TEST
úterý 12. 12.
Divadlo NIE ► KONEC VŠEHO, NAVŽDY
20:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info
Přehlídka tvorby Divadla NIE v Paláci Akropolis 11.–13. 12. 2023 představí průřez tvorbou Divadla NIE v její šíři a jeho nezaměnitelný umělecký rukopis. Vybrané autorské inscenace čerpají ze skutečných příběhů. Stěžejním tématem tvorby NIE jsou příběhy jednotlivců ve víru přelomových historických událostí. Obyčejní lidé, kteří se dostávají do neobyčejných situací, protože se ocitli ve špatný čas na špatném místě. Vybrané inscenace již Divadlo NIE dříve v Čechách prezentovalo samostatně, ještě nikdy však netvořily celek v rámci jednoho hostování.

12.12.2023 od 18:00 česká verze představení

12.12.2023 od 20.00 anglická verze představení

Na základě příběhů dětí z Kindertransportu osvětluje inscenace Divadla NIE některé z nejtemnějších příběhů evropské historie. Konec všeho, navždy je epický příběh o přežití, lásce a naději. Příběh o tom, jak se obětaví lidé snažili zachránit životy dětí v době, kdy byla v sázce celá jejich budoucnost.

Agátě je 6 let, jde na nádraží s tatínkem, všichni mají radost, jen ona má divný pocit, že už tátu nikdy neuvidí. Ve vlaku, unavená a hladová, bezmyšlenkovitě rozkouše papírovou cedulku s číslem, kterou má zavěšenou na krku. Pomalu tak sní své jméno, svou adresu a připraví se tím o jakoukoli šanci na návrat zpátky domů.

Šestičlenná kapela na scéně, směs jazyků a celá řada divadelních stylů od klauniády až po tragedii.

O Divadle NIE: Divadlo NIE je mezinárodní soubor, který při vytváření divadelních inscenací kombinuje fyzické divadlo, různé jazyky, živou hudbu a storytelling. Soubor se skládá z umělců z České republiky i různých evropských i mimoevropských zemí.

„Divadelní tvorba skupiny NIE je panevropská, aniž ztrácí místní vůně. Názorně předvádí, jak blízká a zároveň rozmanitá je naše „jiná“ Evropa a jak jsou naše osudy v ní tragicky a anekdoticky propletené. Obsahuje tragickou emocionalitu na způsob Isaaca Bashevise Singera a straní porozumění mezi lidmi. A jaksi mimochodem odpovídá přesvědčivě na otázku, k čemu je vlastně vůbec divadlo v současném světě.“ Hospodářské noviny

Účinkující: Kieran Edwards, David Hlaváč, Barbora Látalová, Iva Moberg, Kjell Moberg, Helder Deploige/Robert Orr

Režie: Alex Byrne

Hudba: NIE, David Pagan

Scénografie: Kateřina Housková

Světelný design: Šimon Kočí

Produkce: Iva Moberg

Délka představení: 70 minut

Premiéra: 2005, Mšeno u Mělníka, Česká republika

Věk: od 14 let

www.nie-theatre.com

Podpořili: Norwegian Ministry of Foreign Affairs, Arts and Culture Norway, Arts Council England, představení vzniklo za podpory Divadla Drak v Hradci Králové a TJ Sokol ve Mšeně

Projekt byl podpořen z finančních mechanismů EHP a Norska 2014–2021.

Programy EEA /programmes of EEA: www.fondyehp.cz /…rskefondy.cz /…eagrants.org www.eeagrants.cz