X
pátek 19. 4.
SLOBODNÁ EUROPA + BEZ LADU A SKLADU
19:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info
Těžko si představit slovenskou hudební scénu bez těchto dvou legendárních kapel. Zvukově sice kráčejí odlišnými směry, ale něco je spojuje. Obě začínaly v undergroundu, a přestože od 80. let už uplynulo moře času, nikdy se nezpronevěřili svým ideálům. Bez ladu a skladu a Slobodná Európa jsou dlouholetí přátelé a mají příbuzné názory na mnohá témata, ale až nyní se dohodli, že vyrazí na společné turné. "Tyto koncerty vznikly spontánně v šatně na posledním koncertě v Bratislavě. Tam si každoročně voláme kapely, které máme rádi a něco pro nás znamenají. Letos to byly Bez ladu a skladu a to nadšení ze společného hraní tam bylo od začátku." řekl ke společnému turné Whisky zpěvák Slobodnej Európy.

Slobodná Európa již od svého vzniku v roce 1989 patřila mezi přední punk-rock'n'rollové skupiny a jejich mnohé skladby patří k tomu nejlepšímu, co na slovenské scéně vzniklo. Aktuálně hrají v sestavě Whisky – zpěv, Světo – kytara, zpěv, Peťo Bálik – kytara, Rasťo Gore – baskytara, zpěv, Tuleň – bicí.

Bez ladu a skladu vznikly v roce 1985 jako undergroundová skupina v čele s tehdy pouze 13 letým Michalem Kaščákem, který zpíval metaforické texty s odvážnou kritikou tehdejšího politického režimu. V roce 2009 je americký New York Times zařadil mezi skupiny, které přispěly k pádu železné opony. V aktuální sestavě jsou Michal Kaščák – zpěv, Martin Beďatš – kytara, Peter Kaščák – baskytara, Richard Rybníček – bicí, Rasťo Kubica – saxofon, Peter Kohout – saxofon.

Turné po osmi slovenských a českých městech je jedinečnou příležitostí, jak si užít obě legendy na jednom pódiu. Parné válce, Podvod, Píšte všetci modrým perom, Pakáreň… Během jednoho večera zazní tolik skvělých hitů, že byste si to neměli nechat ujít! It's Only Underground (but i like it)!


X