X
pátek 26. 5.
LIVEUROPE FESTIVAL - DEN 2 ► Bratři, Ivo Dimchev, Kitty Florentine, badfocus, Aiko a další
19:00, Velký sál
dočasně mimo provoz

info

Liveurope festival je přehlídka mladých evropských hudebních talentů. Během dvou dnů se na ní představí 18 umělců a projektů z devíti evropských zemí, včetně 4 hudebníků nominovaných na prestižní ocenění Music Moves Europe Awards. V Paláci Akropolis během dvou dnů dostanete mladou evropskou scénu jako na dlani s objevy z Portugalska, Estonska, Francie, Švédska, Srbska, Čech, Litvy a řady dalších zemí.

V páteční večer v Paláci Akropolis se můžeme těšit třeba na Moniku Zenkeviciute aka Monikaze. Pochází z litevského Vilniusu, ale své svébytné elektronické písničkářství vydává na londýnské značce Moshi Moshi. Na svém zatím poslední albu Laws of Distraction vypráví o světě, který se stal bitevním pole o naši pozornost.

Přes svůj mladý věku už pražský elektronický hudebník Bad Focus stihl udělat řádný otisk do české scény. Vydal několik EPček, psal hudbu pro taneční film Laterny magiky a má společný release s Amelií Siba. Jeho styl je verzatilní, vsákl do sebe všechno od moderní klasiky po hip hop.

Zpěvačka Aiko je nový výrazný hlas domácí alternativy a R&B. Narodila se v Moskvě, vyrůstala ale v Karlových Varech a žila v Londýně. Vloni vyhrála talentovou soutěž Radia Wave Czeching a také se stala první českou či slovenskou umělkyní, kterou hudební platforma Spotify zahrnula do své kampaně Equal. Zpívá o emancipaci a odhodlání nepodlehnout stereotypům.

Pojmenovali se podle slavného japonského filmu Takeši Kitana, Adrien Rozé a Clément Savoye alias Kids Return berou svůj hudební projekt jako pomník přátelství, které budují od dětství. Jejich lehkonohý indie pop prozkoumává kouzlo momentu, kde se dětská naivita mění v dospělácký cynismus a testuje sílu nostalgie rozmazávající hranici mezi radostí a smutkem. Jejich hudební talent vynikne především na živých koncertech, což stvrdili vítězstvím letošní prestižní ceny Music Moves Europe.

Estonský objev Kitty Florentine je jako víla, která ale umí seknout drápy. Její něžné, atmosférické písně čerpají z folku i jazzu, po povrchem skrývají hluboké emoce. Hudbu tvoří zatím krátce, vloni debutovala albem Maladaptive Daydream, které sklidilo na baltské scéně skvělé ohlasy. Teď už Kitty Florentine čeká na velký evropský průlom.

Dvojčata Ondřej a Jiří Veselí jsou Bratři v rytmu. České elektronické duo existuje od roku 2016 a inspiraci z klubových stylů jako jsou techno, trance nebo IDM transformuje do nezařaditelného nadžánrového hybridu. V roce 2020 byli nominováni na cenu Music Moves European Talents a debutové album Two Minds jim vyšlo v roce 2021. V kombinaci s vyjímečnými led projekcemi zaplesá u jejich vystoupení srdce všech klubberů.

Hudba lisabonského tria Ditch Days zní jako letní sobotní odpoledne, kdy člověk nemá nic na práci a může jen pozorovat mraky na obloze. Prostě dny, které můžete s klidem vypustit, jak ostatně říká jejich jméno. Existují od roku 2016, kdy také vydali debut Liquid Spring, vloni se připomněli novým albem Blossom. Dva členové už vystupovali v Akropoli s uskupením Lemon Lovers.

Umělecký radikál se sametovým hlasem, Ivo Dimchev pendluje mezi New Yorkem a Sofií, věnuje se choreografii, učí teorii na prestižních školách a sbírá ceny za performance. Hudba je ale nedílnou součástí jeho persony, svojí intimitou a intenzitou někomu možná připomene Antony and the Johnsons. Dimchev zpívá o sexualitě bez hranic a hudbě, která umí léčit.

Páteční večer přehlídky Liveurope uzavřou DJové Radia 1, kultovní pražské vysílačky s tři dekády dlouhou historií, v níž formovali českou alternativní hudbu.

Na každý den bohatého programu je dobrovolné vstupné v rozmezí 111 a 666 Kč

Kromě nálože evropských hudebních objevů organizuje Palác Akropolis ve spolupráci s Liveurope také hudební konferenci, které proběhne 26. 5. v kině Přítomnost.

Tuto akci podporuje Liveurope. Liveurope je první celoevropská iniciativa podporující koncertní kluby v jejich snaze pořádat koncerty začínajících evropských umělců. Projekt Liveurope je spolufinancován programem Evropské unie Kreativní Evropy. Partnerem akce je Music Moves Europe a Francouzský Institut. Projekt je podpořen Hlavním městem Praha a je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.


X