úterý 4. 10.
MAX COOPER /UK
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

V Paláci Akropolis vystoupí britský hudební vizionář Max Cooper

Výrazná osobnost světové elektronické scény a zároveň doktor výpočetní biologie v jedné osobě, britský producent a audiovizuální umělec Max Cooper je zvyklý ve své tvorbě spojovat různé světy. Hlásí ke zvuku Jona Hopkinse, chladné nostalgii Ólafura Arnaldse, chmurné poetičnosti Sigur Rós i nekonečným ambientním pasážím Aphexe Twina, jeho hudba je ale naprosto osobitá. 4. října se Max Cooper představí v Paláci Akropolis se svým novým albem Unspoken Words, které doplní i vlastními vizuály.

Hudebník a audiovizuální umělec Max Cooper se k hudbě dostal relativně pozdě. Navážno vlastně až poté, co získal doktorský titul za výzkum genetických regulačních sítí. Pochází z Belfastu a kromě krátké epizodky s houslemi, se jeho láska k hudbě rozvinula až v pozdějším věku. První nahrávky vydal v roce 2007, o tři roky později opustil vědu a rozhodl se naplno věnovat produkování tracků – poznatky z akademického bádání ale dál využívá. Mezi jeho vzory patří Jon Hopkins, Sigur Rós a Ólafur Arnalds, místo chladné funkcionality techna ho přitahovaly spíše zvukové experimenty žánru IDM. Sofistikovaný přístup se v jeho tvorbě míchá s citem pro atmosféru.

Na začátku minulé dekády vydal Cooper několik singlů a EPček a působil jako DJ. V roce 2012 zařadil Resident Advisor jeho DJské vystoupení mezi 20 nejlepších elektronických koncertů roku a Beatport mu přidělil páté místo žebříčku Nejlepší umělec roku 2012. Velkou pozornost vzbudilo už jeho debutové album Human z roku 2014, které magazín Clash popsal jako „luxusní a omračujícně krásné“. Cooper pak desku nechal zremixovat na dvojici EPček Inhuman One and Inhuman Two.

Cooper vydává na londýnské značce FIELDS a německém labelu Traum Schallplatten. Důležitou součástí jeho prezentace jsou i vizuály – sám si vytváří obaly desek a také většinu klipů. Má za sebou také celou řadu remixů, ať už pro avantgardní skladatele jako jsou Michael Nyman a Nils Frahm, kapely Hot Chip a Au Revoir Simone, až po taneční projekty typu Agoria, Sasha nebo Guy Andrews. Vloni se Cooper představil na Festivalu Spectaculare s projektem Glassforms vytvořeným s americkým klavíristou Brucem Brubakerem. Skládali v něm poctu géniovi minimalismu Philipu Glassovi.

Tento rok Cooper přiveze do Prahy své nové album Unspoken Words, které vyšlo letos v březnu. Deska je inspirovaná rakouským filosofem Ludwigem Wittgensteinem, který poukazoval na omezenost našeho jazyka a toho, jak ho používáme. „Je to sbírka tracků, které vás berou na výlet. Začne velmi snově, pak přitvrdí a hudba je mnohem frenetičtější, ale nakonec zase skončíme u snění,“ popsal album portál Clash. Každá z třinácti písní dostala svoji vizuální podobu a ambiciózní projekt vyšel také na Blu-Ray nosiči.


 
Doporučujeme