X
úterý 8. 11.
ZRUŠENO - WILL SAMSON /UK
19:30, Malá scéna
dočasně mimo provoz

info

Mimo hudební škatulky se pohybuje britský experimentální písničkář Will Samson. Jeho něžné, meditativní skladby nachází průsečík mezi žánry jako jsou folk, elektronika a ambient. Milovník Himalájí a cestování vůbec skládá svoje působivé koláže z klasických nástrojů i terénních nahrávek či kazetových šumů a jeho křehké písničky připomínají třeba tvorbu Bon Iver nebo Benoita Pioularda. Poslední jmenovaný ostatně hostoval na jeho poslední desce Ground Luminosity (2015) vydané na francouzském labelu Talitres. Písničky na tuto desku psal Will Samson na svých cestách po Evropě a dokončil ji na severním pobřeží Portugalska. Do jímavých folkových balad se zde ozývají i sofistkované elektronické beaty, které umocňují zvláštní nadčasovou atmosféru desky. „Je to hudba tak srdceryvná, že se při ní ani neodvažujete promluvit.“ napsal o desce hudební magazín Clash.

S elektronikou koketuje Will Samson i na společné desce Animal Hands s berlínským producentem Heimer (Will Samson + Heimer, 2015). Jeho starší materiál má nicméně blíže k nezávislému folku – v roce 2011 debutoval ztišeným albem Hello Friends, Goodbye Friends na japonském labelu Plop a následně natočil pro kultovní německý label Karaoke Kalk podobně vyklidněnou kolekci Balance (2012). Má za sebou ale také spolupráci s Tom Demac (EPčko It Grows Again) nebo hudbu ke krátkým filmům. Je také členem skupiny Fenster vydávající na Morr Music.

Období strávené životem v Portugalsku ovlivnilo jeho další vydání. Nové album Welcome Oxygen pak nahrál Will Samson po svém návratu do Anglie v roce 2017 a zaujal na něm více organickým a minimalistickým přístupem, při kterém používal kytaru s nylonovými strunami a housle jako primární nástroje vedle svého tichého zpěvu. Samson poté opět přesídlil a tentokrát do Bruselu a nadále se zaměřoval na akustické prvky svého zvuku v hluboce introspektivní desce Paralanguage, která vyšla v roce 2019 na indie labelu Wichita. Do Prahy nyní po šesti letech přiveze svou albovou novinku Active Imagination, která vyšla v květnu 2022 na jeho novém labelu Human Chorus a nabídla devět křehkých skladeb, které jsou jako bohatě vrstvená meditace o myšlence sounáležitosti, identity a hledání domova.


X