úterý 18. 6.
NIE ► Přicházíme zdaleka
09:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Uvnitř stanu je menší stan a uvnitř něho chlapec. Urazil dlouhou cestu, většinou na vlastní pěst. Může ukázat, co si vzal s sebou, vysvětlit, proč se na cestu vydal, může popsat, kudy cestoval, ale jak jeho příběh skončí, to říct zatím nemůže…

Inscenace Přicházíme zdaleka (We Come from Far, Far Away) líčí příběh dvou chlapců z Aleppa putujících do Norska. Na pozadí cesty přes Turecko, Řecko, Makedonii a dál až do Osla se tu vypráví o věcech, lidech a místech a v neposlední řadě také o životě a smrti. Inscenace o uprchlictví a uprchlících určená pro mladší publikum (10+) i dospělé se hraje uvnitř mongolské jurty a využívá živou hudbu, storytelling, klauniádu, stínové divadlo a malý stan. Velký příběh z intimní vzdálenosti. Soubor Divadla NIE vytvořil projekt Přicházíme zdaleka ve spolupráci s norským azylovým střediskem Hvalstad Transittmottak, které slouží jako první přijímací místo pro mladé uprchlíky (ve věku 13–18 let), kteří přišli do Norska bez rodičů a žádají zde o azyl. Uprchlíci, se kterými se tvůrci setkali, pocházeli většinou ze Sýrie a Afghánistánu a cestu do Norska absolvovali sami.

Inscenace Přicházíme zdaleka měla premiéru na Showbox Festival v Oslu v 2016 a má za sebou přes 400 repríz. Přicházíme zdaleka se hrálo jak v základních školách po celém Norsku, tak i na festivalech v České republice, Švédsku, Dánsku, Anglii, Australii, Irsku, Slovinsku a Rakousku. V roce 2017 získala inscenace prestižní cenu Hedda Award za nejlepší představení pro mládež.

O Divadle NIE: Divadlo NIE je mezinárodní soubor, který při vytváření divadelních inscenací kombinuje fyzické divadlo, různé jazyky, živou hudbu a storytelling. Jeho soubor se skládá z umělců z České republiky i různých evropských i mimoevropských zemí.

„Plné zvratů, šibalského humoru, podmanivé živé hudby a upřímných, drobných vhledů do drastické reality… Bezpodmínečné přátelství, stejně jako odvaha a naděje, jsou přítomné v každém kroku této silné a dojemné cesty.“ The Herald

Účinkující: Václav Kalivoda, Iva Moberg, Nora Svalheim, Nils Oortwijn

Režie: Alex Byrne & Kjell Moberg

Dramaturgie: Kjell Moberg

Hudba: David Hlaváč

Scénografie: Kateřina Housková

Světelný design: Šimon Kočí

Technická spolupráce: Lukáš Kalivoda, Jan Kalivoda, Jan Sháněl

Produkce: Iva Moberg

Délka představení: 60 minut. Na každé představení navazuje diskuse s diváky – o představení i o uprchlictví.

Premiéra: 2016 – Asker, Norsko

Věk: od 10 let

www.nie-theatre.com

Podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Arts and Culture Norway, Norwegian Ministry of Foreign Affairs, inscenace vznikla ve spolupráci s obyvateli uprchlického tábora v Askeru a také s Abdallahem Didar Badlehem a Ālirezou Hussainim.


 
Doporučujeme