si sedl za bicí a klávesy. Desku zmixoval Černý tesák sám. O master se postaral Tomáš Karásek ze studia Gargle and Expel. První singl z desky včetně animovaného klipu – Zůstaň – vyšel 7. července.