pondělí 29. 11.
ZRUŠENO - MICHAL RATAJ + OSKAR TÖRÖK
20:30, Jazz bar
dočasně mimo provoz

info

Krajina současné jazzové trubky a živé ambientní elektroniky

Michal Rataj – live elektronics, klavír

Oskar Török – trubka, klavír, live electronics

Spolupráce obou hudebníků navazuje na předchozí projekty odehrávající se v poli mezi současným jazzem a vážnou hudbou, tradičními hudebními nástroji a živou elektronikou. Nejprve to byl Points-Rataj Quintet (CD 2016), z nějž se vyvinulo elektro-akustické trio se saxofonistou Lubošem Soukupem (Hornscape, 2020). Nové duo Michala Rataje a Oskara Töröka se pokouší ustanovit ještě hlubší interakci mezi virtuózním dechovým nástrojem a širokou paletou současné interaktivní elektroniky. Jejich hudební slovník se rozpíná od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby.

Michal Rataj

Michal Rataj (*1975) vystudoval kompozici a hudební vědu v Česku, Německu, Velké Británii a v USA. Je autorem převážně elektroakustické a instrumentální hudby, od roku 2008 vystupuje jako zvukový performer v Evropě a v USA a je autorem hudby a zvukového designu k velkému množství filmů a rozhlasových her napříč žánry. V roce 2002 se podílel na vzniku rozhlasového pořadu Radioateliér Českého rozhlasu Vltava a založil internetový portál rAdioCUSTICA zaměřený na mapování současné scény akustických umění. Od roku 2014 spolupracuje s Českým rozhlasem externě. Vyučuje skladbu, hudební technologie a filmovou hudbu na pražské HAMU a na NYU Prague. Často se pohybuje v hudebních projektech napříč žánry, v poslední době zejména s přesahy do improvizované hudby a současného jazzu.

Oskar Török

Slovenský trumpetista Török je v Česku známý především jako člen skupin Vertigo nebo Sato-San To. Přinejmenším stejně aktivní je i na polské scéně – tam hraje nejčastěji s formací Wojtek Mazolewski Quintet. „Obsazením je to klasický jazzový kvintet, hudebním stylem však nikoli. Experimentální tvorba je plná žánrových přesahů od jazzu například k reggae, technu, hardcore a punku. S Mazolewskim hrávám již od dob svých studií na Hudební akademii v Katovicích, kde jsem strávil pět let.“ Mezi své oblíbence, jejichž desky si často pouští, řadí zejména trumpetisty, především Arve Henriksena z Norska. „Cokoli od něho je dobré. Líbí se mi také album Stretch Music Christiana Scotta nebo Bird Requiem zpěváka a hráče na oud Dhaffera Youssefa. Z koncertů jsem se naposledy velmi dobře bavil na českých Bert & Friends v Jazz Docku.“


 
Doporučujeme