X
pondělí 18. 3.
IVA BITTOVÁ & NOCZ /NO /CZ
20:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Přidaný termín pražského koncertu Ivy Bittové a kvarteta NOCZ. Společně zahrají exkluzivně na velkém sálu Paláce Akropolis v rámci hudební série Jazz Nejtek Selection. Navíc přivezou čerstvý materiál, který připraví během týdenní rezidence v Paříži ve spolupráci s Českým centrem.

Jejich společné album NOCZ & Iva Bittová z roku 2014 přináší jedinečné spojení česko-norské kapely, která čerpá vlivy z free jazzu, noise a ambientu, s výraznou českou zpěvačkou. Společným poznávacím znamením je překonávání žánrových bariér, suverénní projev na poli improvizované hudby a volného vokálu v kombinaci s výrazně hutnou dechovou sekcí a dynamickou rytmikou.

NOCZ

Osobitý charakter hudbě pět let fungující norsko-české free jazzové formace NOCZ udává interpretace skladeb norského trumpetisty Didrika Ingvaldsena, které kombinují současné trendy v experimentálním jazzu s klasickými free jazzovými postupy a tradičním obsazením kapely ve složení trubka, saxofon, kontrabas a bicí. Typická je velmi energická hra s výraznými dynamickými zlomy, kombinace prokomponovaných pasáží s volnými plochami, výrazná melodika, významná práce s rytmem v kompoziční práci i kolektivní improvizace.

Iva Bittová

Její hudba je směsicí rocku a východoevropské hudby, kterou sama označuje za svou vlastní lidovou hudbu. Její hra na housle kombinuje různé techniky, včetně hraní na struny různými předměty a drnkání jako na banjo. Její hlasový projev se pohybuje od tradičního zpěvu až po cvrlikání, kdákání a hluboké hrdelní zvuky. Do svých vystoupení vkládá celé tělo, přičemž využívá své divadelní schopnosti.

„Zpěvačka a houslistka Iva Bittová je jednou z mála umělců z České republiky, kteří se těší mezinárodnímu ohlasu, a to i v zahraničí. Její neodolatelný šarm, originální využití hlasu a záliba v melodiích, které se pohybují na pomezí avantgardy a dětských říkanek, jí získaly oddané příznivce po celém světě, ačkoli jádro jejího posluchačů žije ve východní Evropě.“ (AllMusic.com)

Iva Bittová – housle, zpěv; Didrik Ingvaldsen – trubka; Radim Hanousek – saxofon; Marian Friedl – kontrabas; Valentin Duit – bicí


X