středa 13. 12.
Divadlo NIE ► PŘICHÁZÍME ZDALEKA
20:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info
Přehlídka tvorby Divadla NIE v Paláci Akropolis 11.–13. 12. 2023, představí průřez tvorbou Divadla NIE v její šíři a jeho nezaměnitelný umělecký rukopis. Vybrané autorské inscenace čerpají ze skutečných příběhů. Stěžejním tématem tvorby NIE jsou příběhy jednotlivců ve víru přelomových historických událostí. Obyčejní lidé, kteří se dostávají do neobyčejných situací, protože se ocitli ve špatný čas na špatném místě. Vybrané inscenace již Divadlo NIE dříve v Čechách prezentovalo samostatně, ještě nikdy však netvořily celek v rámci jednoho hostování.

13.12.2023 od 18:00 – česká verze představení

13.12.2023 od 20:00 – anglická verze představení

Uvnitř stanu je menší stan a uvnitř něho chlapec. Urazil dlouhou cestu, většinou na vlastní pěst. Může ukázat, co si vzal s sebou, vysvětlit, proč se na cestu vydal, může popsat, kudy cestoval, ale jak jeho příběh skončí, to říct zatím nemůže…

Inscenace Přicházíme zdaleka (We Come from Far, Far Away) líčí příběh dvou chlapců z Aleppa putujících do Norska. Na pozadí cesty přes Turecko, Řecko, Makedonii a dál až do Osla se tu vypráví o věcech, lidech a místech a v neposlední řadě také o životě a smrti. Inscenace o uprchlictví a uprchlících určená pro mladší publikum (10+) i dospělé se hraje uvnitř mongolské jurty a využívá živou hudbu, storytelling, klauniádu, stínové divadlo a malý stan. Velký příběh z intimní vzdálenosti. Soubor Divadla NIE vytvořil projekt Přicházíme zdaleka ve spolupráci s norským azylovým střediskem Hvalstad Transittmottak, které slouží jako první přijímací místo pro mladé uprchlíky (ve věku 13–18 let), kteří přišli do Norska bez rodičů a žádají zde o azyl. Uprchlíci, se kterými se tvůrci setkali, pocházeli většinou ze Sýrie a Afghánistánu a cestu do Norska absolvovali sami.

Inscenace Přicházíme zdaleka měla premiéru na Showbox Festival v Oslu v 2016 a má za sebou přes 400 repríz. Přicházíme zdaleka se hrálo jak v základních školách po celém Norsku, tak i na festivalech v České republice, Švédsku, Dánsku, Anglii, Australii, Irsku, Slovinsku a Rakousku. V roce 2017 získala inscenace prestižní cenu Hedda Award za nejlepší představení pro mládež.

O Divadle NIE: Divadlo NIE je mezinárodní soubor, který při vytváření divadelních inscenací kombinuje fyzické divadlo, různé jazyky, živou hudbu a storytelling. Jeho soubor se skládá z umělců z České republiky i různých evropských i mimoevropských zemí.

„Plné zvratů, šibalského humoru, podmanivé živé hudby a upřímných, drobných vhledů do drastické reality… Bezpodmínečné přátelství, stejně jako odvaha a naděje, jsou přítomné v každém kroku této silné a dojemné cesty.“ The Herald

Účinkující: Václav Kalivoda, Iva Moberg, Nora Svalheim, Robert Orr

Režie: Alex Byrne & Kjell Moberg

Dramaturgie: Kjell Moberg

Hudba: David Hlaváč

Scénografie: Kateřina Housková

Světelný design: Šimon Kočí

Technická spolupráce: Lukáš Kalivoda, Jan Kalivoda, Jan Sháněl

Produkce: Iva Moberg

Délka představení: 60 minut. Na každé představení navazuje diskuse s diváky – o představení i o uprchlictví.

Premiéra: 2016 – Asker, Norsko

Věk: od 10 let

www.nie-theatre.com

Podpořili: Norwegian Ministry of Foreign Affairs, Arts and Culture Norway, Arts Council England, inscenace vznikla ve spolupráci s obyvateli uprchlického tábora v Askeru a také s Abdallahem Didar Badlehem a Ālirezou Hussainim.

Projekt byl podpořen z finančních mechanismů EHP a Norska 2014–2021.

Programy EEA /programmes of EEA: www.fondyehp.cz /…rskefondy.cz /…eagrants.org www.eeagrants.cz


 
Doporučujeme