úterý 13. 12.
ZRUŠENO - HUDAKI VILLAGE BAND /UA
10:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

KONCERTY UKRAJINSKÉ SKUPINY HUDAKI VILLAGE BAND 12. A 13.12. V AKROPOLI ZRUŠENY!

Důvodem je, že skupina neobdržela včas povolení k výjezdu (Ukrajinští muži potřebují k opuštění země povolení, bez kterého jim není umožněno překročit hranici. V posledních měsících skupina zmíněné povolení k výjezdu čtyřikrát obdržela a předpokládala tedy, že tomu tak bude i tentokrát). Mrzí nás to o to více, že veškerý výtěžek ze vstupného měl být věnován na pomoc bojující Ukrajině.

V tuto chvíli bohužel nejsme schopni nabídnou náhradní termín. O vrácení vstupného můžete požádat tam, kde jste vstupenku zakoupili, a to do 31.12. 2022. Nevrácené vstupné bude odesláno na pomoc Ukrajině prostřednictvím účtu Paměti národa.

Přijměte, prosím, naši omluvu za způsobené komplikace.

Váš Rachot

Další z oblíbené série koncertů pro dětské publikum"

Členové Hudaki Village Band prošli tou nejintenzivnější hudební průpravou na jihu Ukrajiny, kde se dodnes udržel tradiční způsob života. Hudaki Village Band čerpají přímo od zdroje. Stylem i nástrojovým vybavením patří do stejné kategorie jako světoznámé skupiny Taraf de Haidouks či Muzsikás. V době protestů na přelomu roku 2013 a 2014 koncertovali na policií obklíčeném Kyjevském náměstí Maidan a jsou jedním z největších objevů Respect Festivalu 2016.

Sestava má dvě zpěvačky, doprovod tvoří housle, cimbál, tahací harmonika bajan i typicky východoevropský dechový nástroj tarogato. Hudebníci pocházejí z městečka Nižné Seliště, ležícího 30 km severně od místa, kde se setkávají hranice tří států – Ukrajiny, Maďarska a Rumunska. Na východ se odtud táhnou karpatské hřebeny, které oddělují Ukrajinu od rumunské Transylvánie, štědré studnice hudebních stylů, z níž čerpal Béla Bartók i skupina Muzsikás. Autentická, vnějšími vlivy nedotčená hudba tohoto regionu ale zůstala světu utajená až do příchodu Hudaki Village Band. Před druhou světovou válkou byl domovský region kapely, tehdy známý jako Podkarpatská Rus, součástí Československa. V průběhu dějin místní kulturu zpestřovaly vedle Ukrajinců další národnostní menšiny – Romové, Židé, Hutsulové, Maďaři, Němci. Tento unikátní tavící kotlík je zajímavý i polohou – Nižné Seliště leží na půl cesty mezi ukrajinsko-slovenským pohraničním přechodem Užhorod a karpatským průsmykem Tihuța, kde měl svůj zámek hrabě Dracula. Každodenní hudební zkušenosti v odlehlém podkarpatském regionu ilustruje zážitek jednoho z členů kapely: “V dřevěné kůlně bez tekoucí vody a elektřiny se mi podařil největší objev poslední dekády. Juri je padesátiletý romský hudebník, jeho akordeon se sice rozpadá, ale hraje naprosto úžasně. ”

Z obecnějšího pohledu dodejme, že koncert Hudaki Village Band nebude jedinou spojkou mezi českou kulturou a Nižným Selištěm. V moravském městě Blansku stojí dřevěný kostelík, původně postavený v Nižném Selišti roku 1641. Stavba probíhala v době morové epidemie, a teprve po znovuosídlení obce byl kostel dokončen. Když se Podkarpatská Rus stala součástí Československa, stabilizovaná finanční situace umožnila postavit nový kamenný kostel. Starý chátrající kostelík byl tehdy rozebrán a převezen do Blanska. Dodnes se v něm slouží mše a navíc je vyhledáván jako unikátní kulturní památka.

Pořádá agentura RACHOT Production.

Veškerý výtěžek z koncertu bude věnován na podporu Ukrajiny.


 
Doporučujeme