X
pátek 3. 11.
ERASED TAPES /UK RIVAL CONSOLES, HATIS NOIT, Anne Müller
19:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Vydavatelství Erased Tapes oslaví v listopadu v Paláci Akropolis patnáct let své existence. Dorazí Rival Consoles nebo Hatis Noit.

Londýnské vydavatelství Erased Tapes patří mezi nejvýraznější labely zabývající se současnou vážnou a experimentální elektronickou hudbou. Od roku 2007 ho provozuje Robert Raths. Své patnácté narozeniny oslaví Erased Tapes 3. listopadu v žižkovském Paláci Akropolis. Na už třetím českém showcase labelu se představí producent Rival Consoles, japonská vokalistka Hatis Noit a německá skladatelka a čelistka Anne Müller.

Značka Erased Tapes je poslední dobou spojována s výraznou vlnou postklasické hudby, původně ale byla domovem producentů spadajících do kategorie IDM a experimentálního techna. Byly to právě první nahrávky anglického producenta Ryana Lee Westa (říkal si Aparatec), jež v roce 2007 inspirovaly Roberta Rathse, aby Erased Tapes založil. Vystudovaný zvukový inženýr z Leicesteru se na konci dekády přejmenoval na Rival Consoles a začal k hudbě přistupovat o něco sofistikovaněji, verva a znepokojující atmosféra ale zůstaly. Průlomová deska Rival Consoles nazvaná Howl z roku 2013 dávkuje manickou euforii s melancholickými pasážemi, hutné beatové spletence prořezávají syntezátorové riffy. Zatím poslední nahrávka Now Is vyšla vloni na podzim a nabízí zatěžkané lockdownové symfonie atmosférického experimentálního techna.

Hatis Noit je experimentální vokalistka pocházející z ostrova Hokkaido, poslední roky nicméně žije v Londýně. Inspirovala ji japonská tradiční hudba, opera, gregoriánské chorály, hudební avantgarda i pop. Její jméno znamená „stonek lotusu“. Zatímco lotus je symbolem fyzického světa, kořen zase toho duchovního, stonek je proto spojnicí mezi nimi. Hudba Hatis Noit má podobné transformativní účinky, svým hlasem hledá vazbu mezi vědomím a nevědomím, současností a minulostí. Debutovala v roce 2014 nahrávkou Universal Quiet na tokijském labelu Purre Goohn. Od roku 2018 patří pod Erased Tapes, kde vloni vyšla dlouhohrající deska Aura, která sklidila skvělé ohlasy. Jediným nástrojem je zde její hlas. Od šepotu až po operní zpěv, Hatis Noit ho vrství do impozantních zvukových koláží, které ale pořád zůstávají uhrančivě krásnými písněmi. „Je to hudba, která vás svojí intenzitou zasáhne do srdce a nepustí,“ napsal o desce magazín Crash. V diskografii Hatis Noit najdeme kolaborace s takovými jmény, jako jsou Kevin Richard Martin aka The Bug, Masayoshi Fujita nebo Lubomyr Melnyk. Jednu skladbu z Aura zremixoval William Basinski.

V Berlíně usazená čelistka a skladatelka Anne Müller se představila už na první showcase Erased Tapes v Paláci Akropolis v roce 2012. Tehdy doprovázela Nilse Frahma, s nímž rok předtím vydala společnou desku nazvanou 7fingers. Müller se objevila také na deskách dánské písničkářky Agnes Obel nebo multiinstrumentalisty Markuse Siebera (aka Aukai). Je členkou skupiny Solo Collective. Dosud jediné sólové album Anne Müller se jmenuje Heliopause, svoji uhrančivou meditaci nad plynutím času v roce 2019 vydala na Erased Tapes. Zatím posledním počinem skladatelky je soundtrack k horroru Martys Lane z roku 2021.

Do Prahy se Anne Müller vrátí 3. listopadu, aby společně s Rival Consoles a Hatis Noit oslavila patnácté narozeniny vydavatelství Erased Tapes.

Tuto akci podporuje Liveurope. Liveurope je první celoevropská iniciativa podporující koncertní kluby v jejich snaze pořádat koncerty začínajících evropských umělců. Projekt Liveurope je spolufinancován programem Evropské unie Kreativní Evropa.


X