X
pondělí 11. 12.
Divadlo NIE ► MUZEUM VZPOMÍNEK
18:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info
Přehlídka tvorby Divadla NIE v Paláci Akropolis 11.–13. 12. 2023, představí průřez tvorbou Divadla NIE v její šíři a jeho nezaměnitelný umělecký rukopis. Vybrané autorské inscenace čerpají ze skutečných příběhů. Vybrané inscenace již Divadlo NIE dříve v Čechách prezentovalo samostatně, ještě nikdy však netvořily celek v rámci jednoho hostování.

Minuty a snad i hodiny tvého vlastního bytí, tys už je zapomněl, já si je pamatuji. Žiješ tajným životem ve vzpomínkách někoho jiného. Tor Ulven – norský básník

Na své vzpomínky se nemůžeme zcela spoléhat, zároveň však neexistuje žádná jiná realita než ta, kterou si právě ve vzpomínkách neseme. Každý prožitý okamžik, nabývá významu jedině díky minulosti. Kdyby z našeho vědomí někdo vymazal minulost, ztratily by přítomnost a budoucnost veškerý význam. Od nicoty nás dělí jen naše schopnost uchovávat věci v paměti.

Představení Muzeum vzpomínek se odehrává v přenosném muzeu vytvořeném ze 70 m2 rezavých kartoték. Pět postav zde znovu skládá dohromady jeden lidský život, který skončil. Dva bratři, soused, učitelka a přítelkyně. S něhou, humorem a s živou hudbou vyprávějí příběhy o člověku, jehož ztratili. O bratrovi, studentovi, chlapci ze sousedství, první lásce.

Diváci sedí těsně u sebe v důvěrném malém prostoru připomínajícím archiv a herce i příběhy mají doslova na dosah ruky. Po představení se rezavé zásuvky otevřou a z předmětů, jež v sobě skrývají, tak vznikne výstava. Místo se promění v malé muzeum, prostor, který jitří smysly a podněcuje k úvahám o našich vlastních životech a vzpomínkách.

Slovo režiséra: „Tato inscenace vznikla z potřeby a přání vytvořit umělecké dílo, které by se zabývalo obtížnými tématy, jako je smrt a sebevražda, na platformě, která by poskytla větší prostor k zamyšlení. Obě tato témata jsou v mnoha společnostech a kulturních kontextech vnímána jako tabu. Mým cílem bylo tato tabu otevřít a vytvořit fyzický i mentální prostor, kde můžete svobodně plakat i smát se, být divákem a zároveň účastníkem.“ Kjell Moberg, režisér a autor koncepce

O Divadle NIE: Divadlo NIE je mezinárodní soubor, který při vytváření divadelních inscenací kombinuje fyzické divadlo, různé jazyky, živou hudbu a storytelling. Soubor se skládá z umělců z České republiky i různých evropských i mimoevropských zemí.

Na evropské scéně je Divadlo NIE považováno za průkopníka divadla pro mládež i dospělé. Inscenace Muzeum vzpomínek získala několik mezinárodních ocenění a hrála se nejen na festivalech a v divadlech, ale také ve školách. Dosud ji zhlédlo přes 31 000 mladých lidí ve věku 15–21 let v Evropě i v USA.

„Muzeum vzpomínek je víc než divadelní představení, jde o změnu vědomí.“ New York Theatre Guide

Účinkující: Helder Deploige, Kieran Edwards, Guri Glans, Tomáš Měcháček, Iva Moberg

Režie/koncepce: Kjell Moberg

Umělecká spolupráce: Alex Byrne

Hudba: Helder Deploige

Scénografie: Katja Ebbel

Světelný design: Šimon Kočí, Elke Laleman, Jan Sháněl

Produkce: Iva Moberg

Délka představení: 70 minut Premiéra: 2016 – Oslo, Norsko Věk: od 14 let /…-theatre.com

Podpořili: Norwegian Ministry of Foreign Affairs, Arts and Culture Norway, Arts Council England

Projekt byl podpořen z finančních mechanismů EHP a Norska 2014–2021.

Programy EEA /programmes of EEA: www.fondyehp.cz /…rskefondy.cz /…eagrants.org www.eeagrants.cz


X