X
čtvrtek 28. 3.
BOHREN & DER CLUB OF GORE
19:30, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Kultovní Bohren & der Club of Gore přivezou v březnu do Paláce Akropolis svoji temnotu

28. března 2024 se do Prahy vrací kultovní soubor Bohren & Der Club of Gore, který už čtyři dekády brázdí vlny ponurých noirových nálad. Německé doom-jazzové těleso konečně v Paláci Akropolis zahraje materiál z poslední desky Patchouli Blue, která vyšla v roce 2020. Turné k ní jim přerušila pandemie Covidu, Bohren & Der Club of Gore se k nám vrátí po pěti letech. Skupina vystoupí v rámci Music Infinity.

Soundtrack k Twin Peaks, který hrají na akustické nástroje Black Sabbath, tak někdy novináři popisují hudbu instrumentálního tělesa Bohren & der Club of Gore. Od devadesátých let propojují atmosférický darkambient s pomalými jazzovými baladami a estetikou noirových filmů a právem jim přísluší přívlastek kultovní. Původně Bohren & der Club of Gore vznikli jako heavy metalová/hardcorepunková kapela, postupně ale začali odhazovat všechna žánrová klišé a během polovičky dekády se vydali na pozoruhodnou hudební cestu, která vyústila v nepravděpodobný, ale zcela originální žánrový kříženec lounge jazzu a doom/drone metalu.

Na albech jako Geisterfaust (2005) nebo Dolores (2008) jako kdyby se zastavil čas někdy mezi druhou a třetí hodinou ráno v opuštěném baru, jehož okna skrápí husté provazy nekonečného deště. Ospalý saxofon, líný klavír, jazzové štětičky a budují tesknou atmosféru zkázy a kapela dávno nepotřebuje kytary, aby dokázala být temnější než většina metalových bubáků. Tak nějak zní i tři roky stará deska Patchouli Blue, kterou Bohren & der Club of Gore přivezou do Prahy. Když album vyšlo, fanoušci si zrovna připomínali pětadvacet let od jejich debutu Gore Motel, kde se začal rodit jejich unikátní sound. Turné k desce kvůli pandemii nedokončili, teď si tedy budeme moci jejich výročí připomenout zpětně.

„Posluchači musí mít při poslechu naší hudby pocit, jako kdyby leželi v hrobě,“ vysvětluje v jednom rozhovoru filosofii Bohren & der Club of Gore jejich kytarista Morten Gass a varuje všechny, kteří by k jejich nokturálním jamům přistupovali příliš lehkomyslně. Ponuré tóny jedné z nejoriginálnějších kapel starého kontinentu pošle návštěvníky jejich koncertu do zvláštního transcendentálního stavu, v němž se mysl rozpíjí a vsakuje do všehomíra.

Enigmatičtí jako filmy Davida Lynche a zádumčiví jako snímky Andreje Tarkovského, temné vibrace německého instrumentálního tělesa Bohren & der Club of Gore ponoří Palác Akropolis do temnoty ve čtvrtek 28. března.


X