TEST
čtvrtek 22. 9.
EMIKA /GB
19:00, Planetárium Praha
dočasně mimo provoz

info

Hudba pro cesty po vesmíru. Emika uvede v planetáriu materiál z nového alba Vega.

Unikátní hudební vize napájející se z elektronického futurismu i klasiky od výjimečné umělkyně, která se vydala cestou absolutní nezávislosti. To je Emika, britská umělkyně s českými kořeny, která žije v Berlíně. Na scéně se pohybuje dekádu, za kterou vypilovala zcela osobitý přístup k tvorbě. Vydávala na Ninja Tune, poslední roky ale operuje výhradně na svých labelech Emika Records a Improvisations X Inspirations (IMPXINS), kde vypouští pozoruhodné nahrávky na pomezí elektronických experimentů, klavírní hudby a art-popu. Na Spectaculare přiváží program z aktuálního trojalba Vega, který je určený pro vtahující 360° stupňový zážitek se speciálním mappingem pro kupole.

Výrazných ženských osobností je v elektronické hudbě pořád pohříchu málo. Producentka, skladatelka a zpěvačka Ema Jolly aka Emika by ale nejspíš vyčuhovala v kterémkoliv žánru díky své schopnosti pohybovat se mimo zavedené cestičky. V její tvorbě jsou slyšet ohlasy temného trip hopu, taneční elektroniky, industrialu, ale i vážné hudby 20. století. Absolventka hudební vědy na univerzitě v anglickém Bathu debutovala eponymním albem v roce 2010, temná deska plná zlověstné atmosféry a emocionálních výbuchů patří mezi nejlepší počiny na značce Ninja Tune za poslední dekádu a Emika si vysloužila srovnání s PJ Harvey, Zola Jesus nebo Beth Gibbons z Portishead. Na druhé desce Dva natáčené částečně v Praze už vykukuje vliv přímočaré berlínské elektroniky a následné Drei už má vyloženě „německý“ sound plný chladných electro beatu. Emika ale nemá problém odskočit si k soudobé vážné hudbě jako na albu Klavírní z roku 2015. O dva roky mladší Melanfonie je pak rovnou symfonie – natáčela ji v Praze s Metropolitním symfonickým orchestrem a sopranistkou Michaelou Šrůmovou. Vznik nahrávky umožnili fanoušci na Kickstarteru a právě tady začíná cesta Emiky k úplné nezávislosti na hudebním průmyslu. Ať už poslední roky zkoumá léčivé účinky hudby, vytváří vlastní virtuální realitu nebo zvukové instalace v 4D, bere přitom na dobrodružnou cestu i své četné podporovatele z Patreonu.

Na Spectaculare přiváží Emika živý koncertní program pro planetária. Jeho úchvatné vizuály vytvořil maďarský umělec Laszlo Bordos, který má za sebou spolupráci třeba s Johannem Johannssonem. Emika v Praze také představí svůj nový projekt Vega – materiál z impozantní trojalbové kolekci, na níž jsou k nalezení skladby natočené ve spolupráci s Horacem Andym (Massive Attack), Lielou Moss z The Duke Spirit nebo techno šamanem Rødhådem. Deska vychází v listopadu 2021.

„Umím přepnout tvoje vnímání temnoty, ukončit polarity,“ vzkazuje Emika v letošním singlu The Anti Universe a slib můžeme klidně vztáhnout už na její pražský koncert. Ten slibuje výjimečný hudební i vizuální zážitek.