pátek 11. 10.
SVAVAR KNÚTUR /IS + THE ROCKETBOYS /US
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Islandský zpěvák a šoumen SVAVAR KNÚTUR vystupuje na svém letošním Evropském turné s dvojicí muzikantů z Texasu ze skupiny THE ROCKETBOYS a to JUSTINEM WISEMANEM a BRANDONEM KINDEREM, takže koncert bude složen z repertoáru Knútura, z repertoáru The Rocketboys a ze společné tvorby vystupující trojice. Koncert je realizován ve spolupráci s Klubem islandských fanatiků, z.s.

Islandský Troubadour Svavar Knútur – tento eklektický hudebník, ovlivněný bolestí a úzkostí dlouhých temných zim a 24 hodinovým svitem do očí bijícího letního slunce, se v posledních letech změnil v klidného a vznešeného zpěváka a skladatele. Knuturovy písně bídy a vykoupení přinášejí zdravou dávku naděje uprostřed zoufalství. Humoristický vypravěč a vášnivý potápěč se noří do kalných vod lidského stavu. Svavar Knútur seje a sklízí fantastickou směs umění a zábavy. Největší inspirací pro Svavara Knutura jsou bezpochyby Nick Drake, Will Oldham (Bonnie Prince Billy) a Kris Kristofferson, i když umělci jako Leonard Cohen, Cat Stevens, Joni MItchell, Nick Cave a mnoho dalších zpěváků a skladatelů přispěli také k uměleckému růstu islandského troubadoura. Knuturova tvorba se prosadila na mezinárodní úrovni, když jeho píseň Astarsaga ur fjollunum (Love story from the mountains) přivedla jeho kapelu Hraun k účasti v závěrečné soutěži na BBC World Service's Next a následovalo hraní pro miliony diváků a posluchačů po celém světě. Knutur již vydal se svou kapelou Hraun dvě alba, na kterých je hlavním autorem písní. Svavar vydal během své 10-ti leté kariéry pět samostatných alb, na kterých spolupracoval i s českou zpěvačkou a skladatelkou Markétou Irglovou a některými islandskými spolupracovníky. Všechna alba Svavara Knútura byla posluchači dobře přijata a přispěla k trvalému růstu popularity na Islandu i na mezinárodní úrovni. V roce 2018 vydal Svavar Knútur první část většího projektu s názvem Ahoy. Album, Ahoj! Side A, představilo pět nových a čtyři přepsané písně. Eklektická směs písní, která odhaluje různé stránky Svavarova někdy rtuťovitého, ale vždy pozitivního přístupu k životu a světu. Album přineslo Svavaru Knútur dvě nominace na Islandské hudební ceny, jednu za Nejlepší album a jednu za Zpěváka roku. Svavar Knútur v posledních letech cestoval po Austrálii, USA, Kanadě, Velké Británii a Evropě. Svavar je také prvním držitelem pamětní ceny Anny Pálíny Árnadóttir za vynikající lidovou hudbu na Islandu. Cena obdržel za výzkum nových stylů moderní lidové hudby, a to jak textů i hudby a neúnavnou snahu přivést starší lidovou hudbu k mladému publiku, stejně jako za jeho nepřetržitou pomoc mladým a začínajícím umělcům. Noc se Svavarem vás přivede do pekla a zpět a budete se celou dobu usmívat a smát." – Pete Uhlenbruch, australský hudebník a hudební blogger.

Indie rocková skupina The Rocketboys nedávno vydala své třetí album Certain Circles – „svátek bujného, vrstveného zvuku a stoupajících harmonií“ (KUTX 98.9FM). Jejich dynamické, expanzivní písně často přesahují kluby, ve kterých vystupují, a získaly výstižný popis The New York Times: „… zní to jako zesílená Death Cab pro Cutie melodiemi ve stylu Coldplay.“

Během celé kariéry Rocketboys byla jejich hudba využita v mnoha filmech, reklamách a televizních pořadech (zejména Glee, Private Practice a One Tree Hill)a tím ji představila novému publiku.

Nedávná minulost přinesla mnoho momentů, které nasměrovaly jejich kariéru, včetně spolupráce s producentem Grammy Joe Chiccarelli, obsazování celosvětových žebříčků iTunes se singlem „Viva Voce“, dvou zájezdů, které podpořily Thrice-frontmana Dustina Kensrue a vůbec první zahraniční turné v Německu.


 
Doporučujeme